Co warto wiedzieć o diagnostyce?

2018-08-30 07:00:00(ost. akt: 2018-08-29 19:49:11)
ZDROWIE\\\ Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie. O tym, jak o siebie zadbać opowiada Anna Szypulska- mgr pielęgniarstwa i pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie w nowym cyklu artykułów ,,Zadbaj o swoje zdrowie".
Rak jelita - co warto wiedzieć o diagnostyce? Najważniejszym badaniem przy podejrzeniu raka jelita grubego jest kolonoskopia, umożliwiająca wykrycie guza, pobranie wycinków oraz obejrzenie jelita grubego w całości.

Jest to nowoczesne i bezpieczne badanie dające szansę na całkowite wyleczenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie rozwoju choroby. Każdy po ukończeniu 50 roku życia powinien wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe.

Niezależnie od wieku istnieją bezwzględne wskazania do przeprowadzenia tegoż badania. Należą do nich: niedokrwistość z niedoboru żelaza, zmiana rytmu wypróżnień (np. biegunki, zaparcia, ołówkowate stolce), polipy jelita grubego, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, choroby zapalne jelit, nieprawidłowości w innych badaniach, zachorowania na raka jelita grubego w najbliższej rodzinie.

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu giętkiego i cienkiego urządzenia, zwanego fiberoskopem o długości 130 -160 cm do światła jelita grubego w celu dokonania oceny makroskopowej błony śluzowej jelita.

Lekarz ogląda wnętrze jelita szukając m.in. polipów, a także patologicznych zmian. Oprócz oglądania wnętrza jelita osoba wykonująca badanie może także wprowadzić przez endoskop drobne narzędzia.

Pozwala to na biopsję czyli pobranie fragmentu nabłonka z obszaru, który niepokoi lekarza lub, w razie znalezienia polipa, usunięcie go w całości. Pobrana tkanka jest przesyłana do laboratorium, gdzie wykonuje się badanie histopatologiczne. Usunięcie podczas kolonoskopii polipów jest kluczowym działaniem profilaktycznym, które zapobiega przekształceniu się ich w nowotwór złośliwy.

Przed przystąpieniem do badania konieczna jest pisemna zgoda pacjenta oraz odpowiednie przygotowanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega ono na dokładnym oczyszczeniu jelita, za pomocą specjalistycznych preparatów przeczyszczających.

Istotna będzie również dieta wprowadzona na 7 dni przed badaniem. Obejmuje ona rezygnację ze spożywania: owoców z pestkami, pieczywa z ziarnami, musli, siemienia lnianego, maku, czerwonych buraków. preparatów zawierających żelazo. Badanie nie jest przyjemne, powoduje dyskomfort pacjenta, ale nie powinno boleć. Trwa przeważnie od 20 do 30 minut. Pacjenci mogą uskarżać się na dyskomfort w postaci rozpierania, skurcze oraz wzdęcia.

Kolonoskopię można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub na ogół odpłatnie, w znieczuleniu ogólnym.
Wskazania do zastosowania znieczulenia zawsze ustala lekarz. 

Obawa przed bólem, konieczność obnażenia intymnych części ciała oraz wstyd niejednokrotnie powodują rezygnację z wykonania badania u osób, które powinny poddać się kolonoskopii w ramach badań przesiewowych.

W Polsce realizowanych jest wiele projektów, kampanii mających na celu edukację społeczeństwa w zakresie profilaktyki różnych chorób. Mam nadzieję, że szkolenia w małych społecznościach lokalnych zmotywują Państwa do zadbania o siebie i zdrowie swojej rodziny. Profilaktyka w życiu mieszkańców naszego powiatu powinna odgrywać pierwszoplanową rolę. Warto wiedzieć czy jest się zdrowym i jak o to zdrowie zabiegać.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5