Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Starosta nidzicki zarobi mniej

2018-07-11 09:40:00 (ost. akt: 2018-07-11 09:37:07)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Podczas ostatniej sesji radni udzielili zarządowi powiatu absolutorium, ustalili nowe wynagrodzenie starosty Grzegorza Napiwodzkiego, wysłuchali informacji o sytuacji nidzickiego szpitala, przyjęli 10 uchwał.

Po wysłuchaniu sprawozdania starosty Grzegorza Napiwodzkiego radny Andrzej Bróździński pytał dlaczego obwodnica Nidzicy nie została wpisana do przygotowywanego planu zagospodarowania przestrzennego województwa warmińsko-mazurskiego, a w poprzednim była.


— Co się stało, że z tego planu wypadła? To zaniechanie starosty i burmistrza — mówił radny Bróździński. W odpowiedzi usłyszał, że obecnie opracowywany jest nowy plan i zarząd powiatu złożył wniosek o wpisanie obwodnicy Nidzicy.


Również radny Bróździński pytał czy zarząd zajmował się kwestią podwyżek za wychowawstwo dla nauczycieli szkół podlegających starostwu. Usłyszał w odpowiedzi, że zarząd nie zajmował się tym tematem. Radni pytali również o przebudowę ul. Kościuszki.


— Czy nie należy przeprosić mieszkańców? Kto jest winny opóźnianiu w ogłoszeniu przetargu? Wycięto drzewa i co dalej? — pytał radny Skurczyński. Starosta Grzegorz Napiwodzki wyjaśnił, że powiat zabezpieczył z całości potrzebną kwotę, pozyskał również 3 mln. złotych dofinansowania i był gotowy do ogłoszenia przetargu.


— Ale mieliśmy partnera, gminę Nidzica, który nie zabezpieczył odpowiedniej kwoty w budżecie. Musieliśmy czekać. Nie można ogłosić przetargu nie mając pieniędzy na inwestycję — wyjaśniał starosta.


Dodał, że jeszcze ten zarząd powiatu wpisze tę inwestycję do przyszłorocznego budżetu. Na szczęście nie trzeba będzie zmieniać projektu budowlanego. Radny Bróździński zarzucił staroście, że przetarg na rozbudowę szpitala też został ogłoszony za późno. Sprawę rozstrzygnął radca prawny starostwa.


— Zgodnie z prawem ten, kto organizuje przetarg musi podać, jakie środki w budżecie zostały na ten cel zabezpieczone. Nie można więc ogłosić przetargu, nie mając pieniędzy na inwestycję — wyjaśnił.


Burzliwa dyskusja odbyła się nad zmianą wysokości wynagrodzenia starosty Grzegorza Napiwodzkiego. Jako pierwszy w tej sprawie zabrał głos radny Borowy, który zapytał dlaczego w projekcie uchwały naliczono maksymalne stawki z nowych widełek. — Co takiego pan zrobił, że tak wysokie zarobki się panu należą? — pytał.


Starosta odpowiedział, że wiele udało się w powiecie zrobić. — Pozyskaliśmy 3 mln. złotych na ul. Kościuszki, budujemy nową ofertę edukacyjną, stawiamy na innowacyjność. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących będzie realizował projekt, na który uzyskał dofinansowanie — wyjaśniał starosta.


— Nie wszystko się udało zrobić, ale wiele środków udało się pozyskać. A w sprawie ulicy Kościuszki nic nie zawaliliśmy — mówił wicestarosta Lech Brzozowski. Starosta dodał, że gdyby nie tak duże podwyżki cen usług, to projekty byłyby realizowane. Radny Bróździński złożył wniosek o zmniejszenie zaproponowanego w projekcie uchwały wynagrodzenia starosty.


Według radnego Bróździńskiego starosta powinien dostawać 4000 zł wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego — 950 zł i dodatku specjalnego —990 zł. Łączna kwota to 6.740 zł brutto. Wniosek radnego został odrzucony większością głosów. Natomiast za wyższym wynagrodzeniem starosty, zaproponowanym w projekcie uchwały, za głosowało 9 radnych, 4 było przeciw. Radni tym samym ustalili wysokość wynagrodzenia w kwocie łącznej brutto — 10.180 zł.


Radny Borowy przedstawił skargę mieszkanki Jagarzewa. Wyjaśnił, że podczas sesji rady gminy Janowo jedna z mieszkanek złożyła skargę w kwestii braku połączenia z Jagarzewa do Nidzicy. Od kilku lat w okresie wakacyjnym mieszkańcy gminy zostali pozbawieni możliwości dojazdu do urzędu, lekarza, znajomych, ośrodków kultury.—Chciałbym złożyć tutaj wniosek, o to, żeby w porozumieniu z gminą Nidzica, ewentualnie gminą Wielbark uruchomić połączenie autobusowe na odcinku Nidzica — Wielbrak.

Można byłoby dowozić uczniów, pracowników Ikei. Mieszkańcy Jagarzewa i gminy Janowo byliby z tego zadowoleni — mówił radny Borowy. Poprosił również o to, aby przewodnicząca rady gminy Janowa mogła odczytać skargę mieszkanki Jagarzewa. Elżbieta Góralska, przewodnicząca rady powiatu, wyraziła na to zgodę. Bożena Chmielewska, przewodnicząca rady gminy Janowo, odczytała skargę. Starosta Grzegorz Napiwodzki odpowiedział, że jest to problem złożony.


— My jesteśmy bezsilni. Jeżeli kursy będą rentowne, to przewoźnicy chętnie uruchomią linię autobusową. Samorządy nie mogą dofinansowywać zbiorowej komunikacji. Do tego potrzebne są rozwiązania ustawowe dające narzędzia, które pozwoliłyby na organizowanie przewozów. Miały one wejść w życie już od stycznia 2017 roku. Ale ich nie ma. Możemy rozmawiać z przewoźnikami, zebrać podpisy osób chętnych. I jeśli przewoźnik oceni, że linia będzie rentowna, to uruchomi linię autobusową — wyjaśnił starosta Grzegorz Napiwodzki.


Bożena Chmielewska poruszyła również problem budowy kurników w gminie Janowo. — Chciałabym poznać stanowisko państwa w tej sprawie. Robimy wszystko, aby zapobiec tej budowie — mówiła. — My będziemy na pewno przeciw. Uważam, że jedyną metodą uniknięcia budowy kurników jest opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego — odpowiedział starosta.


Podczas sesji radni wysłuchaniu pozytywnych opinii o wykonaniu budżetu za rok 2017 przedstawionych przez Regionalna Izbę Obrachunkową, Komisję Rewizyjną udzielili Zarządowi Powiatu absolutorium. Głosowało 13 radnych. Dziesięciu było za udzieleniem absolutorium, dwóch było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ogládalem #2535608 | 88.199.*.* 13 lip 2018 11:06

  sesje i mowii że burmistrz straszy radnych sàdem. A czemu tak?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do 188.146 poniżej #2535445 | 88.199.*.* 13 lip 2018 08:13

  Wiesz czyj to portal ? Żebyś nie miała przeszukania mieszkania jak rodzice poszkodowanych zgłoszą temat schowany pod dywan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. suweren postenka #2534787 | 89.228.*.* 12 lip 2018 06:56

   pozniej przejdzie do rzeczywistosci, zapomni, a ci pseudo politycy samorzadowi nadal beda doic bez litosci nierioby

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wborca. #2534661 | 83.9.*.* 11 lip 2018 20:26

   W takiim maly m miescie/powiat...smiechu warte.Radni i Staosta w pole.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mr #2534607 | 94.254.*.* 11 lip 2018 18:10

   Miałem okazję skorzystać z usług nidzickiego szpitala. Nie polecam. Buta i arogancja. Choć pani w recepcji próbuje zmienić to. Przemiła i pomocna. Zapewne więcej jest takich osób ale niestety trafiłem na tych którzy za grosz uprzejmości

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages