środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Spotkanie z krajobrazami przeszłości

2017-09-18 16:00:00 (ost. akt: 2017-09-18 12:11:49)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Świat się zmniejsza, granice między państwami zacierają się i żyjemy w globalnej wiosce. Tak ważne więc staje się podkreślanie swojej odrębności.

Idealną okazją do tego są Europejskie Dni Dziedzictwa, w których po raz kolejny udział wzięli uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2.

Inicjatorem podejmowanych działań była Joanna Marcjanik. W ramach tegorocznych obchodów pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – Dziedzictwo krajobrazu” zorganizowano między innymi wycieczki do Małgi, rezerwatu przyrody „Koniuszanka II”, wycieczkę śladami polsko-krzyżackiej granicy oraz warsztaty tańców i przyśpiewek regionalnych.

W murach nidzickiego zamku doszło do spotkania, na którym zostały przedstawione dotychczasowe działania.

Spotkanie otworzyła dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nidzicy Dorota Dorozińska. Następnie głos zabrał ks. Andrzej Midura – proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy.

Oboje podkreślali jak istotne są takie inicjatywy dla społeczności lokalnej. Dają one poczucie przynależności, budują solidarność. W czasach, w których znamy daty z historii wielu krajów Europy i świata nie doceniamy najbliższego otoczenia. A to otoczenie ma piękną, bogatą historię, która ciągle potrzebuje pasjonatów.
I takich pasjonatów mamy w naszym mieście.

Najpierw głos zabrał ksiądz Roland Zagóra – proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Nidzicy. Opowiedział historię mazurskiej Atlantydy, czyli terenów dawnego Poligonu Muszaki.

Mówca w znakomity sposób wyszedł od historii starożytnego, mitycznego zaginionego lądu i połączył go z miejscowościami, które zostały wysiedlone pod teren poligonu.

Najbardziej znaną jest Małga ze słynną wieżą dawnego kościoła. Wrażenie robiły zdjęcia, które przedstawiały piękne zabudowania, kościół, brukowane ulice. Wystarczył jednak krótki czas i po liczącej kilkuset mieszkańców wsi pozostała tylko wieża.

Poligon zlikwidowano w latach 90., ale ludzie nie wrócili już do swoich siedzib. Pozostały dawne wartownie, kilka walących się zabudowań i pamięć, którą należy pielęgnować, bo jest ona naszym dziedzictwem.

Drugim prelegentem był ksiądz Przemysław „Kawa” Kawecki. Zarażony przez rodziców w młodym wieku pasją do lokalnej historii dziś rozwija ją samodzielnie.

Wykorzystuje przy tym świetnie nowe media – krótkie filmy związane z dziejami Ziemi Nidzickiej umieszcza na portalu Youtube.

W ten sposób Nidzica i jej historia dociera do odbiorców w Polsce i poza krajem. Ksiądz Przemek także pokazał zgromadzonym miejsce naszej lokalnej historii w historii Europy i świata. W naszej okolicy odbywały się potyczki, które miały wpływ na przebieg całej I wojny światowej.

W spotkaniu uczestniczyła duża grupa młodzieży szkolnej. Młodzież nidzickiej „Dwójki” aktywnie zaangażowała się w obchody – najpierw przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Marcin Bąkowski uczennice i uczniowie zaprezentowali tradycyjną mazurską zabawę – żabkę. Następnie zaprezentowali lokalne przyśpiewki.

Po spotkaniu zgromadzeni goście zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek – stół uginał się od ciast, babeczek i innych smakołyków. Do tego kawa i herbata, które uprzyjemniły rozmowy w mniejszych i większych grupach starych i nowych znajomych. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie więcej okazji do spotkań w naszym mieście przy okazji spotkań podobnego typu.

Serdecznie dziękuję zaangażowanym za owocną pracę oraz za czas i energię włożone w realizację działań na rzecz popularyzowania Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

Joanna MarcjanikPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages