Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

28 bobrów rocznie do odstrzału

2017-12-04 07:00:00 (ost. akt: 2017-11-30 09:11:00)

Autor zdjęcia: Jacek Walewski

ŚRODOWISKO\\\ Zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Środowiska w powiecie nidzickim do odstrzału jest 28 bobrów rocznie. Od początku roku wpłynęło 89 wniosków dotyczących 130 szkód. Wypłacono 273 687,79 zł z tytułu odszkodowań.

W ciągu ostatnich 8 lat wartość wypłacanych z budżetu Skarbu Państwa odszkodowań za szkody wyrządzone przez bobry w powiecie nidzickim wzrosła pięciokrotnie, a liczba zgłoszeń prawie trzykrotnie.

W 2009 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpatrzył 41 wniosków o odszkodowania w powiecie nidzickim. Wypłacono 39,5 tys. zł. W 2016 r. RDOŚ rozpatrzył już 107 wniosków i wypłacił 221 tys. z tytułu odszkodowań.

— Od początku roku do 16 listopada 2017 r. do Regionalnego Dyrektora z powiatu nidzickiego wpłynęło 89 wniosków dotyczących 130 szkód. Dotychczas wypłaciliśmy 273 687,79 zł z tytułu odszkodowań — informuje Katarzyna Pietruszyńska Starszy inspektor RDOŚ.

Podobnie sytuacja wygląda w całym województwie. W warmińsko - mazurskim kwota wypłacanych odszkodowań wzrosła blisko czterokrotnie, a liczba zgłoszeń ponad dwukrotnie. W 2016 r RDOŚ rozpatrzył 1023 wnioski o odszkodowanie, wypłacając 3,98 mln zł.

W 2009 r. natomiast wpłynęło 551 zgłoszeń, a wysokość odszkodowań wynosiła nieco ponad 1,21 mln zł.

— Do 16 listopada 2017 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie wpłynęło 1150 wniosków dotyczących zgłoszenia 1383 szkód wyrządzonych przez bobry. Łączna kwota wypłaconych odszkodowań wyniosła dotychczas 3 564 357,79 zł — zaznacza Katarzyna Pietruszyńska.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ostatnim dziesięcioleciu zaobserwowano znaczny wzrost populacji bobrów. Obok pozytywnych efektów w postaci tworzenia nowych wilgotnych i bagiennych siedlisk, małych zbiorników wodnych, przyczynił się on także do powstawania coraz większych szkód w gospodarce człowieka.

W minionych latach RDOŚ podejmował działania minimalizujące szkody, jednak nie przyniosły one oczekiwanych efektów. Do wspomnianych działań zaliczono pozyskiwanie środków na realizację projektu, w ramach którego w istniejące tamy bobrowe wstawiane były rury przelewowe, a także wydawanie decyzji zezwalających na odstępstwa od zakazów w tym m.in. rozbieranie tam, chwytanie i przenoszenie w inną lokalizację.

W listopadzie 2016 r. RDOŚ wydał zarządzenie w sprawie ograniczenia liczebności bobra europejskiego, mające na celu zmniejszenie skali wyrządzonych szkód. Zezwala ono na ograniczenie populacji tylko na terenach przekształconych, użytkowanych gospodarczo, na których od lat notowane są szkody.

Dotyczy to przede wszystkim stawów rybnych oraz terenów upraw leśnych i rolnych. Jak tłumaczy RDOŚ, obecnie w wielu regionach dochodzi do przegęszczenia populacji, co powoduje, że młode osobniki tego gatunku zajmują siedliska przekształcone i zagospodarowane przez człowieka, jeszcze do niedawna uznawane za nieodpowiednie.

Są to np. płytkie rowy melioracyjne, przydrożne rowy, obszary miejskie, sztuczne zbiorniki wodne a nawet fragmenty kanalizacji burzowej. Bóbr jest gatunkiem, który potrafi w znacznym stopniu przekształcać środowisko wokół siebie.

W przypadku obszarów zagospodarowanych przez ludzi wiąże się to z niszczeniem upraw, sadów, grobli stawowych, ale również dróg, nasypów kolejowych i mostów, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa powszechnego.

Populacja bobrów w województwie warmińsko -mazurskim szacowana jest na 11 500 osobników, jednak wobec wyraźnej tendencji wzrostowej, jest ona niedoszacowana. Maksymalna liczba bobrów, które mogą zostać objęte redukcją w ciągu 3 lat wynosi 1770 osobników (maksymalnie 590 osobników rocznie).

W skali roku redukowana część populacji to mniej niż roczny przyrost naturalny, który wynosi 10%, co nie wpłynie na stan zachowania gatunku. W powiecie nidzickim, rocznie może być odstrzelonych 28 osobników bobra europejskiego (84 osobniki w ciągu 3 lat obowiązywania zarządzenia).

— Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie nie posiada aktualnej informacji dotyczącej liczby bobrów zabitych w ramach wydanego zarządzenia. Zgodnie z aktem prawnym, realizujące zezwolenie zarządy okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego składają sprawozdania z realizacji odstrzałów do 15 stycznia każdego roku obowiązywania zarządzenia — informuje Katarzyna Pietruszyńska.

Odstrzał bobrów realizowany jest w okresie od od 1 października do 28 lutego, co jest związane z okresem rozrodczym gatunku.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ZEEB #2390400 | 83.17.*.* 4 gru 2017 14:29

  Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji WYTARMOSIĆ BOBRA!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. legalne mordowanie #2390257 | 188.166.*.* 4 gru 2017 11:24

  Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji NIE PODAJĘ RĘKI MYŚLIWYM.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages