Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Zdrowie dla wszystkich!

2018-04-07 10:00:00 (ost. akt: 2018-04-05 14:04:19)

Autor zdjęcia: pixabay.com

„Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia. Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów.

Celem Światowej Organizacji Zdrowia w 2018 roku jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom związanym z powszechną opieką zdrowotną, by podjęły odpowiednie działania sprzyjające powszechnej opiece zdrowotnej.

Inspirowanie – podkreślając wpływ decydentów politycznych na transformację ogólnonarodowego stanu zdrowia; uświadamiając, że jest to proces zaangażowany i ambitny, zapraszając do uczestnictwa w procesie zmian.

Motywowanie – dzieląc się przykładami z krajów, które już zbliżają się do osiągnięcia powszechnej opieki zdrowotnej; zachęcając innych do znalezienia własnej ścieżki do osiągnięcia celu.

Doradzanie – zapewniając narzędzia do zorganizowanego dialogu politycznego na temat poprawy powszechności opieki zdrowotnej w danym kraju lub wspierając takie wysiłki w innych krajach (poprzez np. rozszerzenie dostępności opieki, poprawę jakości świadczonych usług medycznych, zredukowanie konieczności odpłatności z własnej kieszeni).

Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.

Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.

Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".

Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.

Najważniejsze przesłanie Światowego Dnia Zdrowia 2018
Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu, aby wszyscy ludzie mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne, gdzie i kiedy ich potrzebują, bez ponoszenia trudności finansowych.

Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi.
Powszechna Opieka Zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów.

Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy. Ich wyzwaniem jest utrzymanie zasięgu, aby sprostać oczekiwaniom ludzi.
Wszystkie kraje będą podchodzić do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej na różne sposoby: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania..

Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.
Każdy może wziąć udział w tworzeniu Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej, biorąc udział w dyskusji na ten temat.

Zadania dla różnych grup społecznych:
Dla przedstawicieli władz:
Zaangażowanie w zorganizowane dyskusje z szeroko rozumianymi instytucjami społecznymi, których dotyka problem powszechnej opieki zdrowotnej, a jednocześnie są niezbędne w jej osiągnięciu.

Uchwycenie żądań ludzi, ich opinii i oczekiwań wobec kwestii związanych
z powszechną opieką zdrowotną, by usprawnić reakcje polityczne. Możliwe jest przeprowadzenie konsultacji społecznych poprzez spotkania bezpośrednie, ankiety lub referendum.
Współpraca z lokalnymi organizacjami i działaczami w dziedzinie powszechnej opieki
zdrowotnej, by wypracować realne rozwiązania wpływające na poprawę sytuacji.
 
Dla osób prywatnych, pracowników organizacji społecznych i instytucji opieki zdrowotnej.
Wyrażanie swoich potrzeb, opinii i oczekiwań lokalnym władzom, politykom, ministrom i innym reprezentantom.
Wykorzystanie mediów do podzielenia się swoimi historiami z punktu widzenia społeczności i pacjentów dotkniętych problemem.

Organizowanie wydarzeń z pomocą mediów i serwisów społecznościowych, takich jak fora dyskusyjne, debaty polityczne, koncerty, marsze i wywiady, by umożliwić ludziom spotkania z ich reprezentantami politycznymi w kontekście powszechnej opieki zdrowotnej.
Dla przedstawicieli mediów

Zwracanie uwagi na inicjatywy i interwencje mające pozytywny wpływ na dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i wsparcie finansowe ludzi i społeczności.

Pokazanie konsekwencji braku dostępu do koniecznych świadczeń opieki zdrowotnej.
Stworzenie platform do dialogu pomiędzy beneficjentami, społecznościami i ich reprezentantami a przedstawicielami władz, poprzez np. programy talk-show, wywiady i debaty radiowe.

Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał,
do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.
W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nidzicy zachęca do realizacji działań zmierzających do propagowania przedmiotowej tematyki i podejmowania współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Nidzicy.

PSSE w Nidzicy

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Serek #2527898 | 81.219.*.* 29 cze 2018 10:31

  Zdrowie jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych kwestii w życiu. Ja staram się regularnie ćwiczyć, ale też stosuję catering od Wygodnej Diety. Czuję się więc całkiem dobrze. ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tym #2480157 | 176.221.*.* 8 kwi 2018 10:26

  Ale że o co się rozchodzi???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages