Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Grzechem byłoby nie skorzystać

2018-02-02 07:00:00 (ost. akt: 2018-02-01 12:08:44)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

NIDZICA\\\ Podczas ostatniej sesji rady miejskiej (25 stycznia) poruszony został temat rozbudowy sieci ciepłowniczej. Do sieci miałyby zostać podłączone: Szkoła Podstawowa nr 3 w Nidzicy, szpital i zamek oraz osiedle Marii Konopnickiej.

Mieczysław Szpejna w imieniu grupy radnych zwrócił się do burmistrza Jacka Kosmali z prośbą o przeanalizowanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na rozbudowę sieci ciepłowniczej w Nidzicy.

Do sieci miałyby zostać podłączone: Szkoła Podstawowa nr 3 (koszt ok. 230 tys. zł), szpital i zamek (ok. 968 tys. zł), osiedle Marii Konopnickiej (ok. 1,8 mln zł).

Burmistrz potwierdził, że jest to mądra prośba i gmina jest do tej propozycji przygotowana. Prezes Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej Andrzej Jabłonka zaznaczył, że rozmowy na temat rozbudowy sieci rozpoczęły się już dwa lata temu.

— Temat był drążony na komisjach, jednak czekaliśmy na zakończenie rozbudowy nowej kotłowni. Zlikwidowaliśmy ciepłownię na Al. Wojska Polskiego i mieszkańcy pobierają ciepło z kotłowni na Rataja.

Tak samo chcemy postąpić w przypadku mieszkańców ul. Konopnickiej. W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił konkurs, jednak z powodu trwającej inwestycji nie byliśmy przygotowani do złożenia wniosków — mówił Andrzej Jabłonka. Podkreślił, że w tym roku konkurs może być ogłoszony w każdej chwili.

— Wspólnie z wiceprezesem Pawłem Łazickim przygotowaliśmy koncepcję. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że gmina może uzyskać dofinansowanie w wysokości do 85% kosztów kwalifikowalnych. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać — podkreśla prezes PUGK.

Koncepcję przedstawił podczas sesji zastępca burmistrza Leszek Śpiewak. Prezentacja ukazywała szczegółowy przebieg sieci. — Łączna wartość inwestycji wynosi ok. 3.8 mln zł. Przy uzyskaniu 85% dofinansowania kosztów kwalifikowalnych trzeba zakładać, że te 15-20% musimy dołożyć.

Ponadto, by przygotować się do inwestycji musimy przygotować projekt. Jego koszt to ok. 307 tys. zł. Prawdopodobnie konkursy ruszą w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Możemy już zacząć projektowanie, by zdobyć dodatkowe punkty przy składaniu wniosków. Decyzja czy wchodzimy w to powinna zapaść niezwłocznie — zaznaczył Leszek Śpiewak.

Andrzej Jabłonka podkreślił, że spółka przygotowała koncepcje, a teraz piłka leży po stronie gminy. — Obiecaliśmy mieszkańcom Sójczego Wzgórza podłączenie do nowej kotłowni i słowa dotrzymamy. Już rozpoczęliśmy prace zmierzające do zrealizowania obietnicy.

Chcemy jak najszybciej zrobić koncepcję i projekt przyłączenia osiedla na Sójczym Wzgórzu oraz w tym samym projekcie podłączenie zamku i Szkoły Podstawowej nr 3. W międzyczasie dyrektor ZOZ-u wystąpiła do nas z pytaniem czy jest możliwość podłączenie szpitala do sieci, co ograniczyłoby koszty ogrzewania w jednostce — wyjaśnia burmistrz Jacek Kosmala.

Podkreśla, że w 2018 r. gmina jest w stanie złożyć wniosek o dofinansowanie i zrobić projekt. — Musimy przebić się pod torami, a uzgodnienia z PKP w tej sprawie będą trwały ok. 6 miesięcy.

Inwestycję rozpoczniemy i zrealizujemy w 2019 r., chyba że uzgodnienia z PKP potrwają krócej- wtedy ruszymy z pracami jeszcze w tym roku. Jako burmistrz zrobię wszystko, by zrealizować to zadanie. Myślę, że rada będzie przychylna i pomocna, bo to jednak rada decyduje o finansach — dodał Jacek Kosmala.


zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rozkopcie jeszcze w tym roku #2433466 | 217.20.*.* 4 lut 2018 22:18

  To będzie jeszcze ciekawiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ul. #2433020 | 178.235.*.* 4 lut 2018 09:30

  W Nidzicy nie ma ul. Marii Konopnickiej, jest ale ul. Konopnickiej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paweł #2432364 | 88.199.*.* 3 lut 2018 00:03

  Na pewno chodzi o Szkołę podstawową nr 3 ? bo coś odległosciowo mi to nie pasuję ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages