Są aktywni i młodzi duchem

2018-09-04 19:00:00(ost. akt: 2018-09-04 16:00:54)
,,Nigdy nie jest za późno, żeby być młodym duchem" to motto przewodnie członków Uniwersytetu III Wieku. Zachęcają do rozwijania aktywności twórczej, artystycznej, do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. W swoich kręgach zrzeszają już 116 osób.
Nidzicki Uniwersytet III Wieku "Młodzi duchem" powstał w 2007 roku. Głównym celem działalności jest aktywizacja i integracja seniorów w społeczności lokalnej poprzez: organizowanie różnego rodzaju wykładów, seminariów, sesji naukowych, konferencji, szkoleń,dyskusji, zebrań dyskusyjnych i spotkań tematycznych.

Członkowie uniwersytetu spotykają się z ludźmi nauki, kultury, polityki i gospodarki działającymi w środowisku nidzickim, regionalnie, w Polsce i na świecie.

— Oferujemy zajęcia faktultatywne, a wśród nich: lektoraty językowe: angielski, niemiecki, francuski oraz naukę historii. Mamy swoją grupę teatralną ,,Za młodzi na sen", zespół wokalny ,,Być razem", grupę taneczną ,,Dancing babki", a także grupę plastyczną. Jest sekcja kulinarna, sekcja sportowa: chodzenie z kijkami, rajdy piesze, wycieczki rowerowe, gimnastyka- aerobik. Ponadto organizujemy wyjazdy do teatru, na basen, a także wycieczki krajoznawczo - edukacyjne.

Jest również wolontariat, a członkowie uniwersytetu chętnie uczestniczą w imprezach organizowanych przez Nidzicki Ośrodek Kultury, tj. koncerty, wernisaże — wymienia Maria Rapacka- prezes Uniwersytetu III Wieku.

Nidzicki Uniwersytet III Wieku aktywizuje i integruje seniorów poprzez działalność w zespołach, klubach, sekcjach zainteresowań prowadzonych przez specjalistów i członków zgodnie z potrzebami, a także współdziałanie i wspieranie członków stowarzyszenia w działaniach na rzecz współpracy z innymi organizacjami i stowarzyszeniami w kraju i za granicą. Prowadzą działalność informacyjną, oświatową, wydawniczą, dobroczynną, a także rehabilitację zdrowotną.

— W swoich kręgach zrzeszyliśmy już 116 osób, z czego tylko 13 panów. Dlatego gorąco zachęcamy do aktywnego włączania się w naszą działalność. Razem możemy więcej. 28 września o godz. 10:00 w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbędzie się inauguracja nowego roku wraz z projekcją filmu ,,Z dala od orkiestry". Spotkania ogólne poświęcone wykładom, spotkaniom z ciekawymi ludźmi oraz imprezom okolicznościowym organizujemy raz w miesiącu — zachęca Maria Rapacka.

Rok 2018 jest rokiem kobiet. Dlatego, Nidzicki Uniwersytet III Wieku ,,Młodzi Duchem", zorganizował konferencję - forum poświęcone kobiecie pt. ,,Kobieta w życiu społeczeństwa".

— Było to pierwsze spotkanie, które jako inicjatorzy przedsięwzięcia, będziemy kontynuować. Za każdym razem będziemy poruszać inną tematykę — mówi Maria Rapacka.

Podczas dwudniowego forum seniora zorganizowano szereg przedsięwzięć, m.in. konferencję pt. "Rola kobiety w życiu społecznym na przestrzeni XIX-XXI wieku", "Słynne Polki, które miały wpływ na losy świata", którą poprowadził Krzysztof Margol, spotkanie z seniorką z Nidzicy: założycielką Związku Sybiraków, a także wieloletnią dyrektor liceum ogólnokształcącego w Nidzicy Marią Drozdowicz, spotkanie z Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nidzicy Ewą Gałką czy prezentacja filmu o wsi Małga, która już nie istnieje.

Dzieje wsi i jej mieszkańców opowiedziała w wywiadzie udzielonym tuż przed śmiercią Mazurka Marta Sienkiewicz. Film zaprezentował ks. Roland Zagóra. Przybyli oglądali wystawę malarstwa seniorki z Nidzickiego UTW Ewy Dasiewicz, a także spektakl w wykonaniu grupy teatralnej "Za młodzi na sen" z UTW Nidzica oraz młodzieży szkolnej pt. ,,Legenda o Łynie".

W programie był także występ zespołu wokalnego "Być razem" oraz zespołu tanecznego "Dancing babki" z UTW Nidzica. Zwieńczeniem spotkania była kolacja integracyjna, podczas której słuchacze UTW wymieniali doświadczenia ze swojej pracy społecznej , sąsiedzkiej pomocy. W ramach wolontariatu wykonywali także prace w Rajskim Ogrodzie w Kamionce.

Głównym celem organizacji forum jest integracja środowiska skupiającego seniorów oraz promocja wolontariatu i edukacja osób starszych, promocja kultury, stworzenie warunków umożliwiających seniorom czynny udział w życiu kulturalnym, przełamywanie barier pokoleniowych w kulturze.

zl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5