Skanska zrekompensuje utrudnienia

2017-10-10 07:00:00(ost. akt: 2017-10-09 15:53:45)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni dopytywali przedstawicieli firmy Skanska o utrudnienia, objazdy oraz sposób prowadzenia prac. Znaczną ilość czasu zajęła także dyskusja na temat nowej ciepłowni i finansów spółki PUGK.
Na początku sesji radni, korzystając z obecności przedstawicieli firmy Skanska, dopytywali o prowadzoną w mieście przebudowę ulic wojewódzkich. Leszek Pepłowski zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci, które poruszają się wzdłuż wykopu znajdującego się przy Przedszkolu nr 2.

Radny Marcin Paliński dopytywał o to, kiedy zostaną przygotowane porządne objazdy. Przedstawiciele tłumaczyli, że mają świadomość tego, że po ostatnich intensywnych opadach deszczu objazdy są w opłakanym stanie. Utrudnienia argumentowali dużym zakresem prac, w związku z czym nie byli w stanie wszystkiego dopracować.

Opóźnienia wynikają także z napotkanych licznych kolizji oraz faktu, że prace podzielone są na dwa etapy, w związku z czym, by zrealizować przełożenie mediów, musieli rozkopać wszystkie ulice jednocześnie. Tadeusz Danielczyk dopytywał o możliwość zwiększenia intensywności prac- zatrudnienia większej liczby osób oraz doprowadzenia na plac budowy dodatkowego sprzętu.

Przedstawiciele firmy Skanska wyjaśniali, że prace muszą być prowadzone po kolei, a zwiększenie ilości pracowników nic nie da. Problemem jest także brak dokumentacji. W ramach dobrej współpracy oraz rekompensaty za utrudnienia pracownicy zadeklarowali położenie dywanika bitumicznego na trzech drogach: Marchlewskiego, Narutowicza, Wspólnej (daw. Nowotki).

Wartość inwestycji to ok. 300 tys. zł. Przebudowa wspomnianych ulic nastąpi przy okazji kładzenia nowych chodników w przyszłym roku. Ponadto przez drogę od ul. Warmińskiej do ul. Leśnej będzie regularnie puszczany sprzęt równający. Burmistrz Jacek Kosmala zaznaczył, że podczas spotkania z Zarządem Dróg Wojewódzkich udało się wynegocjować dodatkowy milion na doprowadzenie inwestycji od ul. Krzemowej do Niborka II.

Skanska zobowiązana jest po zakończeniu przebudowy doprowadzić drogi objazdowe do stanu pierwotnego.

Poruszone podczas sesji tematy dotyczyły także m.in. organizacji miejsca do zabawy dla dzieci z mieszkań chronionych przy ul. Sienkiewicza, które do tej pory spędzały czas na podjeździe dla osób niepełnosprawnych, a także nowo wybudowanego budynku socjalnego, który będzie niebawem zasiedlony mieszkańcami. Wiosną ma zostać zburzony nidzicki dworzec.

Z informacji przekazanych przez burmistrza Jacka Kosmalę wynika, że projekt jest zatwierdzony, otrzymali także pozwolenie na budowę ze starostwa powiatowego, za kilka miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowego obiektu. Radni wnioskowali m.in. o utwardzenie dróg, doświetlenie przejść dla pieszych w Nidzicy, w miejscach w których występuje wzmożony ruch oraz zabezpieczenie środków w projekcie budżetu na 2018 rok na odwodnienie, osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w Przedszkolu nr 4.

Przekazali także uwagi rady seniorów, wśród których znalazły się m.in. wniosek o przeniesienie biblioteki z zamku do archiwum czy rozszerzenie oferty NOK dla seniorów.

Andrzej Jabłonka prezes Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej wnioskował o dofinansowanie spółki w kwocie 3 mln zł na prawidłowe zrealizowanie inwestycji ciepłowniczej. Radny Marek Kierzkowski dopytywał kiedy pójdzie ciepło i czy będzie ono dostarczane ze starej czy nowej kotłowni. Prosił także o informację na temat sytuacji finansowej spółki.

— Nasze służby pracują od rana do później nocy. Nie jestem w stanie określić ile osób nie ma jeszcze ciepła, jednak do zdecydowanej części ogrzewanie jest już dostarczone. Budynki są sukcesywnie podłączane — mówił prezes. Prace nad uzyskaniem ciepła z nowej kotłowni mają być zakończone w październiku.

— Zarząd Spółdzielni Odbudowa wystąpił do nas 19 września z wnioskiem o palenie w kotłowni. Kilkudniowe opóźnienie z naszej strony wystąpiło ze względu na wykopanie przez archeologów fragmentów muru i uniemożliwienie dokończenia budowy oraz napełnienia sieci ciepłowniczej wodą— wyjaśniał Andrzej Jabłonka.

Dodał, że płynność finansowa spółki jest zagrożona. — Nie jesteśmy w stanie opłacić w terminie wszystkich faktur. Prosimy o dofinansowanie w wysokości 15% wartości inwestycji. Po zakończeniu inwestycji wartość PUGK wzrośnie pięciokrotnie — informował.

Wiceburmistrz Leszek Śpiewak podkreślił, że dofinansowanie zostałoby przekazane na okres przejściowy do czasu zakończenia inwestycji. — Środki wrócą do gminy po rozliczeniu dotacji — dodał.

Prezes PUGK wyjaśnił, że spółka pod koniec czerwca podpisała umowę z NFOŚ na dotację na przebudowę sieci. — Jednym z warunków otrzymania pieniędzy było poręczenie gminy. Gmina takiego poręczenia spółce nie udzieliła. Mamy akceptację poręczenia, które może udzielić spółce bank. Gdybyśmy uzyskali zgodę trzy miesiące temu, nasza sytuacja wyglądałaby inaczej — tłumaczył Andrzej Jabłonka.

zl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dlaczego #2347955 | 94.254.*.* 10 paź 2017 22:17

    Świat jest pełen malkontentów?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Do p. Burmistrza i p. Starosty #2347464 | 188.112.*.* 10 paź 2017 11:19

    Czy w decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę centrum handlowego przy ul. Żeromskiego wyrażono zgodę na to, aby właściciel centrum mógł skorzystać z wjazdu/wyjazdu z Banku Spółdzielczego? Jeżeli tak, to co na to nadzór budowlany?jest to rażące naruszenie przepisów prawa budowlanego.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. dlaczego #2347459 | 10 paź 2017 11:15

      i takjest we wszystkich obszarach działania jesteśmy do tyłu w stosunku do innych miast szkoły nie mają dalej sal gimnastycznych , ulice w remoncie ale uliczki w tragicznym stanie ,basenu brak , stadion boiska i bieżnia zniszczone plac przed ratusze m tragedia ,jakie programy kulturalne dla młodzieży prowadzone przez ośrodek kultury warto wiedzieć co robi MOSiR czy tylko skromne obiekty administruje? Wzgórze zamkowe brak alejek schody w fatalnym stanie .Jaka promocja gminy kto teraz tym kieruje.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. a gdzie #2347454 | 83.15.*.* 10 paź 2017 11:14

        bieżące "pilnowanie " stanu technicznego , jakim prawem ciężarówki jeżdżą po ulicach osiedlowych - czyżby skanska przejęła całe miasto???

        Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

      2. ? #2347422 | 88.199.*.* 10 paź 2017 10:36

        Wszystko świetnie,ale...Steffena i Przechodnią naprawić to już nie łaska???

        Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        Pokaż wszystkie komentarze (8)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5