Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Mógł zostać mechanikiem

2017-09-29 19:00:00 (ost. akt: 2017-09-29 23:18:34)
Maciej Płoski

Maciej Płoski

— Moją pasją od zawsze była mechanika. Skończyłem technikum samochodowe, jednak moje życie tak się potoczył,o że wybrałem pracę w policji. Odnalazłem się w tym zawodzie i wydaje mi się, że dobrze wykonuję swoje obowiązki — przyznaje.

Maciej Płoski służbę w policji pełni od 16 lat. Od ponad 8 jest dzielnicowym. Sprawy, które prowadzi najczęściej dotyczą nieporozumień sąsiedzkich i spraw rodzinnych.

— Czasami są to naprawdę błahe sprawy, które ludzie mogliby rozwiązać między sobą. Każdego jednak należy wysłuchać, udzielić konkretnych wskazówek. Często zdarza się tak, że temat jest ,,załatwiany od ręki" — mówi policjant.

A jak wygląda typowy dzień z życia dzielnicowego? — Po przyjściu do pracy następuje odprawa, po zakończeniu której prowadzimy rozmowy z petentami, którzy nie byli wcześniej umówieni, a czekają na spotkanie z nami. Jeżeli jest możliwość, rozwiązujemy ich problemy od razu.

Później jest czas na obchód rejonu, odwiedzamy miejsca zgłoszeń, sprawdzamy, obserwujemy, powiadamiamy inne służby i oczywiście interweniujemy, gdy ujawnimy wykroczenie — wymienia Maciej Płoski.

Podkreśla, że w takich przypadkach czasami wystarczy tylko zwrócenie uwagi, najczęściej jednak kończy się mandatem lub skierowaniem wniosku do sądu.

Dzielnicowy bierze udział w spotkaniach z dziećmi. Tematyka dotyczy m.in. bezpiecznych ferii, bezpiecznych wakacji, odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwa nad wodą czy bezpiecznej drogi ze szkoły do domu.

— Wszystko zależy od zapotrzebowania. Nauczyciele zgłaszają nam, jakie problemy występują wśród uczniów i pod tym kątem się przygotowujemy, tłumaczymy co wolno, a czego nie. W dużej mierze idziemy w kierunku profilaktyki.

Prowadzimy również spotkania z osobami starszymi, w trakcie których informujemy w jaki sposób zabezpieczyć własne mienie i nie stać się ofiarą przestępstwa — tłumaczy dzielnicowy.

Jak przyznaj,e specyfika poszczególnych rejonów jest podobna. Dominują sprawy sąsiedzkie, rodzinne oraz te dotyczące nadużywania alkoholu i przemocy. Każdy rejon ma także czynniki, którymi wyróżnia się spośród innych.

— Pod swoją opieką mam chociażby Plac Wolności. Umiejscowionych jest tu wiele obiektów handlowych, przez rynek przemieszcza się także duża liczba osób.

Skutkuje to wieloma wykroczeniami porządkowymi oraz w ruchu drogowym. Mamy także problem z młodzieżą, która w pobliżu parkingu próbuje swoich sił. Z tym tematem jest o tyle ciężko, że gdy widzą oznakowany radiowóz od razu się uspokajają i trudno jest cokolwiek udowodnić — wyjaśnia Maciej Płoski.

Policjant wystosował pismo do urzędu miejskiego z prośbą o zamontowanie dwóch kamer w tym rejonie. — Z tyłu ratusza taka kamera już jest i trzeba przyznać, że w dużej mierze przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa.

Dzięki nagraniom mamy pełny obraz tego, kto jest sprawcą różnych wykroczeń i z tak mocnymi dowodami nie mamy problemu ze stawianiem zarzutów. To czy uda się zamontować dodatkowe kamery, zależy od rady. Czas zweryfikuje — mówi dzielnicowy.
Maciej Płoski jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch córek. Jego hobby to majsterkowanie i motoryzacja.

Szukamy najpopularniejszego dzielnicowego

Trwa plebiscyt na ,,Najpopularniejszego dzielnicowego". Już dziś możesz docenić codzienną pracę tych, którzy służą pomocą. Głosowanie odbywa się za pomocą sms-ów. Koszt jednego sms’a wynosi 1,23 zł z VAT. Do 26 października uczestniczący w głosowaniu może oddać dowolną liczbę głosów. Ogłoszenie wyników Plebiscytu oraz prezentacja laureatów nastąpi na łamach Gazety Olsztyńskiej, Dziennika Elbląskiego i Naszej Gazety Nidzickiej oraz na stronach internetowych Grupy WM.

Aby zagłosować wyślij sms o treści gn.ndz.x, gdzie x oznacza numer przypisany do konkretnego kandydata na numer 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS).

asp. Janusz Kawka, Nidzica, Rejon I
gn.ndz.1
mł.asp. Marcin Łątkowski, Nidzica, Rejon II
gn.ndz.2
st. asp. Maciej Płoski, Nidzica, Rejon III
gn.ndz.3
mł. asp. Krzysztof Florek, gmina Nidzica
gn.ndz.4
mł. asp. Dawid Kaczorowski, rejon V i VI gm. Janowo i Janowiec Kościelny
gn.ndz.5
sierż szt. Kamil Jakim, rejon VII gm. Kozłowo
gn.ndz.6
mł. asp. Przemysław Rychcik, rejon VIII gm. Kozłowo
gn.ndz.7

Regulamin i ranking na nidzica.wm.pl
lz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages