Wolał siedzieć przy komputerze

2018-04-13 07:00:00(ost. akt: 2018-04-12 15:26:14)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Jacek Boruszewski, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, w gry komputerowe nie gra, ale za grę, którą stworzył zajął VII miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Informatycznej Młodzieży w Tarnowie.
Jacek jest typem samotnika. Może dlatego, że gdy jego koledzy grali w piłkę, on wolał siedzieć przy komputerze i pracować nad programami.

Podkreśla, że nie gra bezmyślnie w gry komputerowe, ale poprzez internet poznaje tajniki informatyki, nowe programy. Komputer stał się narzędziem jego pracy.

Obrabia zdjęcia, kręci filmiki, które potem opracowuje w komputerze, tworzy gry komputerowe.

W tej dziedzinie jest samoukiem. To dzięki ogromnej pasji, wsparciu babci, która go wychowuje i dziewczynie, która go wspiera, rozwinął swój talent informatyczny.

Jak opowiadała mu babcia, już od najmłodszych lat interesowały go np. radia. — Ponoć zaglądałem do ich wnętrza, rozbierałem na części, składałem. Czasami udało mi się takie radio naprawić — mówi Jacek.

Nie miał wówczas swojego ani telefonu komórkowego, ani komputera, ale korzystał z telefonu kolegi. — Nie grałem, ale coś swojego wymyślałem. Potem było lepiej, bo dostałem i telefon, i komputer. Wtedy zacząłem szukać informacji na temat zasad działania i funkcjonowania komputerów. Interesowały mnie sprawy techniczne, części — opowiada Jacek Boruszewski.

Zaczął eksperymentować z naprawianiem komputerów swoich kolegów. Na początku robił to z pomocą internetu. Szukał informacji o konkretnym modelu, częściach. — I udawało mi się. Wkrótce internet nie był już mi potrzebny. Teraz nie ma komputera, którego bym nie naprawił — mówi. Robi to najczęściej po koleżeńsku. Wszyscy go chwalą, że robi to dobrze i starannie. Jego umiejętności bardzo przydają się w szkole.

— Często pomagam nauczycielom przygotowywać lekcje z użyciem komputera. Na lekcje informatyki uczęszczam, ale dzięki wyrozumiałości nauczyciela, mogę pracować po swojemu —opowiada.

Swoje zdolności i umiejętności sprawdził w konkursie wojewódzkim, w którym zajął I miejsce. To dało mu szansę na reprezentowanie naszego województwa w ogólnopolskim konkursie wiedzy informatycznej.

Do Tarnowa przyjechało 36 młodych informatyków z całej Polski. Najpierw trzeba było rozwiązać test z wiedzy informatycznej.

— Popełniłem tylko jeden błąd, a było 20 pytań naprawdę trudnych. Nie sprawdzałem zaznaczonych odpowiedzi. Wyszedłem po 10 minutach. Nigdy nie zastanawiam się długo nad odpowiedziami. Zaznaczam je intuicyjnie — mówi Jacek.

Kolejnym zadaniem była prezentacja przygotowanego projektu własnego pomysłu. Jacek Boruszewski przygotował pracę systemem 3D, czyli multimedialną grą pt. „ZENOTEX ENIŁER”. Pracował nad nią 3 miesiące.

— Jest to gra zręcznościowa, w którą wplecione są różne łamigłówki, które trzeba rozwiązać, aby przejść do następnego poziomu, których jest 60 — wyjaśnia młody informatyk.

Najpierw napisałem program, który składa się z 49.373 znaków. Później wprowadziłem tło, postaci, mapki. To żmudna praca, ale daje mi dużo satysfakcji — mówi Jacek.

Już zaczął się przygotowywać do konkursu w przyszłym roku. — Zamierzam wykonać rozbudowaną stronę internetową — mówi.

Jacek jest uczniem branżowej szkoły I stopnia w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Początkowo, jak przyznaje, miał problemy w szkole, zwłaszcza z chodzeniem na lekcje.

— Ale wziąłem się za siebie i teraz jest dobrze. Chciałbym pójść do technikum informatycznego. Najbardziej lubię informatykę, język polski, matematykę. Lubię oglądać filmy, słucham muzyki, ale największą moją pasją jest praca na komputerze — precyzuje.
roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna







2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5