Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Mają się czego od nas uczyć

2018-06-23 16:00:00 (ost. akt: 2018-06-22 22:00:31)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

WIZYTA DELEGACJI Z MONGOLII\\\ — Celem naszej wizyty jest praktyczne zapoznanie się z działalnością polskich samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich — mówi wiceszef Kancelarii Premiera Mongolii Byambasuren Urgamal.

W skład delegacji weszli wiceszef Kancelarii Premiera, szef Departamentu Prawnego Parlamentu Mongolii, dziewięciu przewodniczących rad lokalnych szczebla wojewódzkiego, reprezentant Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Mongolii oraz tłumacz, obywatel Mongolii – doktorant Uniwersytetu Łódzkiego.

— Główny cel tej wizyty to chęć przypatrzenia się strukturze samorządowej Polski i nabranie doświadczenia w tej sferze, ponieważ parlament mongolski chce wnieść poprawki w prawie administracyjnym Mongolii, dlatego chcieliśmy tu na miejscu poznać działalność samorządów od najniższego do najwyższego szczebla, porozmawiać z ludźmi, usłyszeć ich opinię i przekazać ją naszym prawnikom — wyjaśnia wiceszef Kancelarii Premiera Mongolii Byambasuren Urgamal.

12 czerwca delegacja z Mongolii spotkała się z burmistrzem Nidzicy Jackiem Kosmalą i starostą Grzegorzem Napiwodzkim.

— Rozmawialiśmy o pracy samorządów gminnego i powiatowego, wymienialiśmy doświadczenia — mówi Byambasuren Urgamal.

Goście byli również w Centrum Rehabilitacji im. Jana Pawła II.
— Byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Widzieliśmy ile pracujące tam osoby wkładają serca w opiekę nad podopiecznymi. Podobało się nam również to, że samorządy wspierają tę działalność. Delegacja Mongolii złożyła się i wsparła finansowo to stowarzyszenie. Pani dyrektor powiedziała, że te pieniądze będą wykorzystane na budowę nowego domu w Napiwodzie, z czego byliśmy bardzo zadowoleni — mówi wiceszef Kancelarii Premiera Mongolii.

Goście z Mongolii są zadowoleni z tych spotkań, ponieważ już mają kilka dobrych przykładów, które chcieliby wdrożyć w swoim kraju.

— Najbardziej nam się podobało to, że działalność aparatu administracyjnego w Polsce jest bardzo stabilna. Marszałek i władze samorządowe są wybierane wśród narodu. Mamy się czego od was nauczyć. U nas ostatnio takiej stabilności brakuje. U nas nie ma powiatów. Są tyko województwa, gminy i sołectwa — mówił szef mongolskiej delegacji. Dodał, że to wynika z historii. Naród mongolski jest narodem koczowniczym, dlatego trudno jest organizować władzę administracyjną.

— Mój naród ma bardzo ciepły stosunek do Polski i Polaków. Wiele nas łączy. Polska bardzo nam pomagała ekonomicznie i duchowo w czasach socjalizmu. W Mongolii bardzo znane są polskie produkty spożywcze. Oglądamy polskie filmy — mówi wiceszef Kancelarii Premiera Mongolii.

Równie ciepło wypowiedział się na temat Nidzicy, która członkom delegacji bardzo się podobała. — Miasto jest bardzo zadbane, ciche, jest dużo zieleni. Nasza delegacja została przyjęta w pięknym historycznym zamku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w Nidzicy — mówi.

Na zakończenie rozmowy Byambasuren Urgamal życzył naszym piłkarzom szczęścia na mistrzostwach świata w piłce nożnej.
— W Mongolii mieszka około 2000 osób, które skończyły polskie szkoły. Kibicujemy Polakom, trzymamy za nich kciuki. Znamy bardzo dobrze Lewandowskiego i jemu też życzymy dużo szczęścia — mówi.

Kolejny dzień delegacja mongolska spędziła w Olsztynie na rozmowach w Urzędzie Wojewódzkim. O kompetencjach przedstawicieli rządu w terenie, a także o zadaniach nałożonych na Urzędy Wojewódzkie opowiedzieli wicewojewoda Sławomir Sadowski oraz towarzyszący mu dyrektorzy wydziałów.

Największe zainteresowanie gości z Mongolii wzbudziły rozwiązania związane z organizacją systemu ratownictwa medycznego oraz rządowe programy społeczne skierowane do rodzin, dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Członkowie delegacji pytali też o sposób ich wdrażania oraz zakres osób objętych poszczególnymi formami rządowej pomocy.

Przewodniczących rad lokalnych samorządów Mongolii interesowała również codzienna współpraca instytucji z obywatelami, organizacjami pozarządowymi oraz sektorem biznesu i mediami.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Intelygent #2524927 | 83.31.*.* 24 cze 2018 19:21

  A ten pan z Bocianowa to wiedzial o co chodzi czy u. tylmo glowa kiwał jak zawsze udając że rozumie ale braku inteligencji ukryc sie nie da

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2524565 | 188.146.*.* 24 cze 2018 02:15

  który to ten wasz kosmala?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. WM-Ost #2524450 | 83.9.*.* 23 cze 2018 19:20

  Delegacja z Mongolii powinna przyjechać do Dąbrówna i zobaczyć jak z oazy zrobić pustynię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages