środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Wspomnienie o dr Irenie Kotowicz Borowy

2017-11-01 11:00:00 (ost. akt: 2017-11-01 10:59:55)

Autor zdjęcia: Michał Piotr Moszczyński

W tegoroczne dni Wszystkich Świętych, należy poświęcić chociaż kilka słów sylwetce zmarłej 25-01-2017 r. w wieku 65 lat, wybitnej znawczyni regionu, cenionemu etnografowi i wykładowcy akademickiemu dr Irenie Kotowicz-Borowy.

Urodziła się 6 października 1952 w Warszawie, gdzie w 1971 ukończyła LO im. Słowackiego. Jest to czas, gdy daje się poznać jej wydawałoby się nieokiełznany temperament i chęć działania, w szeregach harcerstwa, gdzie energicznie sobie poczyna jak druhna drużynowa. Zjednująca sobie sympatię swoją otwartością
Studia ukończyła w 1977r. na wydziale Ekonomiczno-Rolnym SGGW w Warszawie.

W tym też roku rozpoczęła pracę w ówczesnym Muzeum Okręgowym w Ciechanowie jako kierownik Działu Etnograficznego. Dziś te muzeum nosi nazwę Muzeum Szlachty Mazowieckiej, co jest przede wszystkim wynikiem jej starań i oczywiście długoletnich badań poświęconych tej tematyce. W tym też roku rozpoczyna dwuletnią współpracę jako dziennikarka w „Tygodniku Ciechanowskim”.

Jednocześnie pracuje na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW. Kształci się dalej – kończy Podyplomowe Studia Etnografii na toruńskim Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w 1985 r. Następnym etapem jej kariery naukowej są Studia Muzealne na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończone w 1988 r.

W tym okresie prowadzi już badania na Pobożu. Pozyskuje do zbiorów Muzeum w Ciechanowie, od spadkobierców po St. Czerwińskim z Waśniewa-Grabowa komplet mebli, które stają się częścią ważną częścią powstającej drobnoszlacheckiej ekspozycji. Zostają umieszczone także w powstałym katalogu wystawy „Mazowiecki zaścianek” Ciechanów 1995/1996 – Muz. Okręgowe w Ciechanowie.

Już przy wsparciu samorządu gminnego, powstała kolejna publikacja „Gmina Janowiec-Kościelny. Zarys studium tożsamości grupy pobożańskiej” wyd. Janowiec-K. 1998 r.. Miałem okazję wówczas ją poznać, podczas zbierania materiałów. Niektóre ze zdjęć rodzinnych, zostały w tych i następnych publikacjach zamieszczone.

Uwieńczeniem pierwszych lat własnych badań naukowych, jest uzyskanie doktoratu z zakresu nauk humanistycznych na Uniwersytecie Poznańskim w 2001 r.. Promotorem jej rozprawy doktorskiej : „Pobożanie. Geneza, przemiany i obraz kulturowy wsi drobnoszlacheckich północnego Mazowsza” była prof. dr hab. Anna Szyfer). Której kontynuacją jest w 2005 r. „Honor to nie tylko słowo.

Studium tożsamości kulturowej drobnej szlachty północnego Mazowsza” (Pułtusk, 2005). Publikacja ta, była zwieńczeniem jej prawie 20 letnich badań nad regionem. Pobożu pozostaje wierna także i w następnych latach biorąc często-gęsto udział w janowieckich seminariach.

Choć nie tylko, w lutym 2016 promuje region w działdowskim Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego wygłaszając odczyt pt. „Turystyka historyczna na Pobożu”. Kolejnym powstającym projektem w 2016 r. jest utworzenie w Oddziale Muzeum, na Gołotczyźnie „Centrum Kultury Drobnoszlacheckiej”.

Jej obszar zainteresowań nie ograniczał się tylko do Północnego Mazowsza czy wyszukiwania resztek po osadnictwie drobnoszlacheckim. Naukowe zainteresowania wciąż ewoluowały. Przekracza w nich granice, i to dosłownie, gdyż trafia ze swoimi badaniami na przedwojenne Kresy.

Dociera do Besarabii a nawet na Kaukaz. Wszędzie jednak potrafiła zjednać sobie życzliwych ludzi swoją pogodą ducha i mnóstwem pomysłów, które pozostaną już niestety wśród niezrealizowanych projektów.


Michał Piotr Moszczyński

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: moszczynski

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages