Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

260 mieszkańców stanie przed komisją!

2018-02-05 16:00:00 (ost. akt: 2018-02-05 16:02:41)
Kwalifikacja Wojskowa 2018

Kwalifikacja Wojskowa 2018

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj w naszym powiecie ruszyła kwalifikacja wojskowa. Z naszego powiatu wezwania na kwalifikację dostało 260 mieszkańców powiatu. W gminie Nidzica potrwa do 9 lutego. W powiecie zakończy się 16 lutego.

Przed komisją w tym roku stawią się mężczyźni urodzeni w 1999 roku oraz panie, które mają wykształcenie przede wszystkim medyczne.

W powiecie nidzickim wezwanie dostało 208 mężczyzn z rocznika podstawowego i 36 z roczników starszych oraz 16 pań.

Kwalifikacja w Nidzicy rozpoczęła się 5 lutego. Panie zostały wezwane na 16 lutego, a ochotnicy na 16 lutego.

W gminie Janowiec Kościelny 12 lutego przed komisją stawi się 23 mieszkańców z rocznika podstawowego. W gminie Janowo kwalifikacja odbędzie się 9 lutego. Wezwano na nią 18 mężczyzn z rocznika podstawowego i 4 starszych.

Na komisję w Kozłowie wezwano 44 mężczyzn z rocznika podstawowego, 6 starszych i 1 panią. Tu komisja będzie pracowała 13 i 14 lutego.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2018 r. podlegają
mężczyźni urodzeni w 1999 r. oraz mężczyźni urodzeni w latach 1994—1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wezwania dostały także osoby urodzone w latach 1997-1998, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Przed komisją staną również kobiety urodzone w latach 1994—1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Na komisję mogą się zgłosić także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwej terytorialnej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

roz/wku


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages