Palą się sadze - wygaś ogień w piecu

2018-02-20 07:00:00(ost. akt: 2018-02-20 13:31:18)
Zdjęcie jest tylko  ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

Pomimo stosunkowo łagodnej zimy, statystyki straży pożarnej coraz częściej przypominają o istniejącym zagrożeniu pożarowym. Każdego roku począwszy od października, strażacy notują wiele pożarów spowodowanych osadzaniem się sadzy w kominie oraz miejscowych zagrożeń związanych z pojawianiem się tlenku węgla.
W ostatnim tygodniu (14-18 lutego) nidziccy strażacy interweniowali głównie z powodu pożarów sadzy kominowych. Komenda odnotowała łącznie sześć takich pożarów. Sadze paliły się w Orłowie, Jabłonce, Rączkach, Zagrzewie oraz dwukrotnie w Nidzicy.

Pożary sadzy najczęściej spowodowane są zaniedbaniami użytkowników kominów. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych lub nieodpowiednie ich czyszczenie.

Przyczyną pożarów jest również palenie w piecu wilgotnym opałem, śmieciami czy innymi niewłaściwymi materiałami co prowadzi do szybszego osadzania się cząsteczek sadzy.


Dlatego przed sezonem grzewczym oraz w trakcie zimy i wiosny należy zadbać o prawidłowy stanu techniczny przewodu kominowego. W przypadku napotkania na niedrożność, nagromadzoną sadzę lub inne usterki, należy je niezwłocznie usunąć lub naprawić.


Jak rozpoznać pożar ?

Podczas pożarów sadzy dochodzi do gwałtownej reakcji spalania wewnątrz przewodów dymowych. W czasie pożaru komin silnie się nagrzewa, ponieważ paląca się sadza osiąga wysoką temperaturę spalania.

Zapaleniu się sadzy towarzyszy najczęściej głośny szum, często również charakterystyczny zapach. Z komina wydobywa się ogień.


Poważne zagrożenie dla życia stanowią pęknięcia jakie pojawiają się w kominach pod wpływem temperatury. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostawać się ogień, jak również dym i tlenek węgla.

Ogień wydobywający się ze szczelin komina w miejscach niewidocznych może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających komin lub przylegających. Dym z kolei może spowodować zatrucia.

Dlatego też warto zapewnić bezpieczeństwo swoje i bliskich we własnym domu.
Warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla. Zastosowanie tego typu urządzeń da nam większy komfort psychiczny i z pewnością polepszy nasze bezpieczeństwo.

W przypadku pożaru w kominie należy: 
- wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać, 
- wygasić ogień w piecu, kominku, 
- zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie), 

- przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń, 
- zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku, sól
- udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom. 

- NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. 
- po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny.

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

W obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: 
- co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), 

- co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym, 
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych 
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych 

asp.sztab.Andrzej Osowski - oficer prasowy KP PSP w Nidzicy

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5