Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Policjanci kontroluja autobusy wiozące dzieci na kolonie, obozy, czy wycieczki

2018-07-17 07:00:00 (ost. akt: 2018-07-16 21:16:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na wakacyjne kolonie, obozy czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, trzeźwość kierowców tych pojazdów oraz wymagane prawem dokumenty do kierowania.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie letniego wypoczynku to jedno z priorytetowych zadań policjantów ruchu drogowego. Jednym z elementów dbałości o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących najmłodszych na wakacyjne wycieczki, kolonie czy inne formy zorganizowanego wypoczynku. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. W ubiegłym roku w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia policjanci z garnizonu warmińsko - mazurskiego skontrolowali 354 autokary. W 16 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów. Jeden z kierowców był nietrzeźwy.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 112.

Poniżej znajdziecie Państwo wykaz punktów kontroli autokarów oraz numery telefonów kontaktowych do jednostek Policji, pod którymi można zgłosić potrzebę kontroli takiego pojazdu.

W podróży
Na autobusie przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci.

Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu, gdy silnik jest włączony.
Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zarówno kierowca jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć je zapięte.

Kierowca autokaru jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że zostały one poinformowane przez znajdującą się w pojeździe osobę kierującą przewożoną grupą. Informacje można również przekazać za pomocą urządzenia audiowizualnego lub znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym.

W trakcie jazdy pasażerowie nie powinni spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego.

Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub w luku bagażowym).
Postoje autobusu należy organizować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Dzieci warto uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry np. cofania.
Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autobusu od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji, gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy, itp.) należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę.

Chcesz zgłosić kontrole pojazdu, zadzwoń: 89 625 02 00
mat.policji

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages