Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Historyczny moment dla szpitala

2018-06-27 16:00:00 (ost. akt: 2018-07-13 15:28:44)

SZPITAL W NIDZICY\\\ Radni zdecydowali. Są dodatkowe pieniądze na rozbudowę nidzickiego szpitala. Teraz tylko podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie inwestycji. — Dzięki temu poprawi się jakość usług zdrowotnych — mówiła dyrektor.

Na nadzwyczajnej sesji rady powiatu radni jednogłośnie podjęli uchwałę o kolejnym dofinansowaniu przebudowy szpitala w kwocie 1.314.346,58 zł. Radni nie mieli wątpliwości, że inwestycja ta musi być zrealizowana. Dyrektor ZOZ Anna Osłowska podziękowała za przekazane pieniądze.

— To niemal moment historyczny i dla miasta, i dla naszego szpitala. Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość usług medycznych i diagnostycznych — mówiła dyrektor. Do rozpoczęcia inwestycji pozostało tylko podpisanie umowy z wykonawcą.

27 czerwca zakończył się termin składania ofert przetargowych na rozbudowę i doposażenie nidzickiego szpitala na potrzeby udzielania świadczeń zdrowotnych dla osób starszych i niepełnosprawnych.

W ramach tej inwestycji mają powstać 2 sale zabiegowe bloku operacyjnego, oddział geriatryczny z 28 łóżkami, zakład opiekuńczo-lecznicy na 36 łóżek z zapewnieniem stanowisk intensywnej opieki.

Dodatkowo inwestycja przewiduje zakup tomografu komputerowego, który jest niezbędny w działalności szpitalnej i diagnostycznej. Aby ją zrealizować ZOZ musiał zaciągnąć kredyt w wysokości 9 mln na 20 lat, który wraz z odsetkami wymaga poręczenia przez samorządy. Zgodę na poręczenie wyraziły gminy Nidzica, Kozłowo i Janowo oraz starostwo, które przejęło także na siebie kwotę, której gmina Janowiec Kościelny nie poręczyła.

Pierwotnie kosztorys projektu wynosił prawie 15 mln złotych. ZOZ otrzymał na tę inwestycję ponad 4 miliony złotych dotacji. Zostały ogłoszone 3 przetargi na wykonanie przedsięwzięcia. Dwa pierwsze zostały unieważnione, ponieważ oferty znacznie przekraczały kwoty kosztorysowe. Żeby można było kolejny przetarg ogłosić należało uaktualnić kosztorys inwestorski.

Zostało to wykonane w ramach własnych szpitala. Koszty wzrosły z niemal 15 mln do 18.527.264,30 zł. Tych brakujących ponad 3 mln szpital nie posiadał, dlatego zwrócił się o dofinansowanie do Zarządu Powiatu, który na posiedzeniu rozpatrzył prośbę i podjął decyzję o dołożeniu brakującej kwoty. Radni na nadzwyczajnej sesji chwalili zmiany w budżecie i dołożyli brakującą kwotę. ZOZ w czerwcu ogłosił kolejny przetarg.

Oferty złożyły następujące firmy:
ILHO PL S.A z Warszawy - oferowana kwota to 19.841.610,90 zł,
PKOB WEGNER SP.z.o.o.Sp.k z Trzemeszna - oferowana kwota to 24.700.682,77 zł.

ZOZ miał zabezpieczone na tę inwestycję 18.527.264,32 zł. O zabezpieczenie różnicy w kwocie 1 314 346,18 zł, ZOZ wystąpił do powiatu. Zarząd Powiatu zdecydował, że przygotuje propozycję dofinansowania, ale ostateczną decyzję podejmą radni na sesji nadzwyczajnej. Inwestycja musi być zakończona do 2020 roku.
— To najkorzystniejsza oferta, jaka została złożona w przetargach, które ogłaszaliśmy. Ta inwestycja jest niezbędna, ponieważ jest to jedyny sposób, aby dostosować pomieszczenia szpitala do prowadzenia działalności medycznej. Jest to być albo nie być dla naszego szpitala — mówiła na sesji dyrektor ZOZ Anna Osłowska.

— Jest to inwestycja kluczowa dla naszego szpitala. Zwłaszcza opieka nad osobami starszymi wymaga natychmiastowych działań, które zwiększyłyby dostępność do tych usług. Niemal na co dzień bowiem spotykamy się z prośbami o przyjęcie. Staramy się odpowiadać na te potrzeby, ale mimo ciągłego ponad 100% obłożenia, średni czas oczekiwania na przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i tak wynosi średnio pół roku — dodaje Anna Osłowska.

Aktualnie najbardziej potrzebnym sprzętem jest tomograf komputerowy, który zapewniłby naszym pacjentom dostęp do szybkiej diagnostyki na miejscu, ale także stanowiłby zachętę dla młodych lekarzy do podjęcia pracy w Szpitalu w Nidzicy.

— Stąd konieczność realizacji inwestycji związanej z rozbudową szpitala, ponieważ w obecnej lokalizacji nie ma miejsca na wstawienie tego urządzenia. Na obecną działalność brakuje już miejsca, sale pacjentów są zbyt małe lub są to sale kilkuosobowe, brakuje sanitariatów, a ponadto musimy realizować zalecenia p.poż., co jest trudne ze względów finansowych, ale przy ciągłym obłożeniu i konieczności zapewnienia dostępu do usług zdrowotnych także ze względów logistycznych i organizacyjnych — wylicza Anna Osłowska.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Co robi doradca wojewody #2539258 | 37.47.*.* 19 lip 2018 08:35

  Doradca wojewody jest zatrudniony w nidzickim szpitalu i chyba nic nie załarwił kasy na rozbudowę. A może załatwił tylko nic nie mówi. Ile wojewoda dał na rozbudowę ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. M #2528006 | 83.6.*.* 29 cze 2018 13:38

  Do nidzickiego szpitala idą tylko Ci którzy są zmuszeni sytuacją finansową/życiową. Tam zamiast rozbudowy potrzebny jest nowy dyrektor i lekarze. Chcesz trafić do kostnicy? Lecz się w szpitalu w Nidzicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ale jaja #2527058 | 178.235.*.* 27 cze 2018 20:25

  nie ma kaski robić etapami już by dawno rozpoczęli widać jacy fachowcy podchodzą do tej sprawy razem z radnymi na czele.Czy wina dyrektor szpitala.???????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ** #2526981 | 88.199.*.* 27 cze 2018 17:48

   Po co coś remontować odnawiać i inwestować kase jak i tak dobrze nie funkcjonuje każdy jedzie do Działdowa czy Olsztyna

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages