Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Pracuje nie tylko z dziećmi

2018-03-19 19:00:00 (ost. akt: 2018-03-19 18:00:30)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Logopedzi obejmują swoją opieką człowieka tak naprawdę od momentu jego narodzin. Najliczniejszą grupą pacjentów są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym — mówi neurologopeda Małgorzata Szypulska.

Czym się zajmuje neurologopeda ?

Logopeda zajmuje się diagnozowaniem wad i zaburzeń mowy na różnym tle, a następnie opracowaniem programu terapii i jego realizacją. Logopeda pomaga poprawić czynność mowy i ułatwić, a w niektórych przypadkach znaleźć alternatywne formy komunikacji pacjenta z otoczeniem. Zajmuje się też treningiem dykcji i wymowy osób bez zaburzeń logopedycznych. Coraz częściej pomaga też dzieciom dwujęzycznym.

Z kim pracuje logopeda, czy tylko z dziećmi?

Logopedzi obejmują swoją opieką człowieka tak naprawdę od momentu jego narodzin. Szczególną grupę pacjentów stanowią tu maluszki urodzone przedwcześnie często nie radzący sobie z funkcjami fizjologicznymi jak ssanie i połykanie.

Pierwsze spotkanie z logopedą odbywa się wówczas już na oddziale neonatologicznym. Najliczniejszą grupą pacjentów są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Tutaj pracuje się głównie z opóźnionym rozwojem mowy, wadami wymowy, trudnościami w czytaniu i pisaniu. Problemy z mową dotykają również osoby dorosłe. Jednym z nich jest afazja, która często pojawia się po urazie mózgu – udarze lub wylewie.

Kiedy z dzieckiem powinno się pójść do logopedy? Co powinno zaniepokoić rodziców?


Do logopedy zawsze, kiedy pojawia się jakiś niepokój, kiedy według rodzica rozwój mowy dziecka nie jest taki jak być powinien, lub pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości. Jeśli okaże się, że dziecko boryka się z jakimś problemem, im szybciej to wykryjemy, tym lepiej. Na wizytę u logopedy nigdy nie jest za wcześnie.

Jeżeli nasz maluszek ukończył 1 rok życia i:
- nie gaworzył,
- nie wymawiał prostych sylab ma - ma, ba - ba, pa - pa, da - da,
- nie rozpoznaje wyrażeń dźwiękonaśladowczych,
- nie słucha dźwięków wydawanych przez zabawki, przedmioty,
- nie reaguje na swoje imię,
- nie rozumie prostych poleceń.

Jeżeli nasz maluszek ukończył 2 rok życia i:

-po pierwszym roku życia nie wypowiada żadnych słów,
-porozumiewa się z otoczeniem za pomocą gestu,
-nie spełnia poleceń i nie rozumie ich,
-nie pokazuje na polecenie znanych przedmiotów,
-nie wie gdzie mama, tata (nie wskazuje),
-nie pije z kubeczka, nie je samodzielnie.

Jeżeli nasz maluszek ukończył 3 rok życia i:
-nie buduje zdań 2-3 elementowych,
- jego słownictwo nie rozwija się,
- stale lub podczas mówienia wsuwa język między zęby,
- mówi, lecz jego mowa jest niezrozumiała dla otoczenia,
- pojawia się niepłynność mowy.

Do logopedy zawsze, kiedy podejrzewamy, że mowa naszego dziecka nie rozwija się prawidłowi i zawsze jeżeli cokolwiek budzi nasze wątpliwości. Intuicja mamy jest w tym przypadku bezcenna.
Doświadczony logopeda pomoże rodzicom i w razie konieczności skieruje do właściwych specjalistów. Często rozwieje wątpliwości i przywróci uśmiech na twarzy rodziców.

Jakie są najczęstsze problemy logopedyczne u dzieci?

Najczęstszą przyczyną spotkań logopedy z maluchem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest dyslalia. Jest to nieprawidłowość w wymawianiu jednej lub wielu głosek. Wymowa jest wtedy niewyraźna, mało zrozumiała, aż do bełkotu.

Do logopedy przychodzą też dzieci z niepłynnością mowy, która polega na zaburzeniu płynności, tempa i rytmu mówienia spowodowane nadmiernym napięciem mięśni oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych i budzi duży niepokój rodziców .

Coraz częściej do gabinetu logopedy przychodzą dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Maluszki te dysponują normalnym słuchem, właściwym poziomem inteligencji, nie stwierdza się u nich żadnych uszkodzeń neurologicznych. Dzieci rozumieją mowę lecz komunikują się niechętnie. Mowa charakteryzuje się ubogim słownikiem czynnym, a także przedłużającym się okresem swoistej mowy dziecięcej.


Na czym polega praca logopedy z dorosłymi? Jakie są najczęstsze przypadki.

Praca neurologopedy z dorosłymi to przede wszystkim praca z pacjentem po incydentach mózgowych. I w takich przypadkach w zależności od typu afazji wybiera się określony sposób terapii. Do gabinetu logopedy przychodzą też osoby dorosłe z innymi zaburzeniami mowy: seplenieniem, niepłynnością, nieprawidłową realizacją głoski r.

Terapia powinna być prowadzona zawsze pod opieką specjalisty. W przypadkach zaburzenia mowy o typie afazji zawsze pod opieką neurologopedy, ponieważ jest to specjalista przygotowany do pracy z tego rodzaju pacjentem. W pozostałych przypadkach logopeda kieruje terapią i kontroluje pracę swojego pacjenta. Wspiera go i wyznacza kolejne cele. Oczywiście własna praca jest w każdym przypadku bezcenna, ale zawsze pod czujnym okiem logopedy.

Czy często, dzięki ćwiczeniom, udaje się przywrócić dorosłemu sprawność mowy?

Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju schorzenia, motywacji pacjenta i co ważne - szczególnie w przypadku afazji -od rodziny. Ona motywuje pacjenta do działania, ćwiczy każdego dnia zadany materiał, wspiera .To najważniejszy element skutecznej terapii. Moim zdaniem w każdym wieku można i należy pomagać człowiekowi. Szczególnie wówczas jeżeli dzięki nam poprawi się jego jakość życia.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mamusia #2467725 | 83.9.*.* 21 mar 2018 19:12

  No właśnie Ja też się udałam ze swoim dzieckiem ...... I zostaliśmy profesjonalnie obsłużeni do dziś korzystamy z wiedzy i doświadczenia Pani Małgorzaty. Po kilku zajęciach dziecko zaczęło mówić kontynuujemy wizyty z sukcesami. Bardzo dobry logopeda polecam Wszystkim zatroskanym rodzicom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Matka #2466325 | 37.248.*.* 19 mar 2018 19:08

  No właśnie ja się udałam... I usłyszałam od Pani logopedy że jestem przewrazliwona i szukam dziury w całym... Dziecko ma 10 lat i leczymy wadę która się pogłębila przez właśnie brak zainteresowania i moje wyolbrzymiania! Dziękuję serdecznie. Wolę iść prywatnie zapłacić kasę i mieć pewność że nikt nie potraktuje mnie jak histeryczki!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages