Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Zawody przyszłości gwarancją zatrudnienia

2018-05-22 08:39:00 (ost. akt: 2018-05-22 08:39:25)

Autor zdjęcia: pixabay

EDUKACJA\\\ W życiu każdego człowieka przychodzi czas, kiedy musi on podjąć decyzję o wyborze zawodu. Zawodów przyszłości przybywa, dlatego podpowiadamy, w jakich kierunkach warto się kształcić, by mieć w przyszłości gwarancję zatrudnienia.

— W naszym społeczeństwie utarł się mit jednego zawodu. W pracy spędzamy znaczną część czasu. Ludzie pracują latami w jednej firmie, mimo iż praca nie przynosi im satysfakcji. Obawiają się zmian mówiąc ,,a gdzie ja w tym wieku znajdę pracę?". Takie myślenie to błąd! — zapewnia doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Nidzicy Małgorzata Łaszczych.

Wysoki wskaźnik bezrobocia to duży problem ekonomiczny nie tylko w Polsce. Brak pracy sprawia, że „aktywni” bezrobotni szukają pracy w jakimkolwiek zawodzie, który da im utrzymanie.

Brakuje miejsc pracy dla absolwentów studiów wyższych. W wielu branżach jest ogromna dysproporcja między liczbą absolwentów wyszkolonych w danej dziedzinie, a możliwością pracy w wyuczonym zawodzie.

Prognozy ekonomiczne pokazują, że w Polsce nastąpi redukcja osób pracujących w rolnictwie przy wzroście osób zatrudnionych w sektorze przemysłowym. Jaki kierunek w takim razie obrać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Jakie branże uchodzą za perspektywiczne, biorąc pod uwagę stale zmieniający się rynek pracy?

— Wśród przyszłościowych dziedzin znalazły się zawody związane z informatyką, technologiami internetowymi. Projektanci stron internetowych, administratorzy baz danych, graficy i programiści mają dużą szansę na znalezienie pracy i rozwój zawodowy zarówno teraz jak i w przyszłości. Z badań przeprowadzanych w ramach II edycji Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Start w Karierę wynika, że absolwenci kierunku informatyka są również chętnie przyjmowani do pracy w departamentach sprzedaży, obsługi klienta, marketingu, finansów i księgowości.

To wskazówka dla kandydatów na studia, że po kierunku informatycznym łatwiej będzie znaleźć pracę niż w innych zawodach — zaznacza Małgorzata Łaszczych.

W raporcie Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę dotyczącym perspektywicznych branż znaleźli się także finansiści. Osoby robiące karierę w finansach są bardzo dobrze opłacani. Średnie wynagrodzenie pracownika departamentu finansowego znacznie przekracza średnią krajową. W dodatku branża oferuje szeroki asortyment zatrudnienia w bankach, na giełdach, w firmach doradczych, przy funduszach inwestycyjnych i emerytalnych.

— Rynek pracy oferuje zatrudnienie w takich zawodach jak: księgowi, sprzedawcy usług finansowych, analitycy finansowi i biznesowi. Praca w tej branży jednak nie należy do najłatwiejszych. Pracownik jest ukierunkowany na osiąganie wyników, musi być odporny na stres, pomysłowy, komunikatywny.

W cenie są też cechy przywódcze, umiejętność negocjacji oraz wywierania wpływu na innych. Mimo tych wymagań, sektor ten cieszy się dużą popularnością. Można śmiało zakładać, że ta tendencja nie zmniejszy się z upływem czasu — podkreśla doradca zawodowy.

Zawody związane z branżą przyrodniczą i ochroną środowiska także należą do rozwijających się z każdym rokiem. Polityka Unii Europejskiej jest nastawiona na zwiększenie działań związanych z ochroną środowiska naturalnego, niewykluczone więc, że w przyszłości dużo łatwiej będzie dostać pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

— Gwarancją jest fakt, że stale rozwija się infrastruktura związana z ochroną środowiska. Zakłady przemysłowe inwestują w filtry i ekologiczne produkty, budowane są oczyszczalnie ścieków, rośnie zapotrzebowanie na ekspertów od spraw wodociągów i kanalizacji, klimatyzacji, oczyszczania powietrza.

Pracę dostaną też specjaliści od odkażania. Warto wspomnieć o szeroko zakrojonym poszukiwaniu źródeł alternatywnej energii. Ekologiczne bio-paliwa, energia wiatrowa, słoneczna i wodna, opał pozyskiwany z wierzby – to stale rozwijające się kierunki przemysłu, wychodzące naprzeciw wymaganiom i polityce Unii Europejskiej — podkreśla Małgorzata Łaszczych.

Na oddzielną uwagę zasługuje biotechnologia. Ten kierunek studiów od lat cieszy się sporym wzięciem. Prognozy przewidują, że absolwenci tego kierunku będą również mieli duże szanse na pracę. Branża rozwija się prężnie, powstają nowe stanowiska pracy, ciągle trwają badania nad polepszaniem jakości produktów. To przyszłościowy kierunek.

Branża związana z ochroną zdrowia i fitoterapią ma duże szanse rozwoju. — Od pewnego czasu mówi się o chorobach cywilizacyjnych, szkodliwości miejsc pracy. Ludzie coraz częściej cierpią na dolegliwości związane z nerwicą, brakiem odporności na stres – szybki tryb życia pogłębia jeszcze ten proces.

Nie bez znaczenia pozostaje niezdrowy tryb życia, praca siedząca, godziny spędzane przed komputerem. Z biegiem czasu jeszcze bardziej będzie rosło zapotrzebowanie na dietetyków, fizjoterapeutów, pielęgniarki, lekarzy specjalistycznych, specjalistów od odnowy biologicznej. Dodatkowo dochodzi zwiększające zainteresowanie medycyną ludową, fitoterapią. Należy oczekiwać, że popyt na usługi związane z tą branżą będzie stale rósł — mówi Małgorzata Łaszczych.

Dodaje, że dzięki rozwinięciu większej potrzeby podróżowania, mobilności, przemieszczania się z miejsca na miejsce, wzrośnie szansa na zatrudnienie w branżach: turystyki i rekreacji oraz transportu. — Inne dziedziny turystyki również powinny się rozwijać. Wzięciem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne w małych miejscowościach. Warto więc przyjrzeć się tym branżom — zachęca doradca zawodowy.

W powiecie nidzickim najtrudniej jest znaleźć diagnostów laboratoryjnych, biotechnologów, wychowawców w świetlicach i farmaceutów.

Ponadto, zgodnie z barometrem zawodów 2018, w powiecie nidzickim mamy deficyt pracowników w następujących zawodach: betoniarze, zbrojarze, blacharze, brukarze, cieśle, dekarze, elektrycy, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, kucharze, lekarze, magazynierzy, monterzy, nauczyciele języków obcych, operatorzy maszyn, piekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni, samodzielni księgowi, spawacze, szefowie kuchni, ślusarzy czy tapicerzy. Jeżeli chodzi natomiast o nadwyżkę pracowników to najwięcej jest kierowców samochodów osobowych i pracowników administracyjno - biurowych. Co nie oznacza jednak, że nie warto kształcić się w tych zawodach.

— Rynek pracy jest elastyczny i dynamicznie się zmienia. Jeszcze dwa lata temu mieliśmy nadwyżkę nauczycieli wychowania przedszkolnego, a już w zeszłym roku szukaliśmy pracowników do pracy w tym zawodzie. Co prawda, humaniści nadal mają trudniej w porównaniu do absolwentów politechnik, którzy bardzo szybko znajdują zatrudnienie — zaznacza Małgorzata Łaszczych.

Ważna jest elastyczność i umiejętności szybkiego uczenia się. Takie cechy ułatwiają znalezienie pracy i przekwalifikowanie w zależności od potrzeb rynku. Znajomość perspektywicznych branż i duża orientacja w tym zakresie pomoże w znalezieniu intratnego zatrudnienia — podkreśla Małgorzata Łaszczych.
zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MOPS #2506834 | 46.170.*.* 24 maj 2018 07:24

  MOPSy i GOPSy tez powinny pomagać tylko ludziom w trudnej sytuacji na czas określony a nie jak w tej chwili latami lenie i obiboki biorą zasiłki i wymigują się od pracy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zasiłkom nie #2506333 | 23 maj 2018 09:05

  żadnych zasiłków do roboty lenie i kombinatorzy masa Ukraińców w gminie pracuje bo nie ma rak do pracy jak w zasadzie jest z tym zatrudnieniem a może tak kontrole w zakładzikach jak pracują jak są zatrudnieni i jak wynagradzani

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pup do likwidacji #2506311 | 213.184.*.* 23 maj 2018 08:25

   powinna jedna osoba tylko w PUP pracować do robienia przelewów - zasiłkow PUP to anachronizm z lat 90!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zlikwidować urzędy pracy #2506249 | 88.156.*.* 22 maj 2018 22:22

    Brakuje ludzi do pracy, a my dalej słuchamy się specjalistów, którzy nam mówią jak mamy się ksztalcić. Ciekawe czy ta specjalistka poradziła by sobie na dzisiejszym rynku pracy. Myślę, że tacy ludzie nie są potrzbni w dobie internetu nie jest zbyt trudne wyszukanie takich informacji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages