Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Promocja na zakup mieszkań trwa

2018-06-09 17:30:00 (ost. akt: 2018-06-09 17:04:06)

Autor zdjęcia: archiwum

—W tej chwili przychodzi mnóstwo ludzi i prosi, żeby rada podjęła taką uchwałę, żeby dopłacić ludziom do kredytów. Skoro w jednym przypadku pomaga się ludziom to dlaczego w innym przypadku mamy nie pomagać?— mówił podczas sesji burmistrz.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w sprawozdaniu z międzysesyjnej działalności burmistrz Nidzicy przedstawił informację na temat sprzedanych lokali z bonifikatą 93% i 95% zgodnie z przyjętą przez radnych uchwałą.

— Sprzedano 4 lokale mieszkalne o wartości 480 600,00zł za kwotę 33 642,00 zł. Różnica 446 958,00 - o tyle zubożał majątek gminy — powiedział burmistrz Jacek Kosmala.

Lokalizacja sprzedanych lokali: ulica Kościuszk i- cena lokalu 103 tys, sprzedano za kwotę 7 259 zł, Warszawska - wartość 106 tys. zł, sprzedano za 7 tys, Traugutta - wartość 132 tys, sprzedano za 9 tys, Konopnicka wartość -138 tys. zł, sprzedano za 9 600 zł.

— Zazwyczaj jak się coś sprzedaje, to się nie ubożeje, tylko coś zyskuje na tym. Skoro sprzedaliśmy lokale to na pewno nie zubożeliśmy, tylko coś zyskaliśmy na tym — skomentował Waldemar Pyracki.

Marcin Paliński dodał, że gmina nie może zubożeć, ponieważ to mieszkańcy stanowią gminę i to oni są najważniejsi.

— Wyraziłem się precyzyjnie. Majątek gminy zubożał o 446 958,00zł, wzrósł natomiast majątek osób, które nabyły lokale. Taki jest fakt — odpowiedział Jacek Kosmala.

Głos zabrał Tadeusz Danielczyk. — W ramach tej promocji na mieszkania w Nidzicy, 4 zostały sprzedane, a ile jest wniosków? — pytał.

W odpowiedzi usłyszał, że na dzień sesji złożonych zostało 47 wniosków o wykup lokali.

— Przykro mi, że pan tak to ujął, że gmina zubożeje, bo my głosując za tą uchwałą chcieliśmy tę sprawę uporządkować i pomóc ludziom, którzy bez przerwy przychodzili i prosili o wyższą bonifikatę — mówił Mieczysław Szpejna.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala zaznaczył, że on także przygotował uchwałę w tej sprawie, która również zawierała bonifikaty w wysokości 93%, ale miała pewnie obostrzenia.

— Po pierwsze nie mógł kupić lokalu ktoś, kto jednego dnia podpisuje umowę, a następnego dnia kupuje, tylko musiał zamieszkiwać w lokalu 15 lat. Po drugie, jeśli już kupuje, to nie możemy mu rozłożyć na raty, bo w tej chwili ktoś kupuje mieszkanie za 7 tysięcy, występuje o rozłożenia na 10 rat i płaci 700 zł miesięcznie.

Po trzecie, uchwała która obowiązywała wcześniej nie krzywdziła tych, którzy wzięli kredyty na 30 lat, kupili mieszkania i muszą je spłacić. W tej chwili przychodzi mnóstwo ludzi i prosi, żeby rada podjęła taką uchwałę, żeby dopłacić ludziom do kredytów. Skoro w jednym przypadku pomaga się ludziom to dlaczego w innym przypadku mamy nie pomagać?

Jestem zadowolony, że mieszkańcy kupują mieszkania, ale powinno się to odbywać na rozsądnych zasadach — przekonywał Jacek Kosmala.

Waldemar Pszczółkowski podkreślił, że cieszy go fakt, że prywatyzacja mieszkań przyspiesza, ponieważ docelowo powinno być tak, że właścicielem mieszkań jest rodzina, obywatel, a nie miasto.

— To prawda, gmina nie powinna mieć żadnych mieszkań. Jestem burmistrzem, muszę dbać o finanse gminy. Nie rozwiązujemy problemu, o który nam tak naprawdę chodzi. Problemem jest to, że mamy część mieszkańców, którzy nie płacą. I ci mieszkańcy nie kupią mieszkań na podstawie tej uchwały, natomiast ci, którzy płacili czynsz kompensowali poniesione straty i wydatki za tych, którzy nie płacili. Wiem, że to jest niesprawiedliwe.

Państwo powinnicie wypracować taki sposób, by pozbyć się tych mieszkań, na które ponosimy koszty, gdzie czynsz nie jest płacony. Dlatego mam zastrzeżenia do tej uchwały, proszę żeby jeszcze raz ją przedyskutować i pochylić się nad problemem — zaznaczył burmistrz Nidzicy.

Dodał, że na przydział mieszkań oczekuje 178 osób, a wśród nich chociażby matki z niepełnosprawnymi dziećmi. — I ja tych mieszkań ich nie dam, bo tych mieszkań nie mam i już ich nie odzyskam — mówił.

Głos zabrał radny Leszek Pepłowski. — Niejednokrotnie zwracaliśmy się z wnioskiem o zakup kontenerów. To byłby przysłowiowy bat na tych, którzy nie płacą. Dodam tylko, że bonifikaty 93% i 95% obowiązywały przed nastaniem obecnej rady. Gdyby ta uchwała cały czas obowiązywała, nie byłoby teraz takiego "boom" na zakup mieszkań, tylko mieszkania byłyby sukcesywnie sprzedawane — podkreślił.

Jacek Kosmala zaznaczył, że gmina bardzo chętnie postawi kontenery, jeżeli radni przeznaczą na nie pieniądze w budżecie i wskażą lokalizację, gdzie je postawić.

— Nikt nie chce w sąsiedztwie mieć kontenerów. Jeżeli uda się znaleźć miejsce i źródło finansowania, błyskawicznie przystąpimy do realizacji — mówił.

Głos zabrał radny Józef Kotwicki. — Rozumiem, że nie ma idealnego rozwiązania, ale z tego co pan burmistrz powiedział, zgodnie z tym systemem sprzedaży rocznie otrzymamy 600 tys zł, w ciągu dwóch lat jest to już 1,2 mln zł — podkreślił.
zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. po co to gadanie #2519797 | 37.7.*.* 15 cze 2018 17:02

  mieszkanie kupują tylko najemcy w nich mieszkający w wielu przypadka kilkadziesiąt lat , gmina nie sprzedaje nowych mieszkań więc sie nie podniecajcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja kupiłam #2519687 | 188.146.*.* 15 cze 2018 13:33

   Ja kupiłam od gminy za 2350zł. Jestem przeszczęśliwa. Niech wam Bozia wynagrodzi. Nigdzie nie ma tak chojnego miasta na świecie.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ile kosztuje #2517775 | 46.170.*.* 12 cze 2018 13:48

   Gminne mieszkanie po udzieleniu bonifikaty i kto pokrywa różnicę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Za ile ? #2517549 | 188.146.*.* 12 cze 2018 08:27

   Ile kosztuje m2 w nowym budownictwie?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Toy toy #2517485 | 178.255.*.* 12 cze 2018 06:50

   A czy to prawda ze burmistrz kupił mieszkanie w nowym budownictwie?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages