środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Wypadałoby chociaż kupić gumaki dla mieszkańców

2018-02-06 07:00:00 (ost. akt: 2018-02-05 14:39:02)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

NIDZICA\\\ Czy macie zgodę na poruszanie się przez Nibork, gdzie jest ograniczenie tonażowe? Ułatwiacie sobie pracę jeżdżąc przez ul. Warmińską, ale utrudniacie życie mieszkańcom. A potem robicie łaskę, że coś naprawiacie — mówił prezes PUGK.

Na ostatniej sesji rady miejskiej radni mieli okazję zadawać pytania dotyczące przebudowy dróg wojewódzkich Robertowi Wąsewiczowi - kierownikowi projektów firmy Skanska oraz Ewie Brodniewicz - kierownik Działu Drogowo-Mostowego ZDW.

Najwięcej pytań skierowanych było do przedstawiciela firmy Skanska. Radni dopytywali m.in. o to, kiedy objazdy zostaną doprowadzone do stanu użyteczności, kto odpowiada za odśnieżanie ulic 1 Maja, Sprzymierzonych, Traugutta, czy dzieci mają umożliwione bezpieczne dotarcie do Szkoły Podstawowej nr 3 oraz do ZSZ przy ul. Wyborskiej.

Robert Wąsewicz zaznaczył, że większe wyboje są łatane na bieżąco, a ze względu na złe warunki pogodowe, nie ma sensu uzupełniać mniejszych ubytków. — Firma Skanska odpowiada również za odśnieżanie ul. 1 Maja czy Sprzymierzonych, jednak nie będą one odśnieżone idealnie, gdyż cały czas jest to plac budowy.

Zimowe utrzymanie dróg leży po stronie zamawiającego. My odśnieżamy plac budowy — tłumaczył kierownik. Zaznaczył, że w pobliżu szkół, ciągi piesze są wyznaczone i wygrodzone siatkami, a jeżeli młodzież skraca sobie drogę i przechodzi przy maszynach to jest to niestosowanie się do wyznaczonej organizacji ruchu.

Prezes PUGK Andrzej Jabłonka dopytywał dlaczego mieszkańcy nie mają zagwarantowanego chodnika i przejścia dla pieszych na odcinku ul. 1 Maja do poczty.

— Nie położyliście nawet płyt dla mieszkańców to wypadałoby im chociaż gumaki kupić, skoro puszczacie ich przez teren budowy. Z objazdów na terenach gruntowych Skanska korzysta jak z własnych. Czy macie zgodę na poruszanie się przez Nibork, gdzie jest ograniczenie tonażowe?

Korzystacie ze wszystkiego zamiast poruszać się po swoim placu budowy. Ułatwiacie sobie pracę jeżdżąc przez ul. Warmińską, ale utrudniacie życie mieszkańcom. A potem robicie łaskę, że coś naprawiacie — mówił Andrzej Jabłonka.

Robert Wąsewicz odpowiedział, że nie pilnuje samochodów, bo sam nie musi jeździć, a kierowcy zobowiązani są do przestrzegania znaków. — Proszę ustawić policję i będą mandaty — dodał kierownik projektów.

Radny Marcin Paliński drążył temat naprawy objazdów. — Kiedy konkretnie te drogi będą doprowadzone do normalnego stanu? — pytał. — Jak warunki atmosferyczne na to pozwolą — powtarzał jak mantrę Robert Wąsewicz.

Głos zabrał radny Stanisław Rabczyński. — Mamy mocne ataki od mieszkańców ulic Steffena czy Al. Wojska Polskiego. Za stan objazdów odpowiada wykonawca. Co nas to obchodzi, że sytuacja pogodowa jest zła? Dziurawa droga stwarza niebezpieczeństwo, niszczymy swoje samochody. Pana odpowiedzi są lekceważące — zaznaczył radny Rabczyński.

Kierownik projektów odparł, że objazdy zostały wskazane w projekcie, a wykonawca nie jest zarządzającym. — My zobowiązaliśmy się do utrzymania ich w stanie przejezdnym. I przejezdne są. Drogi są monitorowane, a ubytki naprawiane — mówił Robert Wąsewicz. Tadeusz Danielczyk poruszył temat drogi żwirowej prowadzącej do Waszulek i ul. Miłej.

— Trzeba uporządkować ziemię, którą wywoziła firma Skanska, ponieważ spływa ona do rowów melioracyjnych, co grozi ich niedrożnością. Ponadto przy powstawaniu ubytków równiarka zbierała warstwy ziemi, która była powyżej pól, a teraz znajduje się poniżej. Niedługo te drogi staną się ciekami wodnymi — przestrzegał.

Radni dopytywali o harmonogram prac na najbliższy okres oraz o to, kiedy zakończą się objazdy. Kierownik projektów odparł, że prace będą wznowione, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą. — Na wniosek policji zasypaliśmy wjazd na ul. 1 Maja, po której kierowcy poruszali się pomimo zakazu. W przyszłym tygodniu planujemy rozebrać wlot ul. 1 Maja, by przebudować sieci.

Stan faktyczny nie odpowiadał projektowi. Na Sprzymierzonych do zrobienia jest kanalizacja deszczowa i sanitarna. Na Traugutta prace są wstrzymane ze względu na ustalenia Konserwatora Zabytków. Objazdy będą funkcjonować dopóki nie będzie rozwiązania projektowego — tłumaczył Robert Wąsewicz.

Leszek Pepłowski zapytał kto jest odpowiedzialny za utrzymanie dróg żwirowych w okolicy Lasku Miejskiego oraz Steffena-Waszulki, czy jest zawarte porozumienie w tej sprawie. Kierownik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Halina Piotrkowska odparła, że porozumienia nie ma i za te drogi odpowiada gmina.

Burmistrz Jacek Kosmala dodał, że urząd wystosuje pismo z prośbą, by Zarząd Dróg Powiatowych i Skanska połączyli siły i porządnie naprawili ul. Steffena. Zastępca burmistrza Leszek Śpiewak przypomniał, że podczas wrześniowej sesji starosta obiecał, że powiat zabezpieczy środki na remont cząstkowy tej ulicy.

— Powiat do grudnia mógł naprawić drogę. Mamy obawy, co do formy przekazania środków i wykonania napraw — mówił. Leszek Śpiewak dopytał także o ile miesięcy przedłużą się prace. Kierownik projektów odpowiedział, że na ten moment wnioskują o 4 miesiące.

— Prawdopodobnie w marcu ma ruszyć przebudowa ul. Kościuszki. Już dziś wiemy, że inwestycje nałożą się na siebie. Zablokowana będzie ul. Kościuszki, Kolejowa, rondo w budowie, zablokowane główne skrzyżowanie. Zastanówmy się jak skoordynować prace i czy w tym roku powinniśmy podchodzić do przebudowy ul. Kościuszki — apelował Leszek Śpiewak.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciekawe #2437795 | 37.248.*.* 10 lut 2018 18:02

  że to nie radni ale burmistrz zwykle cos obiecuje, czyli co ? zwykle sa to obiecanki cacanki?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. CIEKAWIE #2437565 | 10 lut 2018 11:02

  w Nidzicy od lat się utarło że burmistrz decyduje nie dezyduje podejmuje uchwały RADA MIEJSKA ,Burmistrz morze sobie obiecywać ,przychodzą na rade i często dopiero dyskutują albo się pytają a co robią na komisjach? często się słyszy komisja nie wypracowała żadnych wniosków więc po co się spotykała.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do ma #2437475 | 94.254.*.* 10 lut 2018 08:59

  W Nidzicy basenu nie będzie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wladza #2437474 | 94.254.*.* 10 lut 2018 08:58

  Najpierw obiecaliście władzo basen wybraliście wybory a teraz chcecie współwinnymi że basenu nie ma chcecie zrobić innych, do koryta jedyni,do odpowiedzialności ostatni!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. RR #2436473 | 46.170.*.* 8 lut 2018 14:29

   Pan Przybyłek jest dobrym przewodniczącym i bardzo cierpliwym, spokojnym człowiekiem, ja na jego miejscu już dawno bym nie wytrzymał z takimi radnymi. Sesje a mam tu na myśli zachowanie niektórych radnych transmitowane w kablówce wołają o pomstę do nieba. Pytania radnych o tematy które powinni sami rozwiązywać i znać od podszewki są irytujące. Kamera ogólnie z niektórych ludzi robi "takie zwierzątka co skaczą po drzewach". Pytania na siłę żeby tylko zaistnieć. Nie ten co dużo mówi i się popisuje a ten co dużo robi może oczekiwać szacunku u wyborców. Efekty a nie pustosłowie nas interesują państwo radni. Dużo zrobiliście i chwała wam za to ale nie zepsujcie tego błazenadą na sesjach. Popatrzcie na inne miasta i wyciągnijcie wnioski. Zgoda buduje niezgoda rujnuje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (74)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages