Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Z filiżanką dobrej herbaty w dłoni kupimy prezenty świąteczne dla całej rodziny... ale nie dajmy się oszukać!

2017-12-18 19:00:00 (ost. akt: 2017-12-18 14:31:24)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Polacy coraz częściej korzystają z internetu. To nie tylko forma spędzania wolnego czasu czy możliwość wymiany informacji, ale również coraz częściej sposób na robienie zakupów czy regulowanie rachunków. Niestety, co roku w okresie przedświątecznym wzrasta liczba osób, które padły ofiarą nieuczciwych sprzedawców.

Zakupy w sieci to często niższe ceny, szeroki wybór, ale przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Z filiżanką dobrej herbaty w dłoni kupimy prezenty świąteczne dla całej rodziny. Musimy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w świecie realnym tak i w sieci możemy paść ofiarą przestępstwa.

Coraz częściej do komend policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które informują o oszustwach podczas robienia zakupów przez internet.

Dlatego policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz apelują do wszystkich użytkowników Internetu o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych internautów!

Poniżej kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Zwracajmy też uwagę, czy sprzedający podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy do niego zadzwonić.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Pamiętajmy też, że zazwyczaj można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, często telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Zakupy to nie jedyna forma przestępstw internetowych. Sprawcy kradną nasze dane przechowywane na komputerach. Podszywają się też pod banki czy inne instytucje chcąc wykraść poufne informacje np. numery kont czy kody PIN.

Korzystając z dobrodziejstw internetu bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać.

kpp

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages