Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Oddali hołd Bohaterom

2018-08-16 10:37:11 (ost. akt: 2018-08-17 13:59:36)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

15 sierpnia w Nidzicy odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską stoczoną w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ten dzień to także liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej.

Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha, w intencji poległych na polu chwały. Podczas tego patriotyczno-religijnego spotkania życzenia składał m.in. Ryszard Górecki rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Po mszy świętej wszyscy, którzy chcieli oddać hołd naszym bohaterom udali się pod nidzicki ratusz. Delegacje złożyły wiązanki pod tablicą poświęconą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie kwiaty złożono na Cmentarzu Wojennym w Nidzicy.

Zgromadzeni podziękowali wszystkim tym, którzy są w stałej gotowości do poświęceń i obrony ojczyzny. Wyrazili słowa uznania za pełną poświęceń służbę, zaangażowanie i bohaterstwo. Żołnierzom, weteranom i ich rodzinom życzyli zdrowia, pomyślności i satysfakcji ze służby.

— 15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii, która obchodzi swoje święto. Zwycięską bitwę z 1920 roku nazwano Cudem nad Wisłą, a tego cudu dokonali polscy żołnierze. Tegoroczne obchody mają wyjątkowy charakter, gdyż przypadają w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Składam wyrazy szacunku i uznania, tym którzy swój los zawodowy związali z Wojskiem Polskim — mówił Grzegorz Napiwodzki starosta nidzicki.

Głos zabrali także Sylwia Jaskulaska- wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Paliński- doradca wojewody oraz Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy

Przedstawiciel Związku Żołnierzy Wojska Polskiego podkreślił, że w roku 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powinniśmy pamiętać szczególnie o wszystkich żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ed #2556993 | 83.13.*.* 17 sie 2018 10:12

    Z okazji rocznicy bitwy warszawskiej złożono wiązanki pod tablicą J. Piłsudskiego. Tylko, że Piłsudski nic z bitwą warszawską nie miał wspólnego. Przed bitwą złożył dymisję na ręce premiera Witosa i wyjechał do majątku Wieniawy-Długoszowskiego, do Bobowa koło Tarnowa na spotkanie z rodziną. Armia polską dowodził gen Tadeusz Rozwadowski i to jego talentowi zawdzięczamy zwycięstwo. W nagrodę, po zamachu majowym w 1926 roku został aresztowany i zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu. Prawdopodobnie został otruty

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages