Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Energetyzujące spotkania młodzieży – Młodzi i Dziedzictwo

2018-05-20 13:05:42 (ost. akt: 2018-05-20 13:13:51)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Czasem może nam się wydawać, że w miejscowości, w której mieszkamy, nie ma nic ciekawego. Po głębszym namyśle może się jednak okazać, że ktoś ma w domu ciekawą kolekcję starych pocztówek, w sąsiedztwie działa dobry artysta, a w domu kilka ulic dalej w czasie II wojny światowej organizowano tajne nauczanie.

Przykładem, jak z takich maleńkich elementów utkać coś wyjątkowego, jest nasze przedsięwzięcie.

Maj to w Szkole Podstawowej Nr 2 w Nidzicy miesiąc dziedzictwa historycznego i kulturowego. Koncepcja obchodzenia miesiąca poświęconego promowaniu lokalnego dziedzictwa zrodziła się na zajęciach Koła Młodych Miłośników Tradycji Regionalnej.

Stała współpraca z panem Witoldem Zagożdżonem – miłośnikiem i badaczem naszego miasta, nauczycielem wychowania fizycznego w ZSZiO w Nidzicy zaowocowała zaprojektowaniem cyklu wydarzeń promujących lokalne dziedzictwo oraz aktywny, sportowy styl życia.

Zaletą podjętej inicjatywy jest innowacyjny sposób upowszechniania dziedzictwa, pozytywna i motywująca opowieść o historii miasta i jego mieszkańcach oraz włączenie do opowieści o dziedzictwie wątków i perspektywy, na które rzadko zwraca się uwagę.

Podczas tegorocznych działań zaplanowaliśmy cykl Energetyzujących Spotkań Młodzieży – Młodzi i Dziedzictwo.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2, pod opieką Joanny Marcjanik i Kamila Sawickiego, Szkoły Podstawowej Nr 1 z Panią Agnieszką Prusik oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy z Witoldem Zagożdżonem uczestniczyli w 10-kilometrowej wyprawie pieszej pod hasłem „Zachwycić się własnym podwórkiem”.

Przewodnikiem naszej wędrówki był oczywiście pan Witold, który wyposażył uczniów w opracowaną przez siebie mapę z trasą oraz programem wyprawy.

Podczas spotkania uczniowie szkół poznali Nidzicę z innej strony. Mimo tego, że są jej mieszkańcami od lat, Witoldowi Zagożdżonowi udało się ich zaskoczyć wizytą w nieznanych im wcześniej miejscach.

Trasa wycieczki objęła m.in. Szkołę Podstawową nr 2 w Nidzicy, Cmentarz Baptystów, ujęcie wody z 1912 roku, stanowisko przeciwlotnicze z czasu II wojny światowej, kaflarnię, ujeżdżalnię, Pałac Kardinal, tworzący wraz ze stajnią – wozownią i altaną historycznie powiązany zespół budynków architektury mieszkalnej i gospodarczej zaliczany do zabytków XIX – wiecznej architektury pseudoklasycystycznej, Dom Urzędowy, Gestapo, schron przeciwlotniczy i Dworzec.

Młodzież poznała historię wzniesienia wodociągowych wież ciśnień, usytuowanych na południe od dworca stacji kolejowej, odwiedziła Miejskie Wodociągi i PUGK, na terenie których znajdowała się dawniej gazownia.

Na szlaku nie zabrakło ciekawych miejsc, jak znajdujące się w południowej części miasta niewielkie wzniesienie o historycznej nazwie „Garncarska Góra”, czy usytuowane obok mostu, w okolicy Szkoły Podstawowej Nr 1 trzy granitowe słupki zwieńczone okrągłymi stalowymi kulami armatnimi, elementami ogrodzenia XIX – wiecznego Pomnika Piechura. W tym miejscu pochylono się nad przeszłością nidzickiej „Jedynki”.

W czasie wycieczki miłośnicy historii nie pominęli cennych perełek dawnej architektury – Kościoła św. Wojciecha, Ratusza, Browaru, murów obronnych, Baszty, Zamku Krzyżackiego, Kościoła św. Krzyża i Klasztorka.

Wiele radości sprawił zwiedzającym czas spędzony w zamku, w którego wnętrzach znajdują się eksponaty ukazujące najstarszą historię Prusów, zdjęcia Nidzicy – Neidenburga sprzed I i II wojny światowej, piękne kafle mazurskie, zbrojownia, mieszcząca kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem, wyposażenie mazurskich chałup oraz sprzęty użytku domowego.

W kościele św. Krzyża na młodzież czekał ks. Roland Zagóra, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Nidzicy. Ze skupieniem i uwagą uczniowie wysłuchali informacji na temat historii kościoła ewangelickiego i plebanii oraz ciekawostek z nimi związanych.

Dziesięciokilometrowa pętla wokół miasta swoim przebiegiem zaskoczyła wszystkich uczestników wyjścia, nawet tych bardzo interesujących się historią naszego regionu.

Ilość wiedzy przekazanej młodym głowom przekroczyła wielokrotnie materiał zazwyczaj omawiany na lekcjach historii.

Przed nami kolejne etapy fascynującego projektu, nowe szanse i następne zaangażowania.
Z pewnością będzie historycznie, archeologicznie i sportowo.

Joanna Marcjanik, Weronika Madyś
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. super ale #2505586 | 83.31.*.* 21 maj 2018 17:35

  jak na 3 szkoly to liczba kilkunastu osob nie zachwyca, raczej nie ma wiekszego zainteresowania tematem a czesc z nich jest aby miec lepsza ocene z przedmiotu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Prawdziwa historia #2505021 | 88.199.*.* 20 maj 2018 15:36

   Nie ta według niektórych polityków.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Xxx #2504990 | 5.172.*.* 20 maj 2018 13:38

   Dobrze, że komuś się chce pokazać młodzieży przeszłość tych terenów

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. miłośniczka historii #2504989 | 5.172.*.* 20 maj 2018 13:35

   Brawo dla organizatorów :) Szkoda, że nie było informacji o wydarzeniach

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages