Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Spór o przekazanie dróg

2017-10-06 07:00:00 (ost. akt: 2017-10-07 20:44:20)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Pan burmistrz jest pana przełożonym. Czy ma pan upoważnienie od burmistrza, żeby złożyć taki wniosek — zapytał starosta wiceburmistrza Leszka Śpiewaka podczas sesji rady powiatu. — Występuję w imieniu gminy — padła odpowiedź.

Podczas sesji rady powiatu wiceburmistrz Leszek Śpiewak prosił radnych o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały o przekazaniu dróg Nidzica - Bartoszki i Nidzica - Waszulki do gminy.

Wiceburmistrz swoją prośbę uzasadniał tym, że należałoby decyzję o przekazaniu gminie dróg powiatowych skonsultować z radą miejską.

— Uważam, że radni miejscy taką wiedzę powinni posiadać, bowiem wiąże się to z budżetem gminy na kolejne lata. Radni nie otrzymali żadnej informacji na ten temat, a jest to bardzo ważny problem. Ten dokument powinien być skonsultowany i omówiony z radnymi rady miejskiej. Nie chciałbym, abyście państwo podjęli decyzję nie szanując opinii rady miejskiej — mówił Leszek Śpiewak.

Starosta Grzegorz Napiwodzki odpowiedział, że jest takim wnioskiem zaskoczony, ponieważ kilka dni przed sesją, rozmawiał na ten temat z burmistrzem Jackiem Kosmalą, który wyraził zgodę na przejęcie tych dróg.

— Pan burmistrz jest pana przełożonym. Czy ma pan upoważnienie od burmistrza, żeby złożyć taki wniosek — zapytał starosta.

Leszek Śpiewak odpowiedział, że skoro nie ma pana burmistrza, to on wypowiada się w imieniu gminy.

— Drogi te przekazujemy z mocy prawa i zgodnie z prawem. Rozmowy z panem burmistrzem rozpoczęły się już w maju. Do końca września musimy to zrobić — wyjaśniał starosta Grzegorz Napiwodzki.

Dodał, że starostwo przez rok lub dwa lata będzie te drogi utrzymywać. Wyjaśnił również, że jeśli rada nie przekazałaby tej drogi gminie, to musiałaby ona ponosić koszty zajęcia pasa drogowego na czas budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągów w Bartoszkach oraz za umieszczenie urządzeń w tym pasie, a nie są to kwoty niskie.

Kilku radnych poparło prośbę wiceburmistrza, aby dać czas radnym miejskim na zapoznanie się z tym problemem, a uchwałę podjąć na nadzwyczajnej sesji rady powiatu jeszcze we wrześniu.

Po krótkiej przerwie radni głosowali nad wnioskiem o zdjęcie uchwały z porządku obrad, który oficjalnie złożył wiceprzewodniczący rady powiatu Paweł Bukowski. Uchwała 7 głosami nie została zdjęta z porządku obrad.

Ponowna dyskusja rozpoczęła się tuż przed głosowaniem projektu uchwały. Na sali obrad obecny był burmistrz Jacek Kosmala, który wyjaśnił, że nie jest zadowolony z przejęcia tych dróg, ale nie ma innego wyjścia.

Ustawa nie przewiduje współdziałania samorządów jednostki przekazującej drogę z jednostką przyjmującą drogę.

— Jest tu władcze jednostronne przekazanie przez przekazującego. Rada miejska nie ma tu żadnych kompetencji — mówił Jacek Kosmala.

Dodał, że grzecznością pana starosty jest to, że obiecał, iż przez dwa lata będzie utrzymywał tę drogę, że będzie 500 m nowego dywanika i po zakupie nowej maszyny przez Powiatowy Zarząd Dróg zostanie położona nowa nawierzchnia.

— Radnych miejskich informowałem o tym podczas spotkania w sprawie ul. Kościuszki. Pana wiceburmistrza wówczas nie było. Rozmawialiśmy na ten temat także na sesji rady miejskiej w związku z opłatami za zajęcie pasa drogowego na czas budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągów w Bartoszkach oraz za umieszczenie w tej drodze urządzeń — wyjaśnił burmistrz.

Po wypowiedzi burmistrza uchwała o przekazaniu dróg gminie jednogłośnie została uchwalona.

Z sesji rady miejskiej

Temat ten omawiany był również na sesji rady miejskiej. Radni mieli pretensje do burmistrza, że nie zostali powiadomieni o przymusowym przejęciu dróg.

Podkreślali, że droga Nidzica - Bartoszki wymaga generalnego remontu, a w kasie miejskiej pieniędzy na to nie ma. Zwracali także uwagę, że skoro jest obowiązek przejęcia dróg, to trudno, ale styl tego przekazania budzi wiele zastrzeżeń.

— Mówimy o świetnej współpracy z powiatem, ale czy na tym ma ta współpraca polegać, że nas się nie informuje. Czy dostaliśmy jakieś pismo od rady powiatu, że nam się te drogi przekazuje, żebyśmy mogli je na sesji przeczytać. Wypadałoby się spotkać, porozmawiać, ustalić pewne rzeczy — mówił radny Tadeusz Danielczyk.

Głos zabrał również wiceburmistrz Leszek Śpiewak, który wyjaśnił, że był na sesji i prosił o złożenie wniosku o zdjęcie tego punktu z porządku obrad.

Spotkało się to z niezbyt przychylnym głosem pana starosty. Radni powiatu uchwałę przegłosowali.

— Mleko się rozlało. Mamy dwie nowe drogi. Zapytać należy, czy powiat nie powinien sam wyremontować ul. Kościuszki — mówił wiceburmistrz.

Leszek Śpiewak zwrócił uwagę, że obietnice pana starosty należy przelać na papier, a rada powiatu powinna zabezpieczyć pieniądze w budżecie na 2018 rok na utrzymanie przekazanych dróg.

Radni w dalszej dyskusji mówili o tym, że należy się zastanowić nad współpracą z radą powiatu, bo nie może ona być jednostronna.

Ostry ton dyskusji starała się ostudzić wiceprzewodnicząca przewodnicząca rady miejskie Magdalena Łączkowskaj, która tłumaczyła, że ostre stawianie sprawy nie jest nikomu potrzebne, że trzeba rozmawiać i pewne sprawy uzgadniać.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Podatnik #2356154 | 94.42.*.* 22 paź 2017 11:08

  Nie brać rozwalonych dróg. Podatki ludziom obniżyć. Nie utrudniać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sąsiad #2355922 | 94.254.*.* 21 paź 2017 20:25

  Jacek my w Janowie też takie liche drogi mawa i chętnie dla gminy Nidzicy oddawa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Spor #2350614 | 88.199.*.* 14 paź 2017 14:46

  Dlaczego burmistrz nie odpowiedzial na pytanie czy rzeczywiście od maja wiedzial ze starostwo przekaze gminie zdewastwoane drogi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. JAKA KASA #2349238 | 88.156.*.* 12 paź 2017 14:40

   tyle błędów popełniają ile dali dla P Tadeuszach za ten placyk co wode leją.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ccc #2349189 | 83.6.*.* 12 paź 2017 13:47

    Panie Kosmala żeby zarządzać gminą to trzeba mieć swoje zdanie i jeszcze coś , a panu tego brakuje

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (37)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages