O trudnej historii Warmii i Mazur rozmawiali w nidzickim zamku

2017-11-15 13:00:00(ost. akt: 2017-11-15 10:08:27)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

O trudnej historii Warmii i Mazur mówiła na spotkaniu z mieszkańcami Nidzicy Izabela Lewandowska, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W piątkowy wieczór w sali widokowej nidzickiego zamku mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję posłuchać ciekawej prelekcji dr hab. Izabeli Lewandowskiej, która przyjechała do Nidzicy na zaproszenie Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Przybyłych na spotkanie mieszkańców przywitała prezes Sabina Wylengowska.

Izabela Lewandowska jest autorką wielu książek na temat Warmii i Mazur, np. "Trudne dziedzictwo ziemi. Warmia i Mazury". Zajmowała się również gwarą warmińską. Opracowała "Elementarz gwary warmińskiej - cztery pory roku" i "Elementarz gwary warmińskiej: wierzenia, zwyczaje i obrzędy".

Tematem jej prelekcji była historia Warmii i Mazur. Izabela Lewandowska mówiła o dziedzictwie kulturowym, o stosunkach międzyludzkich, o ofensywie wojsk radzieckich na te tereny, o niszczeniu i grabieży dóbr kultury po wojnie.

Przedstawiła również historię niektórych zabytków. Nawiązała do swoich wywiadów, jakie przeprowadziła z Lucjanem Czubielem, konserwatorem zabytków w Olsztynie w latach 1956-1993, dzięki któremu udało się odbudować zamek w Nidzicy.

— Lucjan Czubiel mówił, że nidzicki zamek został odbudowany, ponieważ ruiny nie mogły znajdować się w środku miasta oraz dlatego, że odbudowano go z przeznaczeniem na konkretne cele.

Zakładano, że będzie w nim biblioteka, duża sala konferencyjna oraz inne instytucje kultury — mówiła Izabela Lewandowska.

Na zakończenie swojej prelekcji omówiła historię pałacu w Sztynorcie. Wystąpił również chór działający przy stowarzyszeniu.

roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5