Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Skargę uznali za zasadną

2018-06-15 16:00:00 (ost. akt: 2018-06-15 14:50:01)

Komisja rewizyjna uznała za zasadną skargę złożoną przez radnego Józefa Kotwickiego na działalność burmistrza w części dotyczącej ograniczenia swobodnego wykonywania funkcji radnego. Burmistrz prosił o uzasadnienie skargi. Nie doczekał się.

Jedną z ostatnich uchwał głosowanych podczas LIII sesji rady miejskiej było rozpatrzenie skargi na działalność burmistrza Nidzicy. Jacek Kosmala poprosił o odczytanie uzasadnienia.

— 14 marca 2018 roku do urzędu miejskiego wpłynęła skarga Józefa Kotwickiego na działania burmistrza Nidzicy. Komisja rewizyjna zapoznała się z treścią skargi i uznaje za zasadną w części dotyczącej ograniczenia swobodnego wykonywania funkcji radnego — czytał Włodzimierz Mioduszewski. Radca prawny Ewa Moszczyńska prosiła o rozszerzenie uzasadnienia.

— Z uzasadnienia w żaden sposób nie wynika, dlaczego komisja uznała, że prawa radnego zostały ograniczone poprzez wypowiedź pana burmistrza na sesji. Komisja powinna przytoczyć fakty, okoliczności, dlaczego uznała skargę za zasadną — mówiła. Włodzimierz Mioduszewski odpowiedział, że cała komisja uznała skargę za zasadną i jej członkowie mają prawo do własnego zdania.

— Oczywiście akceptuję treść uchwały, natomiast należy mi się, jak każdemu człowiekowi w państwie demokratycznym, uzasadnienie dlaczego jest taka decyzja. Nie można tak sobie powiedzieć, że ktoś jest winny, tylko dlatego, że jest to w sprawie kolegi, albo że mnie nie lubicie, nie można tak zrobić.

Kompromitujecie się drodzy państwo — mówił burmistrz Jacek Kosmala. Głos zabrał zasiadający w komisji rewizyjnej Marcin Paliński. — Pracowaliśmy nad tą skargą praktycznie dwa miesiące i wynik był jednogłośny — powiedział.

Burmistrz zaznaczył, że skoro radny Józef Kotwicki poczuł się urażony, powinni usiąść i to wyjaśnić. — Niejednokrotnie, gdy zagalopowałem się na sesji, powiedziałem słowo przepraszam. Natomiast w tym przypadku to nie ja jestem winny, tylko poszkodowany. Skarga jest zasadna i komisja rewizyjna składająca się z 5 członków nie potrafi jej uzasadnić. O czym to świadczy? — pytał Jacek Kosmala.

Marcin Paliński odpowiedział, że jako członek komisji rewizyjnej, nie życzy sobie, by burmistrz mówił, że się kompromituje. — Rozumiem pana rozgoryczenie, był pan zapraszany na komisje, to po co robić teraz takie show — mówił. Jacek Kosmala nalegał, by członkowie komisji podali uzasadnienie swojej decyzji. Głos zabrał radny Józef Kotwicki.

— Jestem stroną w tej sprawie. To było ewidentne. Nie złożyłem skargi, bo pana nie lubię. Nie jestem pan dla mnie kolegą, panem Kosmalą, tylko panem burmistrzem i ja szanuję urząd, pan powinien szanować tak samo urząd, czyli radnego. Nie było przez dwa miesiące załatwienia sprawy, rozmowy, znalezienia kompromisu. Propozycja padła na ostatniej komisji, tydzień temu — mówił Józef Kotwicki.

Przewodniczący rady Paweł Przybyłek powiedział, że komisja otrzymała materiały i padła propozycja, żeby doprowadzić jeszcze do spotkania burmistrza z radnym. Na wniosek radnego Roberta Stasiukiewicza przewodniczący komisji rewizyjnej odczytał treść skargi:

,,Podczas sesji 22 lutego doszło do bardzo niepokojących zdarzeń. Jako przewodniczący klubu PIS odczytałem wnioski klubu. Jeden z nich brzmiał następująco: klub radnych PIS zwraca się z prośbą o podanie podstawy prawnej umożliwiającej burmistrzowi wynoszenie dokumentu- książka wyjść będącej w posiadaniu Nidzickiego Ośrodka Kultury, w którym pracuję. Po odczytaniu tego wniosku pan burmistrz Jacek Kosmala zwrócił się do mnie personalnie, cytuję: panie Kotwicki ja jestem bardzo cierpliwy, ale pańskie wystąpienia w stosunku do mnie przekraczają już granice przyzwoitości. Zwracają się do mnie ludzie z pytaniami, jak to możliwe, żeby pracownik jednostki podległej burmistrzowi, w ten sposób odzywał się do burmistrza. Nie życzę sobie, żeby pan mówił, że ja wyniosłem jakąś książkę. Nic nie wyniosłem. Miałem prawo zażyczyć sobie wglądu do tej książki, jako osoba nadzorująca waszą jednostkę". Dalej pan burmistrz stwierdza, że przywieziono mu tę książkę. Jako radny czuję się zastraszany przez burmistrza. Stwierdzenie burmistrza o podległości służbowej nie było jedynym incydentem, który miał miejsce podczas tej sesji. Podobne wypowiedzi zdarzały się już wcześniej. Moim zdaniem narusza to zasadę swobodnego wykonywania mandatu radnego. Odbieram to jako próbę ograniczania moich wypowiedzi, składania wniosków czy interpelacji. Wypowiedzi burmistrza rzutują również na moją pracę zawodową w Nidzickim Ośrodku Kultury. Niezdrowe zainteresowanie burmistrza moją osobą, powoduje to, że od kilku miesięcy czuję się mobbingowany i osaczany. Domagam się wyjaśnienia całej sytuacji, wyciągnięcia konsekwencji(...)".

Po odczytaniu treści głos zabrał Jacek Kosmala. — Zostałem pomówiony o wynoszenie dokumentów. Nigdy nie wynosiłem żadnych dokumentów, poprosiłem dyrektora, aby dostarczył mi książkę wyjść. Mam takie prawo. Mam prawo nadzorować swoich pracowników.

To nie podlega dyskusji. Proszę wziąć pod uwagę, że zdanie o podległości służbowej cytowałem, a nie była to moja wypowiedź. I mobbing. Ja nie jestem przełożonym radnego Józefa Kotwickiego, tylko jest nim dyrektor Paweł Bukowski. Ja nie mogę stosować wobec osoby, której nie zatrudniam mobbingu. Powtórzę jeszcze raz, skoro skarga jest zasadna, proszę o uzasadnienie — nalegał burmistrz.

Radni przegłosowali uchwałę. Za uznaniem skargi za zasadną głosowało 16 radnych, 9 było za, 4 przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu. — Proszę o zaprotokołowanie, że została podjęta uchwała bez uzasadnienia — powiedział burmistrz Nidzicy.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (119) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krytykancie #2543553 | 25 lip 2018 20:37

  a ty komu jesteś potrzebny i co robisz żeby było lepiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. B. B #2543373 | 80.53.*.* 25 lip 2018 16:46

  Starosta słaby wicestarosta zupełnie niepotrzebny , co oni robią? jaki mają budżet??? Co to za instytucja starosto? Skansen układów i układzików. Powinna być jak najszybciej zlikwidowana. Wstyd Panowie Radni, oprócz czterech że nie zmniejszyliście im zarobów. Była szansa

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. D.D #2541707 | 188.146.*.* 23 lip 2018 09:23

  Ilu radnych ma doktorat?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ma znaczenie. #2541705 | 178.235.*.* 23 lip 2018 09:22

   no to zobacz jakie wnioski zgłaszane jakie skargi człowiek wykształcony by tego nie zrobił człowiek wykształcony po pijaku by nie jechał samochodem jak wybrali na radnego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wykształcenie ma znaczenie #2541687 | 23 lip 2018 08:59

   Wykształcenie ma duże znaczenie bo gamoń nie powinien być radnym, w wielu przypadkach widać było zachowania jak może mieć takie cechy jak miał trudności w ukończeniu podstawówki,radny musi umieć się zachować w sytuacjach trudnych ,wysławiać się ,godnie reprezentować swoich wyborców .Jak jest często widzimy .

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (119)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages