Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Nóż i gumofilce pomogły w udowodnieniu winy

2017-11-16 20:00:10 (ost. akt: 2017-11-16 20:54:14)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

Sąd w Nidzicy skazał 58-latka za kłusownictwo. Zeznania świadków, ekspertyzy, opinie biegłych i żmudna praca dochodzeniowa przyczyniły się do ukarania sprawcy.

Nidzicki sąd wydał wyrok w sprawie mężczyzny, który był podejrzany o kłusownictwo. Początek całej sprawie nadał pies, który wpadł w sidła.

W styczniu 2016 roku nidzicki oficer dyżurny otrzymał informację o zatrzymanym przez straż rybacką mężczyźnie posiadającym tzw. wnyk tj. metalową linkę z pętlą.

28-latek wyjaśniał strażnikom, że jego pupil biegając po lesie złapał się w pułapkę. Wnyk pod wpływem szarpania psa zaciskał się na jego szyi.

Właściciel szybko pomógł oswobodzić się zwierzęciu z pułapki. Postanowił zabrać metalową linkę ze sobą do domu, aby przypadkiem leśne zwierzęta nie podzieliły losu jego psa.

W czasie demontowania pułapki jego uwagę przykuły ślady butów pozostawione na śniegu prawdopodobnie przez osobę, która założyła wnyk. 28-latek w ten sposób dotarł do kolejnych czterech zastawionych sideł.

W czasie, gdy mężczyzna wracał do domu, zauważyli go strażnicy rybaccy, którzy zainteresowali się biegającym po lesie bez dozoru psem oraz metalową linką trzymaną w ręku przez jego właściciela.

Mieszkaniec gminy Kozłowo na widok funkcjonariuszy odrzucił wnyk do rowu. Jak później tłumaczył policjantom, zrobił tak, bo się przestraszył.

Na miejsce zdarzenia zostali wezwani policjanci, którym wskazano zastawione wnyki. Funkcjonariusze wyjaśniając szczegóły zdarzenia, w trakcie wykonywanych czynności wytypowali sprawcę, który mógł nastawić pułapki na zwierzynę.

Policjanci zatrzymali 57-letniego, mieszkańca gminy Kozłowo. W czasie przeszukania jego posiadłości kryminalni zabezpieczyli dwa wnyki, gumofilce oraz nóż służący do kłusowania.

Mężczyźnie został przedstawiony zarzut posiadania urządzeń przeznaczonych do kłusowania, za co groziła mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Mężczyzna nie przyznał się do winy i twierdził że jest niewinny.

Od tego momentu rozpoczęła się długa i żmudna praca dochodzeniowa. Zabezpieczone podczas przeszukania rzeczy trafiły m.in. do Pracowni Traseologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Tam biegli sprawdzili czy nóż, wnyki i buty miały związek z procederem kłusownictwa.

Oczekując na wyniki badań specjalistów, policjant prowadzący sprawę skupił się na dotarciu do jak największej liczby świadków, którzy mogli mieć wiedzę w sprawie nielegalnej działalności. Wielogodzinne przesłuchania przyniosły również pożądany efekt.

W czerwcu br. uzyskano wyniki badań z laboratoriów. Na zabezpieczonym nożu, biegły z zakresu biologii znalazł ślady krwi zwierzęcej, natomiast biegły z zakresu traseologii wskazał, że buty zabezpieczone u podejrzanego z dużą dozą prawdopodobieństwa są tymi, które sprawca miał na sobie, gdy rozstawiał wnyki.

Mężczyźnie zmieniono zarzut na polowanie na dziki, jelenie i sarny bez posiadania odpowiednich uprawnień do polowania poprzez zastawianie wnyków, czym działał na szkodę Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

We wtorek zapadł wyrok w tej sprawie. Nidzicki sąd nie miał żadnych wątpliwości, co do winy mężczyzny. Mający obecnie 58 lat mieszkaniec gminy Kozłowo został skazany na 8 miesięcy więzienia.

id/inCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Scooter #2376537 | 94.254.*.* 17 lis 2017 16:57

  Przykro że. Redakcja usunęła mój wpis. Nie chciałem nikogo urazić. Moim celem było zwrócenie uwagi na patologie jakie występują w PZŁ. Ale jak widać komuś z GN nie było to na rękę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zadzior #2376310 | 88.156.*.* 17 lis 2017 11:28

  po przeczytaniu tego pouczającego artykułu ,natychmiast wyrzuciłem gumofilce do śmietnika .Bo jeśli skazują w tym kraju na podstawie dużego prawdopodobieństwa - to ja pie....e taką sprawiedliwość. Tu dalej jak za bolszewi w PRL ,dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pijany rycho #2376168 | 83.21.*.* 17 lis 2017 08:49

  i tak juz tyle czasu siedzial w domu bo buty zabrali

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. hehe #2376090 | 89.228.*.* 17 lis 2017 05:54

  wyrok ma sile, smiech na sali, wyzsza kasta, normalnie to jest niewinny, nie udowodniono, brak dowodow winy, tylko domniemanie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. REK #2376068 | 176.221.*.* 17 lis 2017 00:30

  Mam nadzieję, że wyrok był bez zawieszenia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages