Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Radni zdecydowali

2018-04-03 07:00:00 (ost. akt: 2018-04-02 19:24:52)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

REMONT KOŚCIUSZKI\\\ Czy decyzja radnych miejskich, podjęta podczas nadzwyczajnej sesji rady, ostatecznie zakończy sprawę remontu ulicy Kościuszki? Otóż nie do końca. Ostateczna decyzja zależeć będzie od kwoty przetargu.

Radni miejscy spotkali się 26 marca na nadzwyczajnej sesji, aby podjąć jedną uchwałę dotyczącą remontu ulicy Kościuszki.

Pisaliśmy już o tym, że starostwo musi ogłosić przetarg na przebudowę tej ulicy do końca marca, a ogłoszenie przetargu jest uzależnione od tego, czy gmina będzie miała pieniądze na realizację swojej części inwestycji.

Burmistrz Jacek Kosmala przedstawił radnym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej gminy Nidzica na lata 2018-2037.

Jacek Kosmala wyjaśnił radnym, że spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wystąpiła do Banku Ochrony Środowiska o kredyt w wysokości 6 mln złotych na przełożenie sieci wodnej i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączeniami pod ulicą Kościuszki. Nie ma jeszcze odpowiedzi z banku. Będzie ona do 20 kwietnia.

Dlatego spółka zwróciła się do gminy z wnioskiem o jej dokapitalizowanie, ponieważ nie posiada zdolności kredytowej do zabezpieczenia kredytu ani też nie jest w stanie zaproponować żadnych form zabezpieczenia spłaty.

— Jest to niezbędne, aby spółka mogła podpisać umowę ze starostwem powiatowym na realizację I etapu przebudowy ulicy Kościuszki, czyli od dworca kolejowego do mostku — wyjaśnił burmistrz Jacek Kosmala.

Wówczas starostwo powiatowe będzie mogło ogłosić przetarg. Dodał, że kwoty te były już zaplanowane w wieloletniej prognozie finansowej gminy Nidzica i przesunięcie ich niczego nie zmieni. Po przedstawieniu uzasadnienia projektu uchwały rozpoczęła się dyskusja.

— Wszystko robimy na łapu-capu, w pośpiechu. Trzeba się zastanowić czy ta inwestycja jest możliwa do zrealizowania w tak krótkim czasie. Termin zakończenia do końca roku. Musimy szybko podjąć decyzję, jesteśmy ponaglani. Zastanówmy się na tym czy stać nas na to — mówiła radna Tańska.

Radny Grudkowski pytał o ciągle rosnące koszty tej inwestycji.
— Było 5.400.000 zł, teraz już ponad 6 mln, a spółka bierze kredyt tylko 6 mln. Czy to wystarczy? — pytał radny.

Odpowiedział mu prezes spółki Bogdan Kalinowski, który wyjaśnił, że wszystkie te dane liczbowe zweryfikuje przetarg i wtedy okaże się jakie są realne kwoty potrzebne.

— A jeśli po przetargu okaże się, że ta kwota będzie o wiele wyższa niż my mamy, to co? — dopytywał radny.

Burmistrz wyjaśnił, że już to zostało ustalone na komisji wspólnej rady miejskiej i rady powiatu. — Odstępujemy od realizacji przebudowy — podkreślił burmistrz.

Czy zdążymy? — To jest 305 metrów drogi, 6 miesięcy czasu, to jest 50 m na miesiąc czyli 2 m dziennie drogi. My robimy to, co do nas należy — wyliczył Jacek Kosmala. A co będzie po przetargu, nie wiemy. Radny Kotwicki stwierdził, że jeśli w tym roku tej inwestycji nie zrobimy, to już jej nie zrobimy w ogóle.

— Jeżeli fachowcy mówią, że zdążymy to ja im ufam. Dlatego uważam, że powinniśmy wszystkie procedury pchać do przodu — mówił. Mimo wątpliwości radni 15 głosami przy jednym wstrzymującym się podjęli uchwałę o dokapitalizowaniu spółki.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Agnieszka #2491740 | 88.156.*.* 26 kwi 2018 10:49

  Przejeżdżam przez Nidzicę kilka razy w miesiącu, pokonując trasę Warszawa - Jedwabno. To, co od roku dzieje się w tym mieście - zamknięte drogi, objazdy - to wstyd na całą Polskę. Sytuacja bez precedensu, kompromitująca i miasto, i jego włodarzy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. RUCH zastępczy #2477401 | 4 kwi 2018 08:39

  może czas najwyższy przedstawić społeczenstwu jak na czas remontu będzie wyglądał ruch zastępczy , żeby nie było tak jak obecnie jest z ulicą 1 ego Maja Niech starostwo przedstawi taką mapke a burmistrz powinien żądać takich działań

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. as #2477258 | 87.205.*.* 3 kwi 2018 22:48

  Jak to łatwo wydaje się nieswoje pieniądze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pepe #2476979 | 37.248.*.* 3 kwi 2018 15:15

  Jaki jest powód ze stoja prace od poczty do aleja.... pytam się ja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bezradny #2476744 | 5.172.*.* 3 kwi 2018 09:31

   Tak im się spieszy z tymi inwestycjami jakby jakiś procent z tego mieli... Nieważne, że nie ma pieniędzy, że miasto już i tak jest nieprzejezdne... ROBIĆ! ROBIĆ! ROBIĆ! Konsekwencjami się nie martwić ? Burmistrz na pewno wygra kolejne wybory bo nikt nie będzie chciał tego bajzlu przejąć i brać odpowiedzialność

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages