Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Oddychamy czystszym powietrzem

2018-08-01 07:00:00 (ost. akt: 2018-07-31 14:56:11)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Już 26 mieszkańców gminy Nidzica podpisało umowę na wymianę ogrzewania na ekologiczne. Na zawarcie umów czeka kolejnych 20 wnioskodawców. Dzięki likwidacji starego systemu grzewczego, mieszkańcy gminy oddychają czystszym powietrzem.

W grudniu 2017 roku Rada Miejska w Nidzicy podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu gminy Nidzica na zadania służące ochronie powietrza, polegające na wymianie źródeł ciepła na korzystniejsze pod względem sprawności energetycznej oraz ekologicznym.

Zgodnie z uchwałą, mieszkańcy mogli skorzystać z dotacji celowej w wysokości 50% kosztów inwestycyjnych, jednak nie więcej niż 3000 zł dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. — Wszyscy mieszkańcy, którzy spełnili wymogi formalne, otrzymali dofinansowanie. Oferowaliśmy również pomoc przy wypełnieniu wniosków.

Większa świadomość mieszkańców i chęć wymiany ogrzewania na ekologiczne to korzyści dla całej gminy. Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego w przyszłym roku chcemy go powtórzyć — mówi burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

Wnioski o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Nidzica można było składać od początku lutego do 29 czerwca 2018 r. Do urzędu miejskiego wpłynęły 52 wnioski o udzieleniu dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Nidzica na zadania służące ochronie powietrza, polegające na wymianie źródeł ciepła na korzystniejsze pod względem sprawności energetycznej oraz ekologicznym, planowane do realizacji na terenie gminy Nidzica.

—Już 26 wnioskodawców podpisało umowę, natomiast na zawarcie umów czeka jeszcze 20 wnioskodawców. Podpisanie kolejnych umów nastąpi 26-27 lipca 2018 br, natomiast 4 pozostałe wnioski są aktualnie rozpatrywanie i podpisanie umów nastąpi we wrześniu br — mówi Jarosław Draszek inspektor ds ochrony środowiska, koordynator programu.

Dodaje, że dwa wnioski zostały odrzucone, ponieważ nie spełniały wymogów zawartych w regulaminie. — Ogólna kwota dotacji przeznaczona na ten cel wynosi 152 000,00 zł. Mieszkańcy gminy zmieniali piece węglowe na ogrzewanie gazowe, na ogrzewanie automatycznym kotłem retortowym opalanym ekogroszkiem oraz na ogrzewanie automatycznym kotłem retortowym opalanym granulatem drzewnym.

Kolejna edycja przyznawania dotacji na ww. cel rozpocznie się od początku następnego roku — zaznacza Jarosław Draszek.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages