Wielki świat małego pupila

2017-09-23 10:00:00(ost. akt: 2017-09-22 20:42:20)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Zwyciężczynie naszego konkursu na Najzabawniejszego psa i kota odebrały już nagrody. Do końca roku będą mogły wykorzystać vouchery na kwotę 120 zł w Przychodni Weterynaryjnej Amigo-Vet Joanna i Jacek Kopczyńscy.
Przypomnijmy: w konkursie na facebook'u o tytuł walczyło 47 psów i 7 kotów! Najwięcej lajków w kategorii ,,Najzabawniejszy kot" zdobyła Sasza, w kategorii ,,Najzabawniejszy pies" niepokonana okazała się Lila. Gratulujemy!


Kupujemy szczeniaka lub kociaka i co dalej? Nowy członek rodziny powinien trafić do naszego domu najwcześniej ok.7-8 tygodnia życia, wtedy jest już w stanie samodzielnie jeść, przeszedł okres socjalizacji z rodzeństwem i matką, a co za tym idzie uczy się prawidłowych zachowań w stosunku do innych zwierząt jak i ludzi.


Oprócz opieki, karmienia czy wychodzenia na dwór musimy zapewnić naszemu pupilowi kontrolę weterynaryjną w myśl zasady: Zdrowe zwierzę to szczęśliwe zwierzę
Najważniejsza jest profilaktyka tj:
*odrobaczenie
*szczepienie
*zabezpieczenie przed pasożytami zewnętrznymi

ODROBACZENIE
Konieczna jest systematyczność z racji tego, że nasze pociechy rodzą się z pewnym pakietem pasożytów wewnętrznych (aż 80% szczeniąt zarażone są glistami już w łonie matki).

Maluch wymaga na początku kilkukrotnego odrobaczenia (3- 4 razy) w odstępach 3-4 tygodniowych, następnie co 3 miesiące (szczególnie gdy w domu są małe dzieci). Osobniki dorosłe odrobaczamy najlepiej raz na kwartał, a co najmniej 2 razy w roku.

SZCZEPIENIE
Współczesne programy
— szczepienia zasadnicze
> powinny być wykonane u każdego zwierzęcia
> u psów: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wścieklizna
> u kotów: panleukopenia kotów, herpeswirus kotów, kaliciwirus kotów
— szczepienia tzw. dodatkowe
> wskazane, gdy lekarz dostrzega zwiększone ryzyko zachorowania na daną chorobę
> u psów: parainfluenza, B.bronchiseptica, leptospiroza, borelioza, herpeswiroza,
> u kotów: białaczka, wścieklizna, chlamydofiloza, B.bronchiseptica

W Polsce istnieje prawny obowiązek corocznego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie powyżej trzeciego miesiąca życia. Szczepienie na tzw. choroby zakaźne jest wskazane, powtarzane jest w odstępach 3-4 tyg. 2 lub 3-krotnie (w zależności od sytuacji),a
następnie co 2 lata.

Kalendarz szczepień zasadniczych szczeniaka:
I – 6 tydzień życia szczepimy przeciwko nosówce i parwowirozie
II – 9 -10 tydzień życia nosówka, parwowiroza, chorobie Rubartha
III – 12-14 tydzień powtarzamy jak wyżej
IV – 15-16 tydzień : wścieklizna

Kalendarz szczepień zasadniczych kociaka:
I szczepienie 6-8 tydzień: panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza

rewakcynacja co 2 – 4 tyg. do 16 tyg. życia – w zależności od sytuacji epizootycznej i pochodzenia kota

Szczepienie na wściekliznę zalecane jest u kociaków wychodzących.

Dopóki pupil nie ma wykonanych szczepień ochronnych powinieneś ograniczyć jego kontakt z obcymi zwierzętami, ze względu na ryzyko zakażenia

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE
Pchły są udręką dla naszych maluchów przez cały rok, natomiast kleszcze aktywne są wczesnej wiosny do późnej jesieni, choć w naszym klimacie spotkamy je także w okresach zimowych. Pchły mogą przenosić jaja tasiemca psiego, kleszcze natomiast babeszjozę, boreliozę, czy tasiemczyce.

Na rynku dostępne są obroże (czas zabezpieczenia na pasożyty to okres ok. 6 ms), tabletki oraz krople służące do wylewania na skórę pupila (okres ok. 1 ms).
Należy pamiętać że preparaty te powinny być stosowane regularnie.

ŻYWIENIE
Maluchy mają niewielką pojemność żołądka, dlatego psiaki powinniśmy karmić nawet 4-5 razy dziennie, schodząc systematycznie do trzech, a następnie u dorosłego osobnika 2 razy dziennie w odstępach ok. 12 h.

Kocięta mają dużo szybszy metabolizm i wymagają bardziej energetycznego żywienia, dlatego w pierwszym okresie życia powinny mieć stały dostęp do karmy następnie ograniczamy karmienie do 3-4 razy na dobę.

Wszelkie zamiany karmy powinny następować stopniowo ze względu na dużą wrażliwość na potencjalne biegunki.

lek wet Aleksandra Mikołajczak, lek wet Joanna Kopczyńska Specjalista Chorób Psów i Kotów

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5