Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Tu czują się potrzebni i pomocni

2018-09-09 10:30:00 (ost. akt: 2018-09-09 10:16:40)

— Największą wartością naszej organizacji jest to, że tworzymy wspólnotę, którą łączy szczególna więź i chęć bycia razem. Tu czujemy się sobie potrzebni i pomocni, szczególnie w chwilach trudnych. Uczestnictwo w życiu tej społeczności pozwala oderwać się od swoich problemów, często od samotności i stanu przygnębienia, zaznać przyjaźni i życzliwości — mówi Zenobia Burska.

SEIR, czyli Sekcja Emerytów i Rencistów. Członkowie oddziałowej sekcji w Nidzicy postanowili nadać poszczególnym słowom tego skrótu głębszą treść.

I tak, S to inaczej Spotkania, E - Empatia, edukacja, życzliwość,
I - Integracja, R - Rekreacja. Są to główne treści, którym podporządkowana jest działalność sekcji.

Spotykają się regularnie, co najmniej raz w miesiącu. Wiele miejsca poświęcają takim zagadnieniom jak zdrowie i profilaktyka.

— Często naszym gościem jest Beata Rapacka z nidzickiego ,,Sanepidu". Pani Beata wygłasza prelekcje o różnorodnej tematyce zdrowotnej, np. ,,Leki a odżywianie", ,,Przyczyny, leczenie i profilaktyka chorób tarczycy", ,,Choroby wirusowe i bakteryjne- antybiotykoodporność".

Ponadto gościmy też pracowników aptek, lekarzy, prawników, kosmetyczki, policjantów. Takie spotkania są nie tylko po to, by posiedzieć, pogadać, ale przede wszystkim, by wynieść z nich coś dla siebie.

Zapoznajemy się z prawami pacjenta, prawami konsumenckimi, uczymy się, co robić, by nie dać się okraść i zmanipulować. Dzięki temu jest nam w życiu łatwiej — zaznacza Zenobia Burska- przewodniczącą Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Nidzicy.

Integrują się, aktywnie uczestniczą w życiu społeczności. Pomagają sobie nawzajem, a w najtrudniejszych sytuacjach mogą liczyć na pomoc materialną z Zarządu Oddziału.

Współpracują z Nidzickim Uniwersytetem III Wieku, wspólnie organizują wyjazdy, wycieczki rekreacyjne, turnusy rehabilitacyjne. Byli mi.n. w Płocku, Gołdapi, Hajnówce, Władysławowie czy Ustce.

— Każdego roku organizujemy też dwa wieczorki, świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, karnawał, Dzień Seniora, przygotowujemy spotkanie opłatkowe.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nidzicy i przedszkolaki z ,,Krainy Odkrywców" przygotowują stosowne do okoliczności przedstawienia.

— Ponadto organizujemy wyjazdy do teatru, pikniki poza miastem. Dobrze pobyć trochę na łonie natury, pospacerować, zjeść coś dobrego. To dla nas taki przerywnik w codziennej monotonii na emeryturze — podkreśla Zenobia Burska.

Styczeń to czas sprawozdań i podsumowań minionego roku.
— Mówimy, co zrobiliśmy, co nam się udało oraz ustalamy plan pracy na następny rok. Spotykamy się u pani Ewy Gałki, która użycza nam pomieszczeń. Mamy też przepiękną kronikę, o którą dba Kasia Przybyszewska, a także własną grupę wokalną. Wiele zawdzięczamy wspaniałemu Zarządowi Sekcji. Tworzą go zdolne i ambitne koleżanki, które dzielą się wszystkimi swoimi pomysłami i empatią — podkreśla pani Zenia.

Dodaje, że największą wartością organizacji jest to, że jej członkowie tworzą wspólnotę, którą łączy szczególna więź i chęć bycia razem.

— Tu czujemy się sobie potrzebni i pomocni, szczególnie w chwilach trudnych. Uczestnictwo w życiu tej społeczności pozwala oderwać się od swoich problemów, często od samotności i stanu przygnębienia, zaznać przyjaźni i życzliwości — mówi Zenobia Burska.

W zeszłym roku świętowali 60-lecie Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów oraz przyspieszone o rok 40-lecie sekcji w Nidzicy.

— W naszej sekcji średnia wieku sięga powyżej 70 lat. Rozpiętość wiekowa to 94-55. Mamy 3 osoby powyżej 90 lat, 17 osób powyżej 80 lat, 28 osób powyżej 70 lat. Pozostałe koleżanki mają poniżej lat 70 — wymienia przewodniczącą Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.

Pamiętają również o jubilatach, którym wysyłają piękne i szczere życzenia. Nie zapominają także o tych, którzy odeszli. Już 59 osób otrzymało Złotą Odznakę ZNP za 50-letnią przynależność do sekcji. Ich działalność ma nie tylko wartość rozrywkową, ale też intelektualną.

— Uważam, że nasza sekcja spełnia oczekiwania jej członków. Świadczy o tym wysoka frekwencja na różnorodnych spotkaniach i zainteresowanie koleżanek i kolegów tym, co zarząd sekcji proponuje w programie. Dużą pomoc otrzymujemy od p. Ewy Gałki. Ta współpraca jest dla nas owocna i bardzo ważna. Cieszymy się również, że pan burmistrz dostrzega potrzeby seniorów i stara się je realizować — podkreśla Zenobia Burska.
zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. towarzyszki z pzpr #2576755 | 89.228.*.* 10 wrz 2018 06:48

  aktywistki na traktory

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. emerytki #2576368 | 31.0.*.* 9 wrz 2018 12:35

  one wszędzie należą i niech tak będzie oby nie do pis a gdzie emeryci panowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages