Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Wychodząc z banku, płakałam

2018-08-01 19:00:00 (ost. akt: 2018-08-01 09:57:38)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Do tej pory była to nadzieja patykiem po wodzie pisana. Pomału traciłam wiarę w to, że odzyskam oszczędności swojego życia. Kilka dni temu otrzymałam telefon i zwrócono mi pieniądze. Wychodząc z banku płakałam — mówi mieszkanka.

O trudnościach z odzyskaniem oszczędności wpłaconych do Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Rafineria" pisaliśmy już kilkakrotnie. Z momentem przejęcia kasy przez BGŻ BNP Paribas dla pokrzywdzonych pojawiła się nadzieja.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję, zgodnie z którą 18 maja br. Bank BGŻ BNP Paribas S.A. przejął Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Rafineria. — Bank w pełni gwarantuje bezpieczeństwo depozytów klientów Kasy. Dodatkowo, zostaną zabezpieczone interesy jej członków posiadających udziały nadobowiązkowe.

Będą oni mieli możliwość otrzymania rekompensaty z tytułu nabytych udziałów, pomimo że środki pochodzące z tych udziałów zostaną przeznaczone na pokrycie strat Kasy i nie podlegają systemowi gwarantowania BFG — poinformowała dyrektor biura prasowego BGŻ BNP Paribas S.A. Izabela Tworzydło.

Rzeczywiście. Po wielu miesiącach obaw, życia w niepewności, nieprzespanych nocy klienci odzyskali oszczędności swojego życia. — Aż trudno było w to uwierzyć. Tyle łez wypłakałam, przestałam wychodzić z domu, częściej chorowałam. To był trudny czas, czas stresu, bezsenności — mówi jedna z mieszkanek Nidzicy.

Dodaje, że po otrzymaniu telefonu z banku poczuła olbrzymią ulgę. — Sprawę udało się załatwić pozytywnie. Gdyby BGŻ BNP Paribas S.A. nie przejął SKOK-u nie wiem czy byłaby dla nas jeszcze nadzieja. Tyle lat oszczędzałam. Mam 80 lat, teraz moja rodzina jest zabezpieczona, mamy środki na leki, szpital, pochówek. Czuję ogromną wdzięczność za to, że bank wyciągnął do nas rękę i nam pomógł — mówi mieszkanka.

Przypomnijmy: do naszej redakcji zgłaszali się ludzie, którzy założyli lokaty Udziałowiec w SKOK Rafineria. Istniało ryzyko, że praktycznie 30% tej kwoty już nie odzyskają. Warunkiem zawarcia umowy lokaty terminowej było pisemne zadeklarowanie wykupu ponadobowiązkowych udziałów członkowskich w Kasie.

Z reguły wystarczy wykupić minimalny udział - do kilkudziesięciu złotych, aby korzystać z lokat oraz kredytów, choć za dodatkowe udziały proponowane są oferty z bardziej atrakcyjnym oprocentowaniem. Zgodnie z umową lokaty terminowej zwykłej, ich wartość nie mogła być jednak niższa niż 42,86% wkładu oszczędnościowego.

Obrazuje to przykład jednej z klientek, która wpłaciła na lokatę 90,325.40 zł, natomiast 38 780 zł to dodatkowa kwota wykupu ponadobowiązkowych udziałów. Umowa została zawarta na 12 miesięcy. Po tym czasie skończył się czas trwania lokaty, klientce SKOK wypłacił 94,488.54 zł. Problem pojawił się, gdy chciała, by bank oddał jej pieniądze za wykupione udziały.

Jak twierdzi, usłyszała, że ich nie odzyska. W deklaracji wykupu ponadobowiązkowych udziałów czytamy ,,(...) zwrot wpłat na udziały ponadobowiązkowe następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego kasy za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem zwrotu tych udziałów.

Kasa zobowiązana jest wypłacić udziały w ciągu 30 dni, licząc od dnia zatwierdzenia sprawozdania, o którym mowa wyżej. Członkowi nie przysługuje prawo żądania zwrotu udziałów, jeżeli udziały te zostały przeznaczone na pokrycie strat kasy". Byli członkowie kasy mogą już spać spokojnie.

— Członkowie Kasy, którzy wykupili udziały nadobowiązkowe, otrzymają rekompensaty z tytułu nabytych udziałów, które powinny pokryć im wpłaty dokonane na ich nabycie. Bank BGŻ BNP Paribas będzie informował (byłych) członków Kasy o możliwości realizacji wypłaty rekompensat — mówi ekspert ds. relacji z mediami Joanna Błaszczyk.

Wypłaty dokonywane są od 2 lipca 2018 roku. Z myślą o klientach SKOK Bank uruchomił dodatkową infolinię 22 133 24 28, gdzie udzielane są odpowiedzi na pytania związane z procesem przejęcia.


zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z #2548181 | 37.47.*.* 2 sie 2018 15:31

  Pisiewicz szykuje się do wyborów samorządowych. Zabrali robolom 1,2 mln zł w powiecie na kredki dla dzieci. Dobrzy wujkowie za cudze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. q #2548179 | 37.47.*.* 2 sie 2018 15:26

  A kto wkładał Nam do skrzynek pocztowych gazety wychwalające PIS. Gazety finansował Skok. Za Skoki zapłacili wszyscy właściciele kont bankowych. 2 miliardy zł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bezimienny #2548115 | 95.160.*.* 2 sie 2018 14:00

  Cenzura wciąż działa i ma się dobrze :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Janusz Pisiewicz #2547931 | 213.184.*.* 2 sie 2018 08:35

   Pragnę kategorycznie zaznaczyć, iż wszelkie skojarzenia SKOK z Dobrą Zmianą jest zupełnie przypadkowe.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Tom #2547857 | 145.237.*.* 2 sie 2018 07:03

    SKOKi sztandarowa działalność PiSu i jego popleczników. To są dopiero miliardowe przekręty i dramaty ludzkie. A mowa ciagle o Amber Gold. Nie wspomnę już o GetBack.

    Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (33)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages