Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

W szpitalu pracuje 64 lekarzy

2018-05-15 07:00:00 (ost. akt: 2018-05-14 19:54:02)
szpital

szpital

Autor zdjęcia: halina Rozalska

W nidzickim szpitalu pracuje 64 lekarzy, ale tylko 3 posiada zatrudnienie na umowie o pracę. Pozostali pracują w ramach umowy kontraktowej. Wśród nich są lekarze z Iraku, Kenii, Syrii oraz z Ukrainy.

ZOZ w Nidzicy stara się zapewnić mieszkańcom dostęp do jak największej liczby specjalistów, liczba wszystkich zatrudnionych lekarzy to 64. Są oni jednak zatrudnieni nie tylko w ramach podstawowej działalności szpitala, ale w ramach szeregu poradni i pracowni specjalistycznych.

— Największy problem to jednak pozyskanie lekarza do pracy „na stałe” i całodobowe obsadzenie dyżurów. Niedobór personelu medycznego to kryzys na skalę ogólnopolską, ale w miastach powiatowych sytuacja staje się wręcz dramatyczna. Oprócz pracy związanej z pozyskiwaniem środków na inwestycje, borykamy się z zabezpieczeniem i organizacją codziennej pracy — mówi Agnieszka Malinowska, zastępca dyrektora ds administracyjnych Zespołu Opieki Zdrowotnej.

Większość lekarzy pracuje w ramach umowy kontraktowej. Stałe zatrudnienie na umowie o pracę w Nidzicy posiada aktualnie 3 lekarzy. Jeśli chodzi o lekarzy, którzy pracują zarówno w ramach normalnej ordynacji oraz dyżurów to 14 lekarzy. Pozostałe osoby pracują tylko w poradniach lub pracowniach specjalistycznych: 29 lekarzy, lub tylko na dyżurach: 30 lekarzy.

— ZOZ zapewnia dostęp do specjalistów w następujących dziedzinach: alergologia, anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, dermatologia i wenerologia, gastroenterologia, ginekologia i położnictwo, kardiologia, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neurologia, okulistyka, ortopedia i traumatologia, otorynolaryngologia, pediatria, psychiatria, radiodiagnostyka, rehabilitacja medyczna, urologia.

Sukcesem ostatniego okresu jest zwiększenie dostępności do porad kardiologicznych, gdzie do niedawna kolejka wynosiła ok. 1 rok oczekiwania (obecnie pilne przypadki bez oczekiwania, stabilne max czas oczekiwania 3 miesiące) oraz uruchomienie nowego rodzaju zabiegów laryngologicznych w ramach oddziału chirurgicznego. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, tylko 17 lekarzy jest z Nidzicy (lub bliskiej okolicy) pozostali to osoby dojeżdżające głównie z Olsztyna. — dodaje Agnieszka Malinowska.

W nidzickim szpitalu pracują lekarze z Iraku, Kenii, Syrii. Najliczniejszą grupę stanowią jednak lekarze z Ukrainy – 5 osób, 3 lekarzy posiada już pełne prawo wykonywania zawodu i rozpoczętą specjalizację z medycyny ratunkowej, pediatrii i chorób wewnętrznych.

— Pragniemy podkreślić, że jesteśmy bardzo dumni z naszych lekarzy, ponieważ proces nostryfikacji dyplomu jest bardzo trudny, wymaga dużo wysiłku, zaangażowania i silnej woli. Staraliśmy się wspierać naszych lekarzy i okazywać im wszelką możliwą pomoc, zarówno na etapie uzyskiwania pozwolenia o pracę, jak i przekazywania wiedzy specjalistycznej — mówi Agnieszka Malinowska.

Większość lekarzy pracujących na stałe w szpitalu i zapewniających pracę podczas normalnej ordynacji oraz dyżurów – czyli stanowiący podstawę funkcjonowania szpitala, to osoby w wieku przedemerytalnym lub już emeryci. ZOZ stara się więc pozyskać młodą kadrę, m.in. też poprzez zatrudnienia lekarzy z zagranicy.

Niestety, braki wstępują praktycznie we wszystkich podstawowych dziedzinach realizowanych przez nasz szpital, a więc: choroby wewnętrzne, ginekologia i położnictwo, chirurgia ogólna, pediatria, anestezjologia. Bardzo trudno pozyskać też lekarzy na dyżury do Nocnej Świątecznej Opieki Zdrowotnej, dyżury są bardzo ciężkie ze względu na dużą zgłaszalność pacjentów — wyjaśnia Agnieszka Malinowska.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages