Niedziela, 9 grudnia 2018. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Dyrektorzy szkół ocenią moralność nauczycieli

2017-10-22 16:00:00 (ost. akt: 2017-10-20 14:36:31)

W projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych znalazł się także rozdział mówiący o ocenie pracy nauczycieli. Jednym z kryteriów oceniania jest prezentowanie postawy moralnej i etycznego postępowania nauczyciela.

Ocena pracy nauczyciela następuje po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego oraz co 3 lata pracy w szkole po uzyskaniu kolejnego stopnia awansu zawodowego.

Ma ona charakter opisowy i dokonuje jej dyrektor. Ustalając ocenę pracy nauczyciela dyrektor powinien zasięgnąć opinii rady rodziców, jeśli taka działa w szkole, może też poprosić o opinię samorząd uczniowski.

Nauczyciel może uzyskać ocenę wyróżniającą, bardzo dobrą, dobrą i negatywną. Uzyskanie tej ostatniej zamyka mu drogę do awansu zawodowego, a tym samym do większego wynagrodzenia.

W projekcie rozporządzenia do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zapisano, że ocenie podlega moralne i etyczne postępowanie nauczyciela. Punkt ten powtarza się przy wystawianiu oceny na każdym stopniu awansu zawodowego. O tym czy nauczyciel postępuje moralnie czy nie decydować będzie dyrektor szkoły.

Jeśli dyrektor uzna, że nauczyciel nie postępuje etycznie, to może wystawić mu ocenę negatywną. Nauczyciel, który otrzyma negatywną ocenę może się odwołać do kuratorium. Decyzja kuratorium jest ostateczna.

Ten zapis budzi w środowisku nauczycielskim wiele kontrowersji. Tym bardziej, że rozporządzenie nie zawiera informacji według jakich kryteriów ta ocena będzie wystawiana. Nie wiadomo co należy uznać za nieetyczną i niemoralną postawę nauczyciela. Co na to nauczyciele?

— Będzie tak jak z nagrodami, pozytywną dostaną tylko lizusy — komentuje jeden z internautów. — Jak to teraz trzeba lizusować dyrektorowi. Nadzór powierzyć CBA — dorzuca neptyk.

— Kolejna fikcja. Towarzystwo wzajemnej adoracji będzie się oceniać — pisze inny komentujący, a internauta o nicku "jak" dodaje: jak za komuny.

— Czy nauczycielka, która ma nieślubne dziecko i żyje w konkubinacie, ale jest bardzo dobrym pedagogiem, dostanie ocenę negatywną, czy wyróżniającą — pyta gość.

Dotychczas za uchybienie swoim obowiązkom nauczyciel odpowiadał przed komisją dyscyplinarną.

Obowiązki nauczycieli określa art, 6 Karty Nauczyciela. Są to: rzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły:

dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,

wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju, dążenie do pełni własnego rozwoju osobowego,

kształcenie i wychowywanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,

w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka, dbanie o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages