środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Remont Kościuszki w 2019 roku

2018-06-04 07:00:00 (ost. akt: 2018-06-05 21:18:12)
ul Kościuszki

ul Kościuszki

Autor zdjęcia: Anna Skuza

REMONT ULICY KOŚCIUSZKI\\\ Ta sprawa była i, jak przekonuje starosta Grzegorz Napiwodzki, będzie priorytetem dla powiatu. Niestety, mimo dwóch przetargów, nie udało się wyłonić wykonawcy. Nie wpłynęła żadna oferta.

O przebudowie ulicy Kościuszki radni powiatowi i miejscy mówili od dawna. Nawet niektórzy z nich w czasie kampanii zapewniali swoich wyborców, że ta inwestycja będzie realizowana.

Zgodnie z ustaleniami remonty dróg powiatowych finansowane są po połowie z gminą, na terenie której znajduje się droga lub ulica.

I tak jest w tym przypadku. Ulica Kościuszki miała być przebudowana wspólnie z gminą Nidzica. Do tego gmina Nidzica miała wymienić całą infrastrukturę podziemną, kanalizację, wodociągi, ponieważ te urządzenia są jeszcze poniemieckie, więc remont samej nawierzchni nic by nie dał.

Podczas sesji rady powiatu i rady miejskiej toczyły się długie dyskusje na ten temat.

We wrześniu 2017 roku radny Józef Kotwicki zorganizował spotkanie mieszkańców tej ulicy z władzami miasta i powiatu, podczas którego mieszkańcy zapoznali się z projektem remontu.

Przebudowa całości ulicy Kościuszki to koszt 11 707 730,04 zł. Inwestycję podzielono na dwa etapy, co pozwoliło na złożenie wniosku o dofinansowanie zarówno w roku 2018 i 2019.

Miało być pięknie: nowe lapmy, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe i nowe drzewa.

Ale zaczęły się schody. Powiat zabezpieczył w budżecie środki finansowe na wykonanie inwestycji, złożył wniosek o dofinansowanie w wysokości 3 mln. złotych.

Gorzej było z zabezpieczeniem środków finansowych przez gminę. Burmistrz Jacek Kosmala podkreślał. że gmina ma wiele rozpoczętych inwestycji, a kilka czeka na rozpoczęcie.

Dlatego radni będą musieli zdecydować, która z gminnych inwestycji zostanie przesunięta w czasie.

W radzie miejskiej toczyły się długie dyskusje nad budżetem, radni zgłaszali coraz to nowe zadania. A pieniędzy nie przybywało. W końcu został uchwalony budżet, w którym nie było pieniędzy na ul. Kościuszki.

Sprawa zaczęła nabierać tempa, gdy powiat otrzymał dofinansowanie. — My byliśmy gotowi, czekaliśmy na decyzję radnych rady miejskiej — mówi starosta Grzegorz Napiwodzki.

Radni miejscy spotkali się 26 marca na nadzwyczajnej sesji, aby podjąć uchwałę dotyczącą zabezpieczenia pieniędzy na remont ulicy Kościuszki.

Jacek Kosmala wyjaśnił radnym, że spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja nie ma środków finansowych, więc wystąpiła do Banku Ochrony Środowiska o kredyt w wysokości 6 mln złotych na przełożenie sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami pod ulicą Kościuszki. Radni wyrazili na to zgodę.

Po podjęciu tej uchwały Powiatowy Zarząd Dróg i Miejskie Wodociągi i Kanalizacja ogłosili I przetarg na wykonanie inwestycji.

Żaden z inwestorów nie złożył oferty. Podobnie było w II przetargu, który miał być rozstrzygnięty w maju.

— Sytuacja nas zaskoczyła, że nie zgłosił się żaden wykonawca, ale trzeciego przetargu już nie ogłaszamy, ponieważ nie starczy czasu na wykonanie inwestycji, którą musielibyśmy zakończyć do 30 listopada tego roku — wyjaśnia starosta Grzegorz Napiwodzki.

W związku z tym przebudowa będzie realizowana w roku 2019.
— Wpiszemy to zadanie do przyszłorocznego budżetu — zapewnia starosta.

Oczywiście z tych pieniędzy, które starostwo pozyskało skorzystać już nie można. Ale jak mówi Grzegorz Napiwodzki, już we wrześniu zostanie złożony wniosek o dofinansowanie.
— Będzie również możliwość skorzystania z dofinansowania z programu Morawieckiego — mówi starosta.

Co zrobi gmina?

Burmistrz swoje zrobi

Gminna spółka Miejskie Wodociagi i Kanalizacja chce jeszcze w tym roku rozpocząć wybudowanie nowej sieci wodociagowej i zmodernizować sieć kanalizacyjną. Zakończenie prac planuje się na koniec maja 2019 roku.

Sieć wodociagowa będzie wybudowana nowa. Natomiast w sieci kanalizacyjnej zostaną wybudowane nowe studzienki, ponieważ te, które są zapadają się.

— Wymienimy wszystkie studnie od dworca kolejowego do ronda — mówi burmistrz Jacek Kosmala.

Nie będą natomiast wymieniane rury, ale zostanie zastosowana najnowsza technologia. — Wpuścimy w rury płaszcz, który je uszczelni — tłumaczy burmistrz.

Pracę rozpoczęto od zmiany projektu. Na początku czerwca rozpocznie się kamerowanie sieci, żeby ocenić jej stan. Jeśli okaże się, że niektóre rury lub ich odcinki są w bardzo złym stanie, to zostaną one wymienione.

— Przeprowadziliśmy również rozmowę z Bankiem Ochrony Środowiska w celu aneksowania umowy o finansowanie inwestycji. Bank wstępnie wyraził zgodę — mówi burmistrz.

Gminna spółka Miejskie Wodociagi i Kanalizacja ogłosi przetarg na wykonanie zadania. Na tę inwestycję są pieniądze.

— Jest to 5mln kredytu z Banku Ochrony Środowiska, 375.000 złotych środków własnych i 190.000 złotych na spłatę odsetek. Planowane zakończenie inwestycji to maj 2019 roku. Chcemy zrobić to, co do gminy należy — dodaje burmistrz Jacek Kosmala.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oj oj #2515512 | 8 cze 2018 13:40

  Józek Józek gdzie twoje obiecanki my pamiętamy kup sobie wózek bo obietnice były obłudne .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jaka to #2514352 | 83.15.*.* 6 cze 2018 12:58

  najnowsza technologia, coś ostatnio wynaleziono? czemu mówiono o konieczności wymiany rur a teraz już nie trzeba?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nie bójcie się #2514285 | 213.184.*.* 6 cze 2018 10:47

  Trzeba mieć tupet, żeby wypowiadać się za innych! Kotwicki w wyborach na pewno sobie poradzi, bo jest dobrym ranym w przeciwności do radnych, którzy zostali przy Kosmali

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tak pójdą #2514075 | 5 cze 2018 21:00

   ale nie będą głosować na Kotwickiego,obiecywał uliczke , parkingi remont ulicy i co nic

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Palacz #2514072 | 178.235.*.* 5 cze 2018 20:58

   Gdzie jest drewno?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages