środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Zainicjujmy dobrą zmianę, a inni niech do nas dołączą

2018-01-12 07:00:00 (ost. akt: 2018-01-11 14:12:58)

NIDZICA\\\ Rada Ministrów przyjęła program Polska-Rosja. Oznacza to, że gmina Nidzica będzie mogła uzyskać do 90% dofinansowania na utworzenie interaktywnego centrum nauki i technologii oraz muzeum w budynku po Archiwum Państwowym.

Jak poinformował Departament Komunikacji Ministerstwo Rozwoju, Rada Ministrów, na wniosek Ministra Rozwoju, przyjęła program Polska-Rosja. Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia 2017.

Dzięki zgodzie rządu, 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim. Budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.

W ramach Programu będzie możliwa realizacja projektów wpisujących się w następujące cele tematyczne: promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, ochrona środowiska, łagodzenie zmian klimatycznych i adaptacja,
poprawa dostępności regionów, rozwój trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych, wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami.

Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90% całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10% wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów. Projekty konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego.

— Możemy ubiegać się o pieniądze w kwocie do 2,5 mln euro na utworzenie Multicentrum i do 500 tys. euro na muzeum. Mamy już wytypowane miasto partnerskie nad Bałtykiem — poinformował burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

Przypomnijmy: Mieszczące się w budynku Archiwum Państwowe przestało funkcjonować. Do starostwa wpłynął wniosek gminy Nidzica o przejęcie budynku i utworzenie w nim Multicentrum – interaktywnego centrum nauki i technologii oraz muzeum. Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował wniosek gminy. Ostateczna decyzja należała jednak do wojewody, który wyraził zgodę na przekazanie budynku.

Na jednej z ostatnich sesji rady miejskiej radni wstrzymali się z przejęciem budynku po archiwum. Przed podjęciem decyzji chcieli zapoznać się ze stanem obiektu. Do oględzin doszło 4 stycznia.

Po wizycie w klasztorku radni spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, by wstępnie przedyskutować temat. Dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Paweł Bukowski podkreślił, że jest to jeden z trzech najważniejszych zabytków w naszym mieście (obok zamku i kościoła św. Wojciecha).

— Dla wielu osób jest to ważny budynek pod względem sentymentalnym i historycznym. Muzeum i centrum multimedialne mogłyby wzbogacić miasto i sprowadzić turystę z zamku do klasztorka. Nidzica znajduje się w bardzo dobrym położeniu logistycznym. Obiekt mógłby stanowić punkt startowy do dalszego zwiedzania terenu — przekonywał Paweł Bukowski.

Burmistrz Nidzicy zaznaczył, że do urzędu wpłynęło pismo ze starostwa. — Starosta oczekuje podjęcia uchwały dotyczącej przejęcia budynku — mówił. Radny Stanisław Rabczyński podkreślił, że byłoby niewybaczalne, gdyby powiat czy gmina nie zrobili wszystkiego, by budynek pozostał w naszych zasobach. Z wypowiedzią radnego Rabczyńskiego zgodził się Krzysztof Korzeniewski.

Zapytał jednak czy budynek musi być przejęty przez gminę, a czy nie mógłby zostać w zasobach powiatu. — Zwróciliśmy się do pana starosty o przejęcie budynku. Powiat nie jest zainteresowany utworzeniem Multicentrum. Jeśli nie przyjmiemy uchwały, powiat zrezygnuje z budynku — odpowiedział Jacek Kosmala.

Radny Leszek Pepłowski zapytał o koszt bieżącego utrzymania i ewentualnego remontu budynku. Zwrócił także uwagę na sytuację, w której gmina nie otrzyma dofinansowania. — Czy budynek będzie stał pusty, a my będziemy ponosić koszty jego utrzymania? — dopytywał.

Burmistrz Nidzicy odparł, że w uchwale należy zabezpieczyć interes gminy tak, by w przypadku nieotrzymania dofinansowania istniała możliwość odstąpienia od przejęcia obiektu. Radny Józef Kotwicki zaznaczył, że przy współpracy powiatu i gminy łatwiej byłoby utrzymać budynek. — Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy o przeniesieniu biblioteki z zamku do budynku po archiwum. Co z tym pomysłem? — dopytywała Agnieszka Tańska.

Burmistrz odpowiedział, że środki z programu można przeznaczyć na utworzenie Multicentrum i muzeum. — Dyrektor biblioteki może pozyskać środki z innego programu i przystosować powierzchnię do przeniesienia biblioteki — mówił Jacek Kosmala. Głos zabrał radny Marek Kierzkowski.

— Dyskusję na ten temat prowadziliśmy już wcześniej. Przed uruchomieniem procedury burmistrz konsultował się z nami i nie zauważyłem przeciwwskazań, by obiektu nie przejąć. Znowu wracamy do tematu i znowu będziemy się przepychać — mówił radny. Zastępca burmistrza Leszek Śpiewak wyjaśnił, że dofinansowanie nie obejmuje kosztów remontu całego obiektu, a jedynie pomieszczeń, które będą użytkowane.

— Część kosztów musimy zabezpieczyć przy podejmowaniu uchwały — mówił. Radna Magdalena Łączkowska podkreśliła, że oprócz zamku, gmina nie ma żadnego zabytkowego budynku na własność. — Owszem, poniesiemy koszty, ale koszty społeczne będą niesamowite. My zacznijmy, bądźmy inicjatorami dobrej zmiany, a inni niech do nas dołączą — mówiła.

Burmistrz zobowiązał się przygotować szacowane koszty utrzymania budynku. Zebrani zgodnie ustalili, że przed podjęciem decyzji należy znać także odpowiedź na pytanie czy w przypadku nieotrzymania dofinansowania obiekt będzie można zwrócić. Temat będzie jeszcze poruszany na komisjach stałych.


Czy Twoim zdaniem przejęcie budynku i utworzenie w nim Multicentrum i muzeum to dobry pomysł?
Tak
72.53%
Nie
24.18%
Nie mam zdania
3.3%


zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Ale nie w Nidzicy #2419410 | 139.59.*.* 16 sty 2018 21:26

  Gdzie jest twoje transparentne ip

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ALE NIE W NIDZICY. #2417449 | 14 sty 2018 09:11

  Jaka z was dobra zmiana ,raczej judasze ,ci u góry już pokazują jaka dobra zmiana , potraficie tylko krytykować i po trupach do władzy .Taka jest dobra zmiana .Najpierw żądali zmian w budżecie ,jak zostały dokonane mówi że dla kompromisu wstrzymują się od głosu.Nie da się żeby partia opozycyjna z innym programem i partia rządząca realizowali wspólnie cele bo mają inne spojrzenie na sprawy ,nawet sprawa burmistrza .Cztery lata temu wynoszony pod niebiosa a teraz totalna krytyka często ze strony tych którymi się otaczał. , otacza ,czas przejrzeć na oczy i zmienić doradców .Przykład promocja ,oświata, sport,działalność społecznościowa. itd .Tak się nie da no i jeszcze ci rozgoryczeni utratą pracy i nie spełnionymi marzeniami .

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obietnice #2417290 | 94.254.*.* 13 sty 2018 19:41

   zróbcie dla młodzieży basen przecież obiecaliście droga władzo!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zrobcie dla mlodzierzy lokum!!!! #2417129 | 83.9.*.* 13 sty 2018 14:53

    To przyszlosc naszego narodu.Niech maja miejsce spotkan.Mozna zrobić sale do disco,czytelnie z czasopismami.wstawic komputery.PoLaczyc z muzeum,gdzie odbywaly by się lekcje historii-tak jak w Dzialdowie.Powodzenia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. basen #2416915 | 94.254.*.* 13 sty 2018 09:37

    burmistrz nie dostał ani obiecanego dofinansowania na basen ani halę w Łynie i Napiwodzie więc się niech nie rozbiega,pieniądze dofinansowanie na muzeum załatwi już następny burmistrz, nie będzie to jednak Jacek Kosmala

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (18)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages