Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Tak jest nad naszymi jeziorami

2018-04-21 20:30:00 (ost. akt: 2018-04-22 15:01:44)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

Piękna pogoda, słońce sprzyja odpoczynkowi, spacerom. Mieszkańcy Nidzicy nie mogą narzekać na brak jezior. Mamy ich sporo.

Powiat Nidzicki należy geograficznie do obszaru Pojezierza Mazurskiego. Położony jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na granicy z województwem mazowieckim.

Powiat Nidzicki należy do obszaru "Zielonych Płuc" Polski. Obszar ten to mało spotykany w skali europejskiej pagórkowaty krajobraz, pokryty licznymi polodowcowymi jeziorami, lasami obfitującymi w runo leśne i dziką zwierzynę. Liczne miejsca ze względu na swoją przyrodniczą wartość zostały objęte ochroną rezerwatową, gdzie można spotkać unikalne siedliska wielu rzadkich przedstawicieli flory i fauny.

W niedalekiej odległości od Nidzicy znajduje się rezerwat krajobrazowy źródeł rzeki Łyny, rezerwat przyrody nieożywionej Koniuszanka I oraz rezerwat florystyczny Koniuszanka II ze starodrzewiem dębowym i wkomponowaną w krajobraz ścieżką dydaktyczną w leśnictwie Wikno, punkt widokowy nad jeziorem Zdręczno oraz oznaczone szlaki rowerowe i piesze.

Okolice Jeziora Orłowo stanowią miejsce bytowania żółwia błotnego, niezwykle rzadkiego na terenie kraju. Osobliwością jest "Kamień Tatarski" - jeden z największych głazów narzutowych na Mazurach pozostawionych przez ustępujący lodowiec.

W tę wspaniałą przyrodę wtopione są zabytki historyczne. Miasto Nidzica może poszczycić się największym na Mazurach, XIV wiecznym, pokrzyżackim zamkiem o charakterze rezydencjonalno - obronnym.

Na uwagę zasługują też:
- klasztorek, w którym było archiwum państwowe,
- kościół św. Wojciecha z XIV w.
- kościół ewangelicki,
- cmentarz z I wojny światowej w Orłowie,
- Łyński Młyn,
- liczne kurhany i cmentarzyska.

Duża ilość jezior (33, w tym 22 w gminie Nidzica, 1 w gminie Janowo i 10 w gminie Kozłowo) i lasów, czyste środowisko, bogata historia powiatu stanowią doskonałe warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki.

źródło: Starostwo powiatowe Nidzica


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wędkarz #2493066 | 88.199.*.* 28 kwi 2018 00:42

  od dwóch lat nie jeździe na ryby nie wykupuje zezwoleń

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ona. #2489101 | 88.199.*.* 22 kwi 2018 11:33

  Klasztorek w którym znajduje się archiwum państwowe?Przecież to już pusty budynek, w którym ma znajdować się biblioteka... Nieaktualne info. ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zabronic #2488965 | 89.228.*.* 22 kwi 2018 07:50

   rabunkowych polowow ryb

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. a #2488868 | 37.47.*.* 21 kwi 2018 21:38

   Apeluje do Nidzickiego Starostwa, aby wzorem swych kolegów z Pisza zakazali połowu ryb sieciami. Obecnie jeziora w Naszym powiecie to pustynia. Chciałbym dowiedzieć się ile płaci Gospodarstwo Szwaderki za rabunkowe połowy w Naszych jeziorach. Na początku lat dziewięćdziesiątych nad Omulewem przez całe lato było pełno turystów wędkarzy z Niemiec. Dziś pusto. W sprawie dostępu do jezior niech Nasi radni zasięgną informacji w Piszu. Jeziora muszą wrócić do mieszkańców Powiatu Nidzickiego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages