środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Bartoszki nie są priorytetem. Prace będą zależne od pogody

2017-12-11 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-10 11:47:25)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Mimo trudnych warunków atmosferycznych przebudowa ulic w naszym mieście trwa. O jej przebieg zapytaliśmy pracowników firmy Skanska. Radni miejscy mieli także okazję wyjaśnić wątpliwości z kierownikiem projektów Robertem Wąsewiczem.

Czy prace będą trwały przez całą zimę? Jakie warunki pogodowe przerwą przebudowę ulic?

Biuro budowy: Prace będą prowadzone przez cały okres zimowy. Ich zakres będzie uzależniony od warunków pogodowych. Zostaną ograniczone do zadań, które mogą być wykonywane w warunkach niskiej temperatury i przerwane w przypadku wystąpienia znacznych opadów śniegu oraz ujemnych temperatur.


W jaki sposób firma Skanska planuje zabezpieczyć objazdy na zimę, by były one przejezdne? W jaki sposób chodniki przy remontowanych ulicach będą przygotowane do odśnieżania i posypywania piaskiem?

BB: Obecnie staramy się odtworzyć jak najwięcej ciągów komunikacyjnych, zarówno dla pojazdów, jak i pieszych. Jeżeli pogoda uniemożliwi prowadzenie prac na pozostałych odcinkach, dojazdy do posesji, drogi technologiczne, chodniki oraz ścieżki rowerowe zostaną odpowiednio przygotowane do panujących warunków. Dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy użytkownicy ruchu drogowego mogli bezpiecznie poruszać się po mieście.

Czy termin zakończenia prac jest zagrożony? Jeśli tak, to o ile i czym są spowodowane opóźnienia?

BB: Termin zakończenia prac być może ulegnie opóźnieniu. Spowodowane jest to występowaniem licznych kolizji sieci podziemnych, wykopaliskami archeologicznymi oraz oczekiwaniem na nowe rozwiązania projektowe. W tym momencie trudno oszacować konkretny termin zakończenia robót. Wszystko uzależnione jest od tego, ile prac uda się wykonać w okresie zimowym.

Na kiedy planowane jest oddanie do użytku poszczególnych dróg?

BB: Z uwagi na czynniki od nas niezależne (m.in. wykopaliska archeologiczne), oczekiwanie na nowe rozwiązania projektowe oraz warunki pogodowe nie możemy jednoznacznie określić terminów oddania wyżej wymienionych ulic.

Jak wygląda procentowy postęp prac na przebudowywanych odcinkach?

BB: Prace na drodze wojewódzkiej nr 545 przekroczyły już półmetek – są wykonane w 60%. Droga nr 604 jest zmodernizowana w 90%. Natomiast z uwagi na wykopaliska archeologiczne, przebudowa skrzyżowań została przerwana i wynosi obecnie 3%.

Kiedy zostanie wylany asfalt na odcinku od ul. 1 Maja do skrzyżowania z ul. Traugutta?

Robert Wąsewicz: Ze względu na trudne warunki pogodowe małe szanse, że ukończymy wspomniany etap jeszcze w tym roku. Musielibyśmy odtworzyć konstrucję jezdni oraz wykonać podbudowę bitumiczną.

Ze względu na przebudowę zniszczonych zostało wiele innych dróg, tj. Steffena-Waszulki, Leśna-Nibork. Kiedy drogi objazdowe zostaną porządnie naprawione?


RW: Po ukończeniu prac zostaną one przywrócone do stanu pierwotnego.

Czy objazdy nie są poprawiane zbyt rzadko? Czy naprawy nie mogą być wykonywane tak, by były trwalsze?

RW: W mieście pracują także inne firmy, prowadzone są inne inwestycje. Pomimo zakazu, po mieście poruszają się samochody ciężarowe. Dokładamy wszelkich starań, by uszkodzenia naprawiać. We wrześniu i październiku opady przekroczyły normy o 300-500%. Przy takiej skali opadów nie jesteśmy w stanie na bieżąco utrzymywać dróg w dobrym stanie.

Warunki pogodowe nie pozwalają na wylanie ,,dywanika asfaltowego" w miejscowości Bartoszki, a jednak taki sam zabieg mógł zostać wykonany w tych samych warunkach na ul. Działdowskiej. Dlaczego?

RW: Do wylania warstwy ścieralenej na ul. Działdowskiej zmusiła nas konieczność wykonania tego zadania przed zimą. Bartoszki nie są dla nas priorytetem. Wylanie asfaltu w tej miejscowości zaplanowane jest wiosną.

Rano przy Szkole Podstawowej nr 3 panuje bałagan organizacyjny. Droga nie jest systematycznie nawożona, dzieci i kierowcy autobusów mają duży problem z przemieszczaniem się. Ponadto rodzice bardzo często tarasują wjazd autokarom. Czy można coś z tym zrobić?

RW: Postaramy się częściej kontrolować to miejsce. Sprawna komunikacja zależy też rzecz jasna od kultury parkowania. W gestii rodziców leży niezastawianie zjazdu.

Czy jest szansa, by udrożnić ul. Sprzymierzonych od wjazdu od strony Napiwody do ul. Porzeczkowej?

RW: Póki co nie planujemy udrożnienia tego odcinka. Mamy zgodę na przebudowę kanalizacji na tej ulicy. Zimą postaramy się poprawiać i udrażniać to, co się da.

Jak długo będzie obowiązywał objazd przez ul. Warmińską?

RW: Objazd będzie obowiązywał na czas wykonania sieci i odtworzenia konstrukcji jezdni. Jest duża szansa, że będzie on obowiązywał tylko przez okres zimowy. Wszystko zależy od napotkanych kolizji. Z końcem tygodnia planujemy przerzucić ruch na skrzyżowaniu Przechodniej i Żeromskiego na drugą stronę nowego ronda.
zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Urlop zdrowotny. #2395335 | 93.105.*.* 11 gru 2017 09:29

  Jak ma się sprawa radny jest na urlopie zdrowotnym nie może wykonywać pracy zawodowej , ale dalej jest radnym wykonuje prace radnego i tu jest zdrowy? Może oddzielny temat ale ciekawy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zzz #2395324 | 88.199.*.* 11 gru 2017 09:12

  ul. 1 Maja do skrzyżowania z ul. Traugutta niby miala byc przejezdna do grudnia. Mogli by wyrownac droge przez lasek miejski jezdzic sie nie da

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. policja #2395271 | 83.15.*.* 11 gru 2017 07:48

   powinna tam wiecej tir-ow łapać

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kierownik #2395269 | 83.0.*.* 11 gru 2017 07:42

   2 rada techniczna

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages