Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Co dalej z obwodnicą Nidzicy?

2018-01-02 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-29 14:39:42)

Autor zdjęcia: archiwum

OBWODNICA\\\ — W trakcie najbliższych kilku lat nie ma w planach podjęcia działań mających na celu budowę obwodnicy Nidzicy w ciągu dróg wojewódzkich, niezależnie od działań miasta Nidzica w tym kierunku — podkreśla Waldemar Królikowski.

Podczas XXXII sesji sejmiku województwa warmińsko – mazurskiego radni przyjmowali uchwałę dotyczącą projektu planu zagospodarowania przestrzennego województwa-koncepcja polityki przestrzennej.

Niestety, z zapisów nowego projektu zniknęła informacja o konieczności budowy obwodnicy Nidzicy. Sprawę na bieżąco monitoruje wiceprzewodniczący sejmiku Patryk Kozłowski.

— Zapis o budowie obwodnicy znalazł się w strategii województwa i planie zagospodarowania przestrzennego w 2015 roku. Od tamtej pory, przez prawie trzy lata, władze miasta nie zrobiły nic w tej sprawie.

Jak można snuć plany o budowie obwodnicy i przekazywać takie informacje społeczeństwu, skoro przez tyle czasu Urząd Miasta w Nidzicy porozumieniu z Wojewódzkim Zarządem Dróg nie przygotował koncepcji jej przebiegu? — pytał Patryk Kozłowski.

W tej sprawie skontaktowałyśmy się z burmistrzem Nidzicy Jackiem Kosmalą oraz dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Waldemarem Królikowskim.

— Po wprowadzeniu przez sejmik zapisu o strategii województwa byliśmy ze starostą nidzickim Grzegorzem Napiwodzkim w tej sprawie u marszałka. W 2015 roku priorytetem było zabieganie o przebudowę ulic 545 i 604 w Nidzicy.

Kolejnym etapem jest budowa obwodnicy. Nie zamierzamy jednak czekać na sejmik, gdyż mamy w nim przedstawiciela, który niestety jest w opozycji i mamy wrażenie, że jego interpelacje i wnioski nie są brane pod uwagę. Jesteśmy w trakcie projektowania drogi Grzegórzki-Napiwoda, która stanie się małą obwodnicą — mówi burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala. Dodaje, że drugim etapem jest budowa drogi od 545 do ,,starej siódemki".

— Zarząd Dróg Wojewódzkich buduje nam drogi za 30 mln zł, nie możemy być nachalni. To, że fizycznie nic się nie dzieje, nie znaczy, że o obwodnicy zapomnieliśmy — podkreśla Jacek Kosmala. Z informacji uzyskanych z Zarządu Dróg Wojewódzkich wynika, że na dzień dzisiejszy budowa obwodnicy w ciągu sieci dróg wojewódzkich w Nidzicy nie jest planowana.

— Nie wykluczamy jednak możliwości podjęcia w przyszłości działań związanych z opracowaniem dokumentacji projektowej oraz budowy przedmiotowej obwodnicy, aczkolwiek może to nastąpić najwcześniej po 2022 roku — mówi dyrektor ZDW Waldemar Królikowski.

Podkreśla, że z planu zagospodarowania przestrzennego województwa z 2015 roku wynika, że obwodnice miast położonych na ciągach dróg krajowych, mają powstać w ciągu tych dróg jako obejścia miast - ,,wzrastające z roku na rok natężenie ruchu w coraz większym stopniu stanowi uciążliwość w przejazdach przez miejscowości położonych przy głównych ciągach komunikacyjnych. Powoduje to potrzebę budowy obwodnic w szczególności tam, gdzie natężenie ruchu na drogach krajowych wynosi około 10000 poj./dobę i więcej(...).

— Biorąc pod uwagę powyższe, można uznać, że obwodnica Nidzicy już powstała w ramach przebudowy drogi S7 na odcinku Gdańsk- Warszawa — zaznacza dyrektor ZDW.

Przesłanki, które przemawiają za budową obwodnicy to zapis: ,,Uzyskanie w regionie spójnej sieci dróg wojewódzkich poprzez wyniesienie ruchu tranzytowego z obszarów miejskich, gdy zaistnieją ku temu istotne przesłanki; tworzenie wewnętrznych obwodnic miast, w postaci budowy nowych lub przebudowy istniejących odcinków ulic, korekta przebiegu dróg wojewódzkich wymuszona budową obwodnic w ciągu dróg krajowych(...).

Waldemar Królikowski dodaje, że obecnie trwa rozbudowa dróg wojewódzkich w Nidzicy, która ma na celu rozwój oraz usprawnienie systemu transportowego w mieście, poprzez poprawę parametrów technicznych drogi, odpowiednio do zapotrzebowania wynikającego z natężenia ruchu na danym obszarze.

— W trakcie najbliższych kilku lat nie ma w planach podjęcia działań mających na celu budowę obwodnicy Nidzicy w ciągu dróg wojewódzkich, niezależnie od działań miasta Nidzica w tym kierunku — podkreśla Waldemar Królikowski.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Roger #2415359 | 37.47.*.* 11 sty 2018 11:18

  Trochę nie od tej strony zaczęły się inwestycje związane z remontem dróg jak ja widzę te tiry już jeżdżące po Nidzicy ledwo się przemykajace przez te wysepki to krew mnie zalewa myślę że za góra dwa lata drogi będą do poprawy tym bardziej że inwestor nie stosuje podstawy betonowej tylko leja na piach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bzdury #2409999 | 188.146.*.* 4 sty 2018 20:36

  A co robi radny wojewódzki to jego działka a nie burmistrza czy starosty. Co on tam robi. Dobre wrażenie ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. A to dobre #2409946 | 88.199.*.* 4 sty 2018 19:32

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dobre są te wypowiedzi burmistrza Kosmali, nie zrobił koncepcji przebiegu obwodnicy a chce budować obwodnicę!!!!! Gdzie pytam się i jak skoro nie ma koncepcji przebiegu, którą powinna wykonać gmina z Wojewódzkim Zarządem Dróg !!!! "Nie możemy być nachalni..." no to nie byliście nachalni razem ze starostą więc efekt jest taki, że zapis o budowie obwodnicy Nidzicy zniknie wkrótce z Planu Zagospodarowania Województwa i obwodnica nie powstanie nigdy. Brawo Panie burmistrzu jest Pan najlepszy, takiego burmistrza Nidzica jeszcze nie miała.

 4. :) #2409852 | 188.146.*.* 4 sty 2018 17:52

  o to jest właśnie nasza Nidzica

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ? #2409467 | 83.13.*.* 4 sty 2018 09:40

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niezła cenzura na WM ! Liczba napisanych komentarzy -37, dostępnych - 22. Brawo wolne media !!!

  Pokaż wszystkie komentarze (44)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages