Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Dzień odblasków 2017 - niech trwa cały rok

2017-12-06 19:00:00 (ost. akt: 2017-12-06 13:14:14)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

6 grudnia kojarzy się z Mikołajkami. To właśnie dziś do wielu dzieci zajrzał Mikołaj z drobnym upominkiem. Najlepszym prezentem jednak jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego właśnie dziś policjanci drogówki przygotowali działania „Dzień Odblasków 2017”

Idea „Dnia odblasków” wywodzi się z Norwegii, gdzie taki dzień organizowany jest co roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień odblasków” przeprowadzony został w 2016 roku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

W tym roku w całej Polsce „Dzień odblasków” odbywa się dziś - 6 grudnia. Warmińsko - mazurscy policjanci włączyli się w promowanie idei tych działań, ponieważ każdego dnia, a nie tylko od święta powinniśmy pamiętać o ich noszeniu.

Policjanci dzieciom

Do wielu dzieci zawitał dziś Mikołaj z małym prezentem. Przedszkolaków z olsztyńskiego „Urwisa” odwiedzili policjanci, którzy rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci doskonale znają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a swoją wiedzą mogłyby zaskoczyć niejednego dorosłego.

Do przeprowadzenia spotkania policjanci użyli kolorowego i dobrze znanego przedszkolakom zestawu „Autochodzik”, wykorzystali też „tubę bezpieczeństwa”. Dzięki niej każdy bez względu na wiek może przekonać się jak jeden odblask może poprawić widoczność po zmierzchu. Oczywiście nie obyło się bez prezentów. Policjanci wyposażyli całą grupę w kamizelki i elementy odblaskowe, by każdy spacer był bezpieczny.

Ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Od dziś do 31 maja 2018 roku czekamy na zgłoszenia od przedszkoli, które będą chciały wziąć dział w konkursie przesyłając swoje projekty do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej Policji. 31 sierpnia ogłosimy listę laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

Policjanci dorosłym

„Dzień odblasków”- to akcja skierowana do wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego bez względu na wiek. Dlatego oprócz dzieci, w tym szczególnym dniu policjanci chcą przypomnieć też dorosłym, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo na co dzień. Dorośli posiadają doskonałą wiedzę na ten temat, niestety w praktyce bywa różnie. Jesienią i zimą dochodzi do zdecydowanie większej liczby wypadków z udziałem pieszych.

Niestety potrącenia kończą się często tragicznie dla samych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci nie ustają w wysiłkach, by przypominać, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Jeden mały odblask może uratować życie. Dzięki niemu, pieszy jest bardziej widoczny, kierowca ma szansę by go zauważyć, a tym samym zyskuje cenne sekundy na wykonanie odpowiedniego do sytuacji manewru.


Świeć przykładem - załóż odblask


Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają użytkownikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów.

W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Dzień odblasku - powinien być każdego dnia

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do 100 złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku.

Od początku roku na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 1080 takich wykroczeń. 845 osób zostało ukaranych mandatami, skierowano 36 wniosków do sądu o ukaranie, blisko 200 pieszych zostało pouczonych.

KPP

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages