środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Sędzia odrzuciła wniosek Rafała Ś. o dobrowolne poddanie się karze

2017-10-24 19:35:00 (ost. akt: 2017-10-25 18:04:47)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Nidzicy odbyła się rozprawa przeciwko oskarżonym: byłemu wójtowi gminy Kozłowo i radnemu rady gminy w Kozłowie.

Obaj oskarżeni stawili się na rozprawę. Na początku rozprawy sędzia zapytała oskarżonych, czy chcą składać wyjaśnienia. Obydwaj odpowiedzieli, że wyjaśnień składać nie będą.

Stawiane im zarzuty odczytała Katarzyna Giecko - prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe w Olsztynie delegowana do prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Byłemu wójtowi gminy Kozłowo postawiono 3 zarzuty.

Pierwszy dotyczy wręczenia łapówki radnemu w zamian za korzystne dla byłego wójta głosownia,

Dotyczyły one głosowania za podwyżką wynagrodzenia byłego wójta o 500 zł, głosowania za wyrażeniem zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na rzecz spółki EKO - Kozłowo całości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, będącej własnością gminy Kozłowo oraz za głosowanie o niewprowadzenie projektu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia wójta o 3000 zł i jednocześnie za głosowanie za odwołaniem przewodniczącej rady gminy.

Drugi zarzut dotyczy uzależnienia decyzji byłego wójta o sprzedaży działek jednemu z mieszkańców Krokowa od otrzymania od niego korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł.

Trzeci zarzut dotyczy uzależnienia sprzedaży nieruchomości jednemu z mieszkańców Sarnowa od otrzymania korzyści majątkowej w nieustalonej kwocie.

Zaś radnego Rafała Ś. oskarżono o to, że w zamian za korzystne dla byłego wójta głosowania w radzie gminy przyjął korzyść majątkową w wysokości 1900 zł.

Ponieważ oskarżeni odmówili składania wyjaśnień, sędzia Elżbieta Lewandowska odczytała wyjaśnienia oskarżonych złożone w postępowaniu przygotowawczym.

Po odczytaniu wyjasnień sedzia zapytała byłego wójta czy odpowie na pytania sądu. Oskarżony zgodził się.

Były wójt gminy Kozłowo nie przyznał się do winy, a odpowiadając na pytania sądu podkreślił, że pożyczając pieniądze radnemu, chciał mu pomóc.

Przekonywał, że pożyczył Rafałowi Ś. 1200 złotych, bo był on w trudnej sytuacji. Żądał od niego zwrotu tych pieniędzy. Nie sporządził jednak pisemnej umowy i nie wystąpił na drogę sądową, aby kwotę pożyczki odzyskać. Dodał, że jego prawnik 2 miesiące temu wystosował pismo o zwrot pożyczonych pieniędzy. Kwestionował prawdomówność współoskarżonego.

Rafał Ś. przyznał się do zarzucanego mu czynu. W złożonych wyjaśnieniach w postępowaniu przygotowawczym podkreślał, że brał pieniądze od byłego wójta za głosowania. Oskarżony radny zarzucił byłemu wójtowi gminy Kozłowo kłamstwo.

W swoich wyjaśnieniach mówił, że zgłosił sprawę do CBA, ponieważ miał dość układów i przekrętów w gminie, a on sam zdał sobie sprawę, że źle zrobił wybierając korzyści finansowe zamiast służenie ludziom.

Oskarżony Rafał Ś. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na 2 lata, przepadek korzyści w kwocie 1900 zł, kary grzywny w kwocie 600 zł oraz informowania sądu co pół roku o przebiegu próby.

Prokurator nie sprzeciwiła się takiemu wymiarowi kary. Stwierdziła, że Rafał Ś. popełnił przestępstwo,a zgromadzony materiał dowodowy potwierdza zeznania.

Natomiast adwokat byłego wójta apelował o nieuwzględnienie tego wniosku. Podkreślił, że zgromadzony materiał dowodowy budzi wiele zastrzeżeń, sprzeczności. Przekonywał, że zeznania współoskarżonego nie korelują z zeznaniami świadków.

Po półgodzinnej przerwie sędzia Elżbieta Lewandowska poinformowała, że wniosek Rafała Ś. nie został uwzględniony.

Ogłosiła również przerwę w rozprawie do 20 listopada, Wyznaczyła także kolejne terminy rozpraw, podczas których będą przesłuchiwani świadkowie.

roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Głos rozsądku #2365546 | 188.146.*.* 2 lis 2017 10:38

  Uważam że nikt z tych kandydatów się nie nadaje. Powinniśmy wybrać kogoś z zewnątrz dla oczyszczenia zatrutej atmosfery. Ale nie w tych wyborach. W Nidzicy wybrali i miasto zaczęło się odradzać, wszędzie coś budują. A u nas nawet nie złożyli wniosku na Schetynówki .

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do Ludziska #2364470 | 37.248.*.* 31 paź 2017 20:45

   A Prażmo to zabił kogoś żeby teraz dożywotnio mieć karę i mu ciągle to samo wypominać? Przez te wszystkie lata pokazał, że można wiele osiągnać . Pomaga ludziom, udziela się społecznie, jest stąd. Co Wolszczak robil dla mieszkańców zanim został radnym? A jak był to z p. Jackiem się trzymał. P. Alicja się nawróciła przez kurniki. A gdzie i z kim wcześniej była przez tyle lat? Prażmo jest z poza układu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. KTo widział kto słyszał #2362769 | 29 paź 2017 18:29

    kto widział i poświadcza że Jankowski temu biedakowi dawał łapówki wiec dawał czy pożyczał kase???

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Ło matko, #2362586 | 178.36.*.* 29 paź 2017 15:18

     Ujawnili się fani pana Wolszczaka chyba, co krytykują jedynie, a powinni napisać co ów jegomość zrobił dla innych. Bo łatwo się mówi o innych, gdy samemu nie ma się nic do zaproponowania.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     1. King #2362249 | 178.36.*.* 29 paź 2017 09:59

      Z całym szacunkiem ale p. Eidtner to przez ponad 10 lat prawa ręka p. Jankowskiego, a p. Wolszczak to furtka w razie p. Jankowski nie będzie mógł wystartować. Wybór tych ludzi niczego nie zmienia, a jedynie zabezpieczy interesy p. Jankowskiego.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (89)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages