Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Budżet powiatu uchwalony

2018-01-08 07:00:00 (ost. akt: 2018-01-07 12:43:50)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Jest to budżet fikcyjny, bez wiarygodnego pokrycia finansowego — mówił radny Andrzej Bróździński, który głosował przeciwko projektowi budżetu. — Pan trochę przesadził. Budżet jest realny, jest naprawdę dobry na te czasy - oponował wicestarosta Lech Brzozowski.

Radny Bróździński swoją negatywną opinię projektu budżetu uzasadniał tym, że według niego jest to budżet, który może spowodować utratę pozyskanych na przebudowę ul. Kościuszki środków w kwocie 3 mln. zł z budżetu państwa.

— Jest to również budżet, który nie ma kontynuacji rozpoczętych inwestycji — mówił radny. Dodał, że inwestycja I etapu przebudowy ul. Kościuszki jest to inwestycja opiewająca na około 7 mln zł.

Jest to inwestycja nie tylko z naszych środków, ale także ze środków gminy Nidzica w kwocie około 2 mln zł.

— Gmina Nidzica budżet będzie uchwalała 28 grudnia, a więc my przyjmujemy te 2 mln nie wiedząc, czy gmina Nidzica w swoim budżecie przeznaczy na to pieniądze. Jest to więc jakby fikcja. Nie mamy pokrycia na te 2 mln. złotych.

Z tego co mi wiadomo, to w budżecie gminy Nidzica środków na tę inwestycję nie ma, tych 2 mln. nie ma.

Skoro pan burmistrz projektując budżet nie wpisał tej kwoty, to pieniędzy na to nie ma. Nie wiem skąd my przyjmujemy, że te 2 mln są. A więc my możemy stracić te 3 mln zł, o które tak zabiegaliśmy — mówił radny Andrzej Bróździński.

Dodał, że starosta Grzegorz Napiwodzki kilka razy podkreślał, że jeśli nie będzie współfinansowania tej inwestycji przez gminę, to jej po prostu nie będzie. A więc automatycznie te 3 miliony trzeba będzie oddać.

— W poprzednim roku mieliśmy taką inwestycję jak opracowanie projektu na ciąg pieszo-rowerowy z ul. Olsztyńskiej do starej "siódemki", na który wydaliśmy 130.000 zł, a w budżecie na 2018 nie ma tej inwestycji, czyli de facto nie ma jej wykonania. Tak więc jest to projekt, który wrzucimy do kosza. To po co było wydawać pieniądze na projektowanie — pytał radny.

Na koniec swojej wypowiedzi zgłosił wniosek, aby odrzucić projekt budżetu w tej wersji, poczekać na zatwierdzenie budżetu przez radę miejską i dopiero wtedy albo znaleźć środki, te 2 mln, albo odstąpić od tej inwestycji, a potem przystąpić do uchwalania budżetu na 2018 rok.

Na zarzuty radnego Bróździńskiego odpowiedział wicestarosta Lech Brzozowski. — Pan trochę przesadził. Budżet jest realny, jest naprawdę dobry na te czasy, kiedy jest możliwość pozyskania dużych środków unijnych.

Tylko takie inwestycje będziemy realizowali, do których mamy dofinasowanie lub zapewnienie dofinansowania. Myślę, że jeśli chodzi o ul. Kościuszki, to przygotowywaliśmy się do tej inwestycji dosyć długo. Przystąpiliśmy do opracowania dokumentacji, rozpoczęcie inwestycji przesuwaliśmy, ale wreszcie udało się.

Dokumnetacja jest zrobiona, czekaliśmy na okazję, kiedy będą środki zewnętrzne do pozyskania. Ta inwestycja to 12 mln zł. Ale, aby nie obciążać ani naszego budżetu, ani budżetu gminy podzieliliśmy ją na 2 etapy.

Mamy umowę z gminą, że tego typu inwestycje są współfinansowane. Do gminy wystosowaliśmy pismo już w sierpniu, że będziemy występować o środki. Tego dofinansowania nie mamy jeszcze, ale wszystko wskazuje na to, że je dostaniemy — wyjaśniał Lech Brzozowski.

Głos zabrał wiceburmistrz Leszek Śpiewak, który wyjaśnił, że w projekcie budżetu gminy nie ma zabezpieczonych pieniędzy na współfinansowanie przebudowy ul. Kościuszki.

— Mamy częściowo zabezpieczone pieniądze na zadania własne, czyli przełożenie kanalizacji i wody pod drogą Kościuszki. Będziemy się starali o dofinansowanie tej inwestycji. To jest koszt w I etapie około 4 mln złotych — mówił wiceburmistrz.

Głos zabrał również starosta Grzegorz Napiwodzki, który zapewnił, że zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami powiat wykona wszystkie zobowiązania wobec gminy, które do niego należały.

— Mamy zapewnione dofinansowanie w kwocie 3 mln złotych, a pan panie radny Bróździński chce czekać na uchwałę rady miejskiej do 28 grudnia.

A jeśli na sesji rady miejskiej nie zostanie podjęta uchwała budżetowa? Odpowiedzialny zarząd podejmuje decyzje na podstawie danych oraz możliwości dofinansowania. Jeśli rada miejska nie podejmie uchwały budżetowej, będziemy się martwić w 2018 roku. Wtedy podejmiemy stosowną decyzję, czy zmniejszymy deficyt i zrezygnujemy z tej inwestycji, czy podejmujemy inne decyzje — mówił starosta.

— Słyszał pan, co powiedział wiceburmistrz, pieniędzy na tę inwestycję nie mają, a my na siłę ją wstawiamy — skomentował wypowiedź starosty radny Bróździński.

— Pan wiceburmistrz nie jest wyrocznią. Skoro mamy dofinansowanie to nieodpowiedzialnością by było, aby rada powiatu nie podjęła stosownych uchwał — zripostował starosta.

Grzegorz Napiwodzki odniósł się również do zarzutu, że projekt ciągu pieszo-rowerowego zostanie wrzucony do kosza. — Ta inwestycja nie jest zakończona. Projektów nie wyrzuca się do kosza, tylko przedkłada w stosownym miejscu. Pozwolenie na budowę ważne jest 3 lata.

Po rozmowie z panem burmistrzem na początku mieliśmy zapewnienie, że podejmiemy ten temat, ale sam pan burmistrz nie decyduje, jest jeszcze rada.

Dodał, że słowa radnego Bróździńskiego o budżecie są obraźliwe, bo ten budżet wypełniony jest takimi zadaniami, gdzie, oprócz tego, że otrzymujemy potężne dofinansowania, to jeszcze musimy zaangażować bardzo spore środki własne.

— Jest to budżet, który nam pozwoli wykorzystać możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej. Przypomnę panu, że ponad 3 miliony będziemy inwestować w oświatę — mówił starosta Grzegorz Napiwodzki.

Po zakończeniu dyskusji radni głosowali nad przyjęciem budżetu na rok 2018 rok. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, przeciw - 1, wstrzymało się - 2.

Dochody - 47.325.894,74 zł
w tym dochody
bieżące - 39.137.642,83 zł
majątkowe - 8.188.251, 91 zł

Wydatki - 49.963.404,70 zł
w tym wydatki:
bieżące - 37.723.334,86 zł
inwestycyjne - 12.240.069,84 zł

Deficyt - 2.637.509,96 zł zostanie pokryty ze sprzedaży papierów wartościowych w kwocie 2.464,455,31 zł oraz wolnych środków w kwocie 173.054,65 zł.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nick'a #2415967 | 37.47.*.* 11 sty 2018 22:46

  Tak czy owak, oszczędności powiat robi. Pługi i piaskarki dojeżdżają tylko do Łyny, zawracają i jadą do Nidzicy - kolejna sytuacja (11.01.2018) W ramach przypomnienia zaznaczę, że granica powiatu przebiega 10 km dalej, w okolicach rzeki Marózka. Tam również mieszkają ludzie, którzy dojeżdżają do i z pracy, dzieci do szkół etc. Kto zarządza tymi ludźmi. Takie było polecenie służbowe czy to samowolka pługowego ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cenzura #2413862 | 213.184.*.* 9 sty 2018 16:33

  A czemu wyrzuciliście mój komentarz, że Bruździński ma swoje zdanie przynajmniej w radzie? kogo tak to uraziło? Czy nie za gorliwa czasem ta wasza cenzura?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. powiat #2413751 | 94.254.*.* 9 sty 2018 13:55

  Brudziński ma chociaż swoje zdanie w tej przezroczystej radzie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Es #2413613 | 77.253.*.* 9 sty 2018 11:10

  Powiat to zbędny twór

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Tego nie widzicie? #2413498 | 9 sty 2018 09:36

  Co ten Pan Radny co głosował przeciw może powiedzieć na temat budżetu ,jakie ma doswiadczenie w konstruowaniu , w zarządzaniu .Tak jest właśnie z nauczycielami ,pobudowaliście plac zabaw nie boiska do zajęć przy LO , brak boisk dla ZSZ iO na Wyborskiej , tragiczne rozmieszczenie gabinetów lekarskich w ośrodku zdrowia ,gabinety skomasowane na dole u góry luz a ludzie się cieśnią i marzna.Remontowane ulice tragedia brak przygotowanych dróg zastępczych. Złe kierunki nauczania w szkole ZSZiO Nie dofinansowany szpital w zakupy nowoczesnego sprzętu np , tomograf .

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages