Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Działają szybko i mocno...

2018-08-22 07:00:00 (ost. akt: 2018-08-21 14:52:18)
Dopalacze

Dopalacze

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

W ostatnich tygodniach na terenie całej Polski dochodzi do licznych silnych zatruć nieznanymi substancjami. Z informacji nidzickiej policji wynika, że w ostatnich miesiącach nie było przypadków brania dopalaczy.

Dopalacze są mieszanką wielu substancji chemicznych, dlatego lekarzom trudniej diagnozować osobę po ich zażyciu. Są bardzo niebezpieczne, szczególnie groźnie wpływają na mózg. Powodują zaburzenia neurologiczne i dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.

— Problem jest w tym, że nie ma możliwości zlikwidowania dopalaczy. Nie ma ich bowiem na liście substancji zabronionych, która zawiera tylko ich składniki, dlatego często producenci często zmieniają skład chemiczny.

Prawo karze tylko tych, którzy rozprowadzają substancje zagrażające życiu i zdrowiu, a dopalacze funkcjonują jako produkt trujący, nienadający się do spożycia. Ich posiadanie nie jest nielegalne — wyjaśnia st. asystent ds. promocji zdrowia Beata Rapacka.

Od dopalaczy łatwo się uzależnić. Najczęściej ofiarami nałogu są osoby od 13 do 23 roku życia. Eksperymentują szukając wrażeń. Wyjście z nałogu jest trudne.
Dopalacze stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane.

Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

— Perfidni handlarze dopalaczami mieszają najróżniejsze substancje, czasem bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla młodych organizmów — dodaje. Na opakowaniach nie ma składu preparatu.

— Dopalacze mają działanie bardzo zbliżone do narkotyków, jednak często są o wiele bardziej niebezpieczne, ponieważ nieznany jest ich skład, a co za tym idzie w sposób istotny utrudnia to leczenie. Osoby po zażyciu dopalaczy mają różne zaburzenia psychiczne i fizyczne, mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla otoczenia.

Najczęstszymi objawami zażywania dopalaczy są: zmieniona blada cera, owrzodzenia w okolicach nosa, utrata wagi, przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice. Ponadto dopalacze wpływają na zachowanie powodując: zmienność nastrojów, napady złości i agresji, napady euforii, halucynacje, stany lękowe, napady paniki oraz obniżenie nastroju.

Do najczęstszych podejrzeń zażywania dopalaczy przez dzieci można zaliczyć: ciężki i słodkawy zapach unoszący się pokoju, inny niż zwykle zapach ubrań, izolowanie się od bliskich, fifki, bibułki, pudełeczka i słoiki w których znajdują się nieznane substancje, wynoszenie przedmiotów z domu, kradzież pieniędzy — mówi Andrzej Pobieżyński z-ca dyrektora ds. medycznych.

— Należy zwracać uwagę na dziwne zachowanie swoich dzieci, uczniów i wychowanków. Sprawdzajcie czy nie kupują w Internecie środków o dziwnym przeznaczeniu, w paczuszkach z wymyślnymi nazwami są zazwyczaj małe torebki strunowe z zawartością roślinnego suszu czy proszku.

Rozmawiajcie z młodymi ludźmi jak straszne spustoszenie w organizmie i czasem trwałe uszkodzenia mózgu powoduje używanie tych chemicznych preparatów. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia i zdrowia — radzi Beata Rapacka.

Sprzedaż dopalaczy to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.

— Osoba, która udziela dopalaczy innym, oprócz zarzutów z Ustawy o zapobieganiu narkomanii może także mieć postawiony zarzut z art. 160 Kodeksu Karnego – narażenia na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu czy art. 165 kk - sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób — mówi Beata Rapacka.

Dodaje, że dopalacze to substancje uzależniające. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu. Nie ma bezpiecznych dopalaczy. Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią.

roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages