Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Opracują plan rozwoju oświaty

2017-10-13 10:00:00 (ost. akt: 2017-10-23 08:04:21)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

EDUKACJA\\\ Przedstawiciele jednostek oświatowych gminy Nidzica dyskutowali o zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów. Wypracowane materiały będą podstawą do opracowania planu rozwoju edukacji.

W przedszkolu nr 4 i szkole podstawowej nr 1odbyły się spotkania dialogowe poświęcone omówieniu roli i kompetencji kluczowych oraz wprowadzaniu zmian w szkołach. W przedszkolu w warsztatach wzięli udział nauczyciele oraz rodzice, a w "Jedynce" grono rozszerzone zostało o przedstawicieli przedsiębiorców, uczniów, stowarzyszeń i organizacji, duchowieństwa, samorządu, mediów. Udział wzięli również dyrektory placówek oświatowych.

— Celem spotkań było zebranie opinii o roli i miejscu edukacji oraz oczekiwań wobec placówek oświatowych wszystkich lokalnych podmiotów, które są lub mogą być zainteresowane efektami działań instytucji oświatowych na danym terenie gminy Nidzica — mówiła dyrektor Centrum Usług Wspólnych Małgorzata Sawicka.

Na początku obu spotkań uczestnicy zostali zapoznani z kluczowymi kompetencjami, które są kształcone na każdym poziomie nauczania. Dyrektor Małgorzata Sawicka podkreśliła, że uczyć musimy się przez całe życie, że sama wiedza nie wystarczy, że najważniejsze są kompetencje, które uczeń powinien zdobyć. A kompetencje to przede wszystkim postawy, które są uwarunkowane także genetycznie i trudniej je kształcić.

Po części teoretycznej przystąpiono do pracy w grupach. Wszyscy uczestnicy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, wierząc, że mają realny wpływ na kształt edukacji w naszej gminie. — Pracując w grupach uczestnicy szukali min. odpowiedzi na następujące pytania: jaka szkoła, jaki nauczyciel, jaki uczeń — mówi dyrektor.

Spotkanie zorganizował burmistrz Nidzicy, który wspólnie z dyrektor Centrum Usług Wspólnych, kierownik Joanną Dobroń oraz radnym Markiem Kierzkowskim bierze udział w pilotażu projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.

— Motywacją do udziału w projekcie była chęć zdobycia dodatkowych kompetencji w celu efektywniejszego zarządzania oświatą. Samorządowcom zależy, by nasze placówki kształciły kompetencje kluczowe dzięki, którym uczniowie będą mogli zaplanować i zrealizować wyznaczone sobie cele, będą mobilni na rynku pracy, staną się konkurencyjni i będą mogli realizować marzenia.

Dzięki zebranym opiniom będzie można przystąpić do opracowania planu rozwoju oświaty w gminie Nidzica —wyjaśnia Małgorzata Sawicka.

roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages