Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Ogarnął nas szał przedwyborczy

2018-03-05 11:51:00 (ost. akt: 2018-03-05 11:51:56)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

— Nie mogę tolerować pewnych rzeczy, które się tu dzieją. Sprawy osobiste radnego, burmistrza i dyrektora nie powinny być załatwiane na sesji. Ja nie chcę tracić czasu i tego słuchać — mówił radny Stanisław Rabczyński.

Na początku obrad radny Józef Kotwicki, w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości, wnioskował o przygotowanie na rozpoczętą sesję uchwały o wysokości bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych.

Zgłoszony wniosek wiązał się z koniecznością sporządzenia stosownej uchwały w konsekwencji czego rozpoczęcie obrad opóźniło się o 40 minut. Zwrócił na to uwagę radny Marek Kierzkowski, który stwierdził, że był to uciążliwy sposób załatwienia sprawy. — Nie jesteśmy tutaj sami, na sali są również mieszkańcy, były dzieci i wszyscy musieli czekać — zauważył.

Radni rozpoczęli dyskusję na temat uchwały. Adam Grudkowki zaznaczył, że w projekcie uchwały zabrakło m.in. kosztów remontu i długości najmu. Józef Kotwicki podkreślił, że poprzednia uchwała obowiązywała do końca roku.

— Podejmijmy rozsądną decyzję. Składamy ten projekt już chyba ósmy raz, a wy i tak go nie uchwalicie — mówił. Marcin Paliński. Dodał, że dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa. — Macie swój głos, więc zagłosujcie tak, jak uważacie. Mieszkańcy czekają na tę uchwałę — zaznaczył.

Ostatecznie ani projekt uchwały w sprawie wysokości bonifikat, ani projekt uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej, nie zostały wprowadzone do porządku obrad.

Kolejnym punktem było odczytanie sprawozdania z międzysesyjnej działalności burmistrza. Jacek Kosmala mówił m.in. o złożeniu wniosku o przyznanie środków z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na przebudowę drogi w Piotrowicach wraz z jej odwodnieniem, ogłoszeniu naboru wniosków na wykonanie z zakresu sportu na terenie gminy.

Przedstawił także działania prowadzone w lutym przez Wydział Techniczno Inwestycyjny UM. Wśród nich znalazły się m.in. postępowania przetargowe w toku (przebudowa targowiska, parku nad jeziorkiem miejskim, budowa świetlicy z Zagrzewie oraz przebudowa chodników ul. Wspólna, Narutowicza, Marchlewskiego), a także przeprowadzenie wyboru oferenta na opracowanie dokumentacji m.in. dla zadań tj. przebudowa ul. Steffena oraz odcinka drogi Nidzica- Bartoszki, dojazd do lecznicy weterynaryjnej ul. Tatarska, budowa chodników na Warmińskiej oraz 3 Maja.

Sołtys Bartoszek Piotr Kujawski dopytywał o budowę świetlicy w Bartoszkach. — Na początku kadencji dostaliśmy obietnicę, że w 2018 będzie stała świetlica, a w budżecie na ten rok nie możemy się nigdzie doczytać takiego punktu — mówił. Poruszał także obiecane od roku położenie dywanika asfaltowego oraz przyłączenie miejscowości do kanalizacji.

Burmistrz odpowiedział, że kanalizacja będzie doprowadzona do granic działki, a osoby które wyrażą chęć będą mogły się do niej przyłączyć. — Spółka robi to po kosztach, za materiały trzeba będzie zapłacić, ale jest możliwość rozłożenia należności na raty. 30 maja inwestycja będzie zakończona, wtedy Bartoszki będą podłączone do wody i kanalizacji. Jeżeli chodzi o budowę świetlicy- nie wycofuję się z realizacji tego zadania, ale musimy przesunąć je w czasie ze względu na brak środków finansowych — mówił Jacek Kosmala.

Głos próbował zabrać jeden z obecnych na sali mieszkańców, jednak przewodniczący rady nie udzielił mu głosu. — To jest punkt, w którym głos zabierają radni i sołtysi. Na pewno udzielę panu głosu w wolnych wnioskach — powiedział Paweł Przybyłek.

Przepisy nie były tak restrykcyjne przy wymianie zdań między burmistrzem Nidzicy, a radnym Józefem Kotwickim, którzy prowadzili dyskusję na temat książki wyjść Nidzickiego Ośrodka Kultury. Początkowo przewodniczący upominał radnego, jednak ten nic sobie z tego faktu nie robił i mówił dalej.

— Panie przewodniczący albo pan ma jaja, albo pan tych jaj nie ma. Proszę prowadzić sesję zgodnie z porządkiem obrad — nie wytrzymał Marek Kierzkowski. Spór dotyczący tego, komu przewodniczący może udzielić głosu trwał jeszcze kilka minut.

— Nie mam możliwości wyłączenia nikomu mikrofonu. Prosiłem pana Kotwickiego, żeby przestał, ale nie przestał. Proszę o uszanowanie całej rady — apelował Paweł Przybyłek. Po przerwie na mównicę wyszedł radny Stanisław Rabczyński.

— Nie mogę tolerować pewnych rzeczy, które się tu dzieją. Sprawy osobiste radnego, burmistrza i dyrektora nie powinny być załatwiane na sesji. Ja nie chcę tracić czasu i tego słuchać. Mam pytanie retoryczne: czy ogarnął nas szał przedwyborczy? Rozumiem, że przewodniczący popełnia błędy, ale radni powinni pomyśleć o statucie. Każdy wie, ile czasu można wypowiadać się w jednej sprawie — mówił Stanisław Rabczyński.

Niestety, w dalszej części sesji radni nadal rozmawiali między sobą i nie trzymali się porządku obrad. Sołtys Tatar Romuald Pawlak poprosił o odrobinę szacunku dla tej części sali, w której znajdują się mieszkańcy i widownia, którzy muszą tego wysłuchiwać.

Przy podejmowaniu uchwał głos zabrał Andrzej Mateusz Kamiński, który szeroko omówił podjęte działania dotyczące budowy basenu w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

— Zorganizowane przeze mnie spotkania w Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju przyniosły oczekiwany przez gminę skutek. Podsekretarz Stanu Witold Słowik poprosił sekretarza stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jarosława Stawiarskiego o zmianę rozporządzenia celem wyeliminowania barier uniemożliwiających łączenie formuły PPP z dofinansowaniem podmiotów wnioskujących o dotacje z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Pismo to zaowocowało mailem, który otrzymałem dzień przed sesją — mówił Andrzej Mateusz Kamiński. Następnie odczytał pismo od Marcina Żyłowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Infrastruktury Sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

— Podejmiemy wszystkie niezbędne kroki, aby zastosowana przez Państwa formuła realizacji inwestycji, w żaden sposób nie wykluczyła was z możliwości skutecznego ubiegania się o dofinansowanie.

Od tego roku wprowadziliśmy także pewną korektę w zapisach naszych programów, zgodnie z którą Gmina Nidzica może ubiegać się u nas o dofinansowanie na poziomie 50% a nie 33%. Stosujemy oczywiście limity kwotowe, ale są one większe przy zwiększonym poziomie dofinansowania. Dla pierwszej pełnowymiarowej pływalni na terenie powiatu, będzie to 7 mln zł — pisał Marcin Żyłowski.

Andrzej Mateusz Kamiński zaznaczył, że po otrzymaniu oficjalnego pisma z Ministerstwa Sportu gmina będzie mogła dokończyć procedurę przetargową niezbędną do dokonania wyboru partnera prywatnego, który zrealizuje inwestycje pt. budowa basenu na terenie gminy Nidzica.

— Przewidywany przeze mnie termin podpisania umowy PPP to 30 czerwca 2018 roku — poinformował Andrzej Mateusz Kamiński. Radny Adam Grudkowski zaproponował, by na przyszłej sesji wprowadzić do porządku obrad punkt ,,Basen i jeziorko", by umożliwić swobodną rozmowę na temat basenu.

Nadszedł czas na wolne wnioski. Na sesjach konsekwentnie pojawia się mieszkanka ul. Przechodniej. — Samochody ciężarowe nadal poruszają się po chodnikach. Nikt na to nie reaguje. Na co nas państwo skazaliście? Woda, rozlewnia i autostrady z jednej i drugiej strony. Nasze domy popękały. W budżecie nie ma środków ani na Bartoszki, ani na remont Steffena, ale o drogach osiedlowych pamiętacie — mówiła zdenerwowana kobieta.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala powiedział, że zostało zlecone wykonanie projektu przebudowy drogi. — Po wykonaniu projektu przygotujemy propozycję finansowania inwestycji i przeprowadzimy przebudowę — mówił. Mieszkanka zapewniła, że przypilnuje jaka kwota zostanie przeznaczona na przebudowę tej ulicy. — Żeby to nie była nalepka za parę tysięcy i jakieś kosmetyczne pociągnięcia na chodniku, bo to zostało zniszczone — mówiła.

Na końcu obrad Jacek Kosmala odczytał pismo, z którego wynika, że z powodu przejęcia przez powiat odcinka starodroża "siódemki", zarząd powiatu rozpoczął procedurę przekazania gminie drogi powiatowej. Radni zwrócili uwagę na fakt, że powiat może, ale nie musi przekazać gminie proporcjonalnego odcinka dróg. Temat będzie omawiany na komisji wspólnej.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (91) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szał przedwyborczy. #2470080 | 178.235.*.* 24 mar 2018 21:31

  bo trzeba mówić o tym na czym się zna ,odbywa się zebranie Startu i na zebranie przychodzą panowie którzy nigdy się sportem nie interesowali ogarnia ich szał przedwyborczy oby nie dać się na brać

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ni brat ni swat #2466790 | 83.6.*.* 20 mar 2018 13:49

  jak ktoś się odezwie i do tego rozsądnie - to zaraz dużo krytyki , pomówień wynika z tego że najlepiej pobrać dietę , zjeść paluszki i podnosić zawsze paluszki jak wokół inni

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mlodziez #2464908 | 188.146.*.* 17 mar 2018 16:21

  Mam nadzieje ze w nowych wyborach zwycieza mlodzi i kratywni ludzie a takim dinozarom jak pan Rabczynski podziekujemy

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Reklama przedwyborcza #2461772 | 13 mar 2018 19:04

   Kto to jest ten Rabczynski jakiś karierowicz , człowiek z sukcesami ? jakimi ? zmienić zdjecie z tła

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Obywatel #2461409 | 94.254.*.* 13 mar 2018 12:35

    Zgadzam się, że mieszkańcy powiatu niidzickiego powinni mieć wreszcie swój własny basen ale na co komu targowisko za ponad 3 milony złotych ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (42) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (91)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages