Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Brak porozumienia w radzie

2017-12-20 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-19 14:26:39)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Wspólne połączone komisje rady miejskiej ponownie obradowały nad projektem budżetu na rok 2018. Radni w tej sprawie spotkali się kolejny raz, ponieważ nie wydali prawidłowo opinii o projekcie budżetu.

Na posiedzenie przyszli mieszkańcy ul. Żurawiej z prośbą, aby na ich ulicy pobudowano chodniki. Wniosek w imieniu mieszkańców złożył Andrzej Bróździński.

Burmistrz Jacek Kosmala wyjaśnił, że w tej chwili wniosek może być przyjęty, jeśli radni wskażą źródło finansowania. Zaproponował, że jeśli po przetargach na remont ulic Narutowicza, Wspólnej i Marchlewskiego zostaną pieniądze, to można będzie je przeznaczyć na projekt wykonawczy budowy chodnika przy ul. Żurawiej.

Po długiej dyskusji na ten temat radny Stasiukiewicz złożył formalny wniosek o wprowadzenie do budżetu przebudowy ulicy Żurawiej i przeznaczenie na ten cel 100 tys. zł z rezerwy celowej.

Burmistrz wyjaśnił, że rezerwa celowa to pieniądze na wyjątkowe sytuacje, np. pożar i konieczność zabezpieczenia mieszkania dla pogorzelców. Mieszkanka ul. Żurawiej chciała wiedzieć, kiedy mieszkańcy mogą liczyć na remont ulicy. Burmistrz Jacek Kosmala odpowiedział, że nie może podać konkretnej daty, ponieważ nie ma kosztorysu przebudowy i nie wiadomo o jaką kwotę chodzi. —

Możliwe jest dołożenie z rezerwy celowej, ale musimy znać koszt tej przebudowy. Jutro pracownicy taki wstępny kosztorys opracują i będziemy wiedzieli, czy wykonanie tej inwestycji jest realne — mówił Jacek Kosmala.

Po dalszej dyskusji radni pozytywnie przegłosowali wniosek złożony przez radnego Stasiukiewicza. Następnie radny Marcin Paliński złożył kolejne wnioski o wprowadzenie ich do budżetu na rok 2018. i podał źródło ich finansowania, a następnie radny Józef Kotwicki złożył w imieniu 11 radnych kolejne wnioski.

Nie podał źródeł finansowania do poszczególnych wniosków, mimo protestu mecenas, która tłumaczyła po raz kolejny, że prawidłowo złożony wniosek musi zawierać informację skąd będą pieniądze na jego realizację. Radny Kotwicki wyjaśnił, że źródła finansowania zostaną podane łącznie do wszystkich wniosków, ponieważ do kilku wniosków pasują te same źródła finansowania.

Wśród złożonych wniosków znalazły się takie, jak budowa boiska wielofunkcyjnego w Piątkach, współfinansowanie przebudowy ul. Kościuszki, odwodnienie Piotrowic, budowa 2 placów zabaw. Jako źródła finansowania podano m.in. zdjęcie ponad 2 mln zł z przebudowy ul. Dubieńskiej, zdjęcie z budżetu MOPS-u 500 tys. zł. Mecenas zwróciła uwagę, że należy podać konkretny paragraf, z którego maja być zdjęte pieniądze.

Po przerwie radny Mieczysław Szpejna wyjaśnił, że wnioskodawcy nie chcą głosowania nad przedłożonymi wnioskami, ponieważ wynik głosowania nie jest wiążący dla burmistrza. — Głosowanie nic nam nie da, bo to burmistrz zdecyduje, ile z nich wejdzie do budżetu — mówił. Mecenas tłumaczyła, że warto je przegłosować, bo burmistrz będzie wiedział, za którymi wnioskami opowiadają się radni z poszczególnych komisji.

Zaproponowała również, aby każdy wniosek był głosowany oddzielnie, ale przez wszystkich radnych, a nie w poszczególnych komisjach, aby uniknąć wielu głosowań nad tymi samymi wnioskami. Marek Kierzkowski zaproponował, aby skupić się na najważniejszych sprawach, bo może stać się tak, że i dzisiejsze posiedzenie połączonych komisji nie doprowadzi do porozumienia. Ostrzegał przed konsekwencjami nieuchwalenia budżetu.

Burmistrz Jacek Kosmala zaproponował, żeby przewodniczący, wiceprzewodniczący klubów oraz radni niezrzeszeni spotkali się z nim, panią skarbnik i kierownik wydziału technicznego we wtorek (12 grudnia) w ratuszu, aby ocenić realnie, które z zaproponowanych inwestycji da się zrealizować. — Wypracujmy kompromis, tak, abyśmy mogli na sesji budżetowej uchwalić budżet gminy na rok 2018 — mówił. Radni wyrazili na to zgodę.

Radna Magdalena Łączkowska powiedziała, że radni powinni zadeklarować, swoja przynależność klubową. Dodała, że ostatnie działania radnych z klubu Nowa Nidzica świadczą o tym, że nie chcą współpracować ze swoim klubem.

Przewodniczący zarządził kolejną przerwę, podczas której spotkali się radni klubu Nowa Nidzica. Po przerwie radna Magdalena Łączkowska stwierdziła, że żaden radny nie złożył pisemnej deklaracji wystąpienia z klubu, więc na jutrzejszym spotkaniu z burmistrzem będzie miała kogo reprezentować.

Na zakończenie dyskusji wiceburmistrz Leszek Śpiewak poinformował radnych o tym, że w budżecie na 2018 rok trzeba będzie zabezpieczyć pieniądze na realizację II etapu przebudowy terenu nad jeziorkiem, który zaplanowano na rok 2019, ale musi on być zrealizowany w roku 2018.
roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JOLA #2406730 | 93.105.*.* 30 gru 2017 12:37

  Masz dyskutować nie krytykować tak radzili ostatnie miesiące że teraz problem z budżetem , jak tak radni mądre dlaczego nie zrealizowali kilku postulatów uchwalonych przez rade , dlaczego dalej jest tak droga oświata , Nidzicki ośrodek kultury , nazwy zmieniane firmy obsługującej oświate a nie wymiana kadry, zlikwidowali gazete i teraz nic nie wiadomo , ile wynoszą teraz diety radnych i przewodniczących komisji dlaczego ciągle wzrastają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kuba #2406702 | 88.199.*.* 30 gru 2017 11:59

  burmistrzowie najlepiej wychodzą na zdjęciach lokalnych gazet, dużo szumu i bełkotu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Budżet #2405837 | 188.166.*.* 29 gru 2017 08:15

  Uchwalony czy nie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Budżet napisali #2405005 | 37.7.*.* 27 gru 2017 13:41

  pod P. Burmistrza i Jego radnych a co z resztą potrzebujących jakby na obietnicach się kończy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. lato #2404128 | 24 gru 2017 15:01

   co ty przegrałeś jak naobiecywałeś dużo ale ludzie w ban buko cie robili

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (51)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages