Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Co nam przyniosą Wody Polskie?

2018-01-11 14:30:00 (ost. akt: 2018-01-11 14:29:03)

WODY POLSKIE\\\ Od 1 stycznia 2018 r. zasobami wodnymi w naszym kraju gospodarują Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Organy Wód Polskich będą się teraz zajmować m.in wydawaniem zgód wodnoprawnych.

Organ tworzony na mocy nowego Prawa wodnego przejmie obowiązki dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej i niektóre zadania realizowane dotychczas przez jednostki samorządu terytorialnego.

W strukturę PGW Wód Polskich zostaną włączone, jako jednostki organizacyjne, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz regionalne zarządy gospodarki wodnej (przestaną funkcjonować jako państwowe jednostki budżetowe).

PGW przejmie ich prawa i zobowiązania. Jako reprezentant Skarbu Państwa, Wody Polskie otrzymają część jego uprawnień właścicielskich (w zakresie śródlądowych wód płynących i wód podziemnych, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których prawa te wykonuje minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej).

Będą też realizować zadania w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym i przeciwdziałania skutkom suszy (np. tworzyć — w porozumieniu z wojewodami — mapy zagrożeń powodziowych). Ponadto organy Wód Polskich będą się teraz zajmować wydawaniem zgód wodnoprawnych (w tym pozwoleń wodnoprawnych), co obecnie leży w kompetencji starostów, marszałków województw i dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Wspomniany już Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej — z siedzibą w Warszawie — stanie się centralną strukturą Wód Polskich. Podlegających mu jednostek regionalnych, których zasięg jest obecnie doprecyzowywany będzie jedenaście: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Dodatkowo wyodrębnionych zostanie 50 zarządów zlewni oraz 352 nadzory wodne i ich filie. Powstaną piony ochrony przed powodzią i suszą, usług wodnych, zarządzania środowiskiem wodnym, organizacyjny i ekonomiczny; komórki ds. kontroli i audytu wewnętrznego; biura rzecznika prasowego oraz pełnomocnika ds. informacji niejawnych.

Nadzór nad Wodami Polskimi ma sprawować minister właściwy do spraw gospodarki wodnej (obecnie jest nim minister środowiska), zaś jego organem doradczym stanie się nowo utworzona Państwowa Rada Gospodarki Wodnej. Minister powoła także prezesa PGW, którego obowiązki wykonuje tymczasowo pełnomocnik ds. organizacji Wód Polskich Iwona Koza.

PGW Wody Polskie jest powoływane do życia na mocy przyjętej 20 lipca br. ustawy Prawo wodne.


Krzysztof Napierski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. niedlugo #2415507 | 89.228.*.* 11 sty 2018 14:45

  bedzie misterstwo od powietrza, nowe oplaty i bedziem sie cofac w ewolucji , niewolnika, chlopa panszczyznianego itd. w odpowiedniej koleinosci

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages