Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Jakub Żulczyk z Wawrzynem!

2018-05-27 10:00:00 (ost. akt: 2018-05-27 16:47:17)

REGION\\\ Jakub Żulczyk, autor „Wzgórza psów”, został laureatem Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Uhonorowała go kapituła nagrody i czytelnicy. Laureat podziękował za wyróżnienie z ekranu. Na uroczystości reprezentowali go rodzice.

Jakub nauczył się czytać i pisać w wieku trzech lat — powiedział nam Wojciech Żulczyk, ojciec laureata Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2017. — I już wtedy wiedzieliśmy, że będzie związany z literaturą.

Kiedy miał 4 lata napisał pierwszą książkę i sam ją zilustrował. Była to logiczna komiksowa historia.

W Starym Ratuszu, siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, rodzice Jakuba Żulczyka Irena i Wojciech odebrali w jego imieniu nagrodę — statuetkę oraz czek na 5 tysięcy złotych. Sam autor nie mógł przyjechać do Olsztyna, ale podziękował za nagrodę z ekranu.

— Jestem bardzo szczęśliwy i dumny — mówił. — Czuję się uhonorowany i doceniony. I choć „Wzgórze psów” jest trudną lekturą, znalazła swoich czytelników.

Laureat podkreślił, że pochodzi z Warmii i Mazur i że nadal jest tutaj zameldowany.

Przypomnijmy, że Jakub Żulczyk urodził się w 1983 roku w szpitalu w Szczytnie. Przez pierwsze 6 lat życia mieszkał w miejscowości Zabiele niedaleko Wielbarka, potem w Nidzicy, a Liceum Ogólnokształcące ukończył w Olsztynie. Teraz mieszka w Warszawie.

Jest autorem m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Radia Armagedon” i „Ślepnąc od świateł”. Według tej powieści powstał w kanale HBO serial, który czeka na premierę.

Podczas uroczystości laudację wygłosił redaktor Robert Lesiński, dziennikarz Radia Olsztyn, członek kapituły Wawrzynu.

— Jest to książka szczególna — mówił o „Wzgórzu psów”. — Powiedzieć, że to kryminał jest uproszczeniem. A w tej książce nic nie jest proste. I choć powieść liczy 860 stron, czytelnik nie traci cierpliwości i śledzi z zainteresowaniem losy bohaterów.

Jest to obraz świata młodych dorosłych, opisanego wiarygodnym, choć czasem brutalnym językiem. Na końcu Lesiński zacytował francuskiego współczesnego pisarza Daniela Pennaca: — Istnieje przenośnia nazywająca grubą książkę „cegłą”. Otóż, gdy czyta się z pasją, cegła staje się obłokiem i ulatuje wysoko, unosząc nas ze sobą...

Przypomnijmy, że do konkursu zgłoszono blisko 300 tytułów. Kapituła do nagrody nominowała 5 z nich.

Poza „Wzgórzem psów” była to „Kronika z życia ptaków i ludzi” Aidy Amer, autorki polsko-palestyńskiej. Akcja powieści rozgrywa się m.in. w Prusach Wschodnich.

Kolejna nominacja to „Zakładnik” Przemysława Borkowskiego, urodzonego w Olsztynie felietonisty, scenarzysty i aktora, współtwórcy Kabaret Moralnego Niepokoju. Jest to opowieść kryminalna.

Wśród nominowanych była również kolejna powieść Mariusza Sieniewicza, olsztyńskiego pisarza i animatora kultury „Plankton”.

To ponura wizja przyszłości, której akcja rozgrywa się w 2092 roku w kraju o nazwie Polacja. Jego stolicą jest Olsztyn.

Wśród tegorocznych nominowanych był Kazimierz Brakoniecki, poeta, tłumacz i publicysta. Kapituła Wawrzynu nominowała do nagrody jego „Notes kurlandzki”, zapis pobytu w małym porcie Ventspils i podróży po Łotwie.

Laureatowi i nominowanym pogratulowali marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. W ubiegłym roku Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2016 zdobył tom wierszy „Cno” Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej. Czytelnicy swoją nagrodę przyznali Joannie Jax za „Sagę von Becków”.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mama #2509085 | 88.199.*.* 27 maj 2018 23:17

    Gratuluję wspaniałego sukcesu. Miło wiedzieć, że tak utalentowany młody człowiek pochodzi z Nidzicy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages