Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Targowisko miejskie w Nidzicy zmieni swoje oblicze. Znamy szczegóły

2017-12-17 16:00:00 (ost. akt: 2017-12-14 14:15:55)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

NIDZICA\\\ W nidzickim zamku odbyła się sesja nadzwyczajna rady miejskiej. Radni głosowali nad uchwałą dotyczącą modernizacją targowiska. Urzędnicy pozyskali na ten cel dofinansowanie w kwocie 995 tys zł. Koszt rozbudowy to ponad 3 mln zł.

Pracownicy Wydziału Promocji we współpracy z Wydziałem Techniczno- Inwestycyjnym UM złożyli wniosek o przyznanie dofinansowania na przebudowę targowiska miejskiego wraz z infrastrukturą techniczną.

Kilka dni temu przyszła pozytywna odpowiedź oraz zaproszenie na podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim. Niezbędna była jednak zgoda rady miejskiej. Radni mieli wątpliwości dotyczące kosztownego przedsięwzięcia przy napiętym budżecie. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

— Mamy już sporządzony projekt oraz pozwolenie na budowę. Dofinansowanie w kwocie 995 tys. zł to ostatnie pieniądze, które mogliśmy pozyskać na ten cel. Koszt rozbudowy to ponad 3 mln zł — mówił zastępca burmistrza Leszek Śpiewak.

Po modernizacji z przodu obiektu mają znaleźć się miejsca parkingowe. Część handlowa będzie poszerzona, teren utwardzony, ogrodzony i oświetlony. — Chcemy uzgodnić z wykonawcą, by targowisko nie było zamknięte na okres budowy — przekonywał Leszek Śpiewak.

Radni mieli trudny orzech do zgryzienia. Początkowo zdania były podzielone. — To duża suma pieniędzy. Zastanówmy się co zrobić, by w przyszłości obiekt wykorzystywany był częściej niż dwa razy w tygodniu — mówił radny Marek Kierzkowski. Zastępca burmistrza podkreślił, że jeżeli takie pomysły będą to nic nie stoi na przeszkodzie.

— Chcemy ograniczyć koszt inwestycji, jednak wszystko zależy od procedury przetargowej. Ceny usług budowlanych idą w górę. Im wcześniej ogłosimy przetarg, tym lepiej — mówił Leszek Śpiewak. Dodał, że obecnie sanepid ma wiele zastrzeżeń dotyczących targowiska.

— Modernizacja terenu rozwiąże nam ten problem, a sprzedający będą mieli dobre warunki do handlu. Swoje obawy wyraził radny Adam Grudkowski. — Targowisko jest wykorzystywane dwa razy w tygodniu po kilka godzin. W tym momencie nie stać nas na rozbudowę. Co, w sytuacji gdy przebudujemy teren, a okaże się, że za 2-3 lata sprzedaż w tym miejscu zniknie? — dopytywał.

Padały pomysły, by nowy obiekt wykorzystać do wsparcia rekreacji, kultury i promocji. Wprowadzić oprócz handlu inną działalność i wykorzystać miejsce do organizacji różnego rodzaju wydarzeń.

— Nie możemy wszystkiego przeliczać na pieniądze. Obiekt ma być dla wszystkich. Powinniśmy wspierać lokalne, ekologiczne produkty — argumentował zastępca burmistrza. Radny Robert Stasiukiewicz podkreślił, że w XXI wieku ludzie powinni mieć stworzone godne warunki do handlu.

— Taplanie się w błocie nie przystoi. Nidzica to miasto emerytów i rencistów, którzy często korzystają z targowiska. Latem tętni ono życiem. Starsi ludzie zasługują na poprawę warunków. Jesteśmy im to winni — przekonywał.

Podobnego zdania był Włodzimierz Mioduszewski, który podkreślił, że modernizacja byłaby spełnieniem marzeń wielu mieszkańców. Radny Marcin Paliński zaznaczył, że klub Prawa i Sprawiedliwości zawsze był za realizacją inwestycji z dofinansowaniem.

Ostatecznie 17 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, 1 osoba była przeciwna, 3 wstrzymały się od głosu. 13 grudnia została podpisana umowa na dofinansowanie.


zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NNI #2412017 | 7 sty 2018 18:30

  wybudowało plac handlowy a ludzie maja pawilony nie targowisko nie myl pojęć jak ci tam żle nikt ci nie kazał tam iśc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tede #2411978 | 188.146.*.* 7 sty 2018 17:34

  Już raz miasto wybudowało targowisko bez konsultacji. Do dzisiaj straszy za nieczynna już Biedronką

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do kupa długów #2400542 | 88.199.*.* 18 gru 2017 22:20

  Nie spinaj się :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ma się Nidzica #2400312 | 18 gru 2017 15:53

  tentylko krytykuje nic sam dobrego nie zrobił dla Nidzicy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kupa długów #2400136 | 188.166.*.* 18 gru 2017 10:18

  Czyli zadłużania ciąg dalszy, no ale najważniejsze igrzyska i byle do wyborów. Miejmy nadzieję, że wkrótce za niegospodarność będą groziły surowe kary a odsiadka będzie nieuchronna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages