Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Z obrad sesji rady miejskiej

2018-05-04 10:22:00 (ost. akt: 2018-05-04 10:24:53)
Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala

— Droga jest zniszczona, asfalt popękany, pasy zieleni rozjechane. Nie można nawet przytwierdzić progów zwalniających ze względu na luźne podłoże. Ta droga jeszcze niedawno była jedną z najlepszych — mówił sołtys Mateusz Budka.

26 kwietnia w sali konferencyjnej nidzickiego ratusza odbyła się LII sesja rady miejskiej. Na początku sesji obecni w sali oficjalnie powitali nowego komendanta PSP Krzysztofa Mierzejewskiego.

— Życzymy owocnej służby na terenie Nidzicy. Z naszej strony deklarujemy pomoc w każdym aspekcie — mówił burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala. W sprawozdaniu z międzysesyjnej działalności burmistrz mówił m.in. o trwających pracach nad powołaniem spółki celowej, która przeprowadzi działania inwestycyjne ,,Mieszkanie Plus", a także o tym, co dokładnie ma znaleźć się w budynku pływalni.

— Nie będzie piętra i części komercyjnej, ponieważ na to nie dostaniemy dofinansowania. Rezygnujemy także z widowni na 200 osób. Będzie 40 miejsc plus miejsca stojące — mówił Jacek Kosmala. Zapewnił, że w sprawie szczegółowych informacji dotyczących basenu zostanie zorganizowane spotkanie z radnymi. Prezes Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej Andrzej Jabłonka przedstawił informację o możliwości rozbudowy sieci ciepłowniczej.

— Przebudowa kotłowni jest zakończona. Są konkursy na rozbudowę sieci. Spółka wyczerpała swoje środki finansowe, a potrzebne są pieniądze na wkład własny. Mówiłem o tym na komisjach. Jeżeli do 9 maja nie znajdą się środki, po prostu unieważnimy przetarg — mówił.

Do sieci miałyby zostać podłączone: Szkoła Podstawowa nr 3, szpital i zamek, osiedle Marii Konopnickiej, hala widowiskowo- sportowa. Spółka może pozyskać na ten cel do 85% dofinansowania kosztów kwalifikowalnych. Jacek Kosmala zapewnił, że na ten cel zostaną zabezpieczone środki z rezerwy. Radni wnioskowali m.in. o rozbudowę boiska do streetballa przy ul. Żwirowej, uregulowanie oznakowania na ul. Kościuszki.

Leszek Pepłowski, w imieniu Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Budownictwa, Mieszkalnictwa i Ochrony Środowiska, wnioskował o zakup kontenerów socjalnych i wskazanie lokalizacji ich ustawienia.

— Po raz kolejny wnioskuję o to, by zmobilizować mieszkańców do płacenia czynszów. Powinniśmy także poinformować wszystkich o możliwości wykupu lokali po nowych, niższych stawkach. Być może dzięki temu, ci którzy zalegają z czynszami, też zaczną spłacać zaległości — argumentował radny.

W punkcie interpelacje i wnioski głos zabrał sołtys Niborka Drugiego Mateusz Budka. Sołtys wnioskował o sporządzenie planu odbudowy drogi w Niborku i zabezpieczenie środków na ten cel.

— Od marca 2017 roku na tej drodze obserwowaliśmy wzmożony ruch samochodów ciężarowych. Zakaz został ustawiony dopiero po 4 miesiącach. Droga jest zniszczona, asfalt popękany, pasy zieleni rozjechane. Nie można nawet przytwierdzić progów zwalniających ze względu na luźne podłoże. Ta droga jeszcze niedawno była jedną z najlepszych. Byliśmy zapewniani o nowej nawierzchni, dlatego proszę o realizację tego przedsięwzięcia — mówił Mateusz Budka. Małgorzata Rzeźnik wnioskowała o poprawę nawierzchni w Pawlikach, na trasie dowozu dzieci do szkoły. — My nie wozimy ziemniaków tylko dzieci — argumentowała.

Agnieszka Tańska zwróciła uwagę, że na ul. Żeromskiego przy wjeździe do budynku, po intensywnych opadach deszczu, stoi woda. Prosiła o zrobienie porządku z "dziurami" w tej okolicy. Waldemar Pyracki wnioskował o posprzątanie gruzowiska po wyburzonym pustostanie na ul. 1 Maja.

— Dzieci biorą z tego miejsca cegły i wrzucają je do rzeki — mówił. Prosił także o poprawę sytuacji pieszych, którzy nie mają umożliwionego dojścia do sklepu na tym terenie. Radny Józef Kotwicki w imieniu klubu PIS, wnioskował o informację, kto ponosi odpowiedzialność za zniszczenie dróg: Steffena, Waszulki, Bartoszki, Nibork. Dopytywał także, kiedy do Nidzicy mógłby przyjechać marszałek województwa.

Przewodniczący rady Paweł Przybyłek odpowiedział, że marszałek przyjął zaproszenie radnych i pojawi się, jak tylko będzie to możliwe. Radny Mieczysław Szpejna po raz kolejny mówił o problemach mieszkańców ul. Leśnej.

— Jestem w trakcie organizowania protestu. Wspólnie z mieszkańcami zastanawiamy się czy przyjść na sesję czy zablokować ulicę — zapowiadał. Radni odrzucili uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz warunków udzielania bonifikat. — Na poprzedniej sesji przegłosowaliśmy bardzo dobrą uchwałę, a na poprawki były 3 lata. Uważam, że zmiany są bezcelowe — mówił Józef Kotwicki.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PROBLEMY PROBLEMY #2497730 | 178.235.*.* 8 maj 2018 11:10

  mozezajmijcie się dlaczego fryzjerzy nie maja kas fiskalnych , dlaczego szpital ma jeden numer tel na który nie mozna się dodzwonić, dlaczego w duzym osrodku zdrowia ludzie do lekarzy ciesnią sie na zadupiu a duzy hol wolny ,dlaczego są tak nie inaczej miejsca chronione na przejsciach dla pieszych dzieci do szkół dlaczego nie ma gdzie samochodu zaparkować w Nidzicy jak szbko jezdzą wariaci samochodamio po miescie

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jj #2496627 | 178.235.*.* 6 maj 2018 06:44

  idz do gminy tam się dowiesz jak nie jesteś w temacie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paweł #2495902 | 88.199.*.* 4 maj 2018 11:43

  A problemy mieszkańców ul.leśnej ? Bo nie jestem w temacie ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages